Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Посолства в Тел Авив или в Ерусалим? Латинска Америка се озова в дипломатическа схватка

1 коментар
Посолства в Тел Авив или в Ерусалим?  Латинска Америка се озова в дипломатическа схватка
Да оставят ли посолствата си в Тел Авив или да ги преместят в Ерусалим след твърде оспорваното решение на САЩ? Страните от Латинска Америка се озоваха в центъра на ожесточена дипломатическа схватка между двата лагера.
 
През декември Доналд Тръмп провъзгласи Ерусалим за столица на Израел и обяви, че американската мисия ще бъде преместена в Свещения град, което възмути международната общност и палестинците.
 
До момента примерът му е последван от две латиноамерикански страни.
 
В сряда, два дни след тържественото откриване на новото посолство на САЩ в Ерусалим, съвпадащо със 70-ата годишнина от създаването на еврейската държава, Гватемала ще установи в Свещения град своята мисия в присъствието на гватемалския президент Джими Моралес.
 
Парагвай съобщи, че ще направи същото до края на месеца.
 
Каква е причината за тези решения?
 
"Това е сервилничене от страна на един президент /Моралес, бел. АФП/, който ще остане изцяло с вързани ръце от външната политика на САЩ", казва Марсио Паласиос, директор на учебния център за политически науки към университета "Сан Карлос" в Гватемала.
 
Тук натежава и вероизповеданието на гватемалския държавен глава - евангелист, смята Паласиос и изразява "съжаление, че президентът Моралес не прави разлика между онова, което представлява, и онова, в което вярва". 
 
Както повеляват догмите им, евангелистите искат евреите да възстановят своя храм в Ерусалим - това се очаква да ускори второто пришествие на Христос.
 
Накрая, решението на президента Моралес може да се разглежда и като жест, целящ да му осигури подкрепа от Вашингтон в контекста на обвиненията, че незаконно е финансирал своята кампания, отправени от гватемалското правосъдие и от мисия на ООН против безнаказаността в тази страна. 
 
Гватемала и Парагвай "следват дневния ред на САЩ. Колкото са по-слаби тези страни, толкова по-силен е натискът върху тях", обобщава Патрисио Навиа, академичен съветник на Центъра за откритост и развитие на Латинска Америка /CADAL /.
 
Ще сторят ли същото и други държави?
 
Израелците и палестинците разгръщат от известно време оживена кампания в региона, действайки в различни сфери - сключват търговски спогодби, разпространяват предупреждения за иранската "заплаха", не подминават и разполагането на посолства в Израел.
 
Президентът на палестинската автономна власт Махмуд Абас приключи току-що обиколка из Венецуела, Чили и Куба. "Надяваме се някои страни от американския континент да не преместят посолствата си в Ерусалим, защото това е в разрез с международното право", изтъкна той миналия понеделник в Каракас в присъствието на венецуелския си колега Николас Мадуро.
 
През септември премиерът Бенямин Нетаняху посети Латинска Америка - първата визита на израелски министър-председател на този континент - с делегация от трийсетина шефове на предприятия.
 
"Използвайки очерталия се в региона завой надясно, Израел развива там активна политическа дейност", посочва Гаспар Естрада, ръководителят на OPALC - центъра за проучвания на Латинска Америка към Института за политически науки в Париж.
 
"Не бих се изненадал така да постъпят и други централноамерикански страни, но според мен най-големите и най-мощни страни от региона по-трудно биха го сторили", добавя Патрисио Навиа, който преподава и в Нюйоркския университет. 
 
Хондурас, който се присъедини към САЩ и Израел на 21 декември, когато в ООН бе гласувана резолюция, осъждаща американското решение, все още не се е произнесъл за своето посолство, при все че парламентът прие резолюция то да бъде изместено в Тел Авив.
 
Регион, в който се тачат многостранните подходи
 
В края на 2017 г. повечето латиноамерикански страни осъдиха решението на САЩ и потвърдиха, че мисиите им остават в Тел Авив. Те заявиха, че се придържат към резолюциите на ООН и повториха отново, че окончателното решение за статута на Ерусалим трябва да се вземе чрез преговори между израелците и палестинците.
 
С изключение на най-радикалните позиции в Латинска Америка, подхранвани от силни нагласи срещу Щатите, това е "регион, където мултилатерализмът винаги е намирал внушителен отзвук", припомня Гаспар Естрада.
 
Според бившия първи дипломат на Гватемала Габриел Ореляна /2000-2002/ решението на президента Джими Моралес поставя тази централноамериканска страна "в периферията на Обединените нации".
 
"Гватемала жертва своето място в многостранния свят в името на двустранна връзка, която не ѝ дава съществени предимства и я поставя в несигурно положение пред някои страни от арабския свят", предупреждава той. И също като Марсио Паласиос споменава за опасност от атентати на гватемалска земя.
 
 
По БТА.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ловец
    #1

    Моралес, къде ти е моралът?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.