Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Постоянен адрес в София над 3 години дава най-голям шанс за детска градина

Полярни са мненията за новите правила сред родителите

1 коментар
Постоянен адрес в София над 3 години дава най-голям шанс за детска градина

Децата, чиито родители имат постоянен адрес в София от над 3 години, ще получават най-много точки при класиране в детска градина или ясла. Различен брой точки ще дава и броят на годините от регистрирането на настоящ адрес. Това става ясно от проект на "Наредба за прием на деца в общинските самостоятелни детски ясли, детски градини и в подготвителни групи в общинските училища в Столична община", пуснат за обществено обсъждане.

В момента се изискваше само постоянен адрес (3 точки), без да се дават бонус точки в зависимост от броя на годините, през които родителите живеят в столицата. За настоящ адрес също се даваха 2 точки, но отново нямаше градация от броя на годините.

Игра на точки

Ако един от родителите има постоянен адрес от над 3 години последователно в столицата, детето му ще получава максимума от 4 точки. От 1 до 3 години ще се дават 3 точки, а за постоянен адрес през последната 1 година - 2 точки, пише в проекта. Това ще се доказва с оригинал за удостоверение, издаден от съответната районна администрация.

Броят на годините, от които родителите имат настоящ адрес в столицата също ще дава различни точки при класирането на малчуганите. Например, максимумът от 3 точки ще се дава, ако родител има такава регистрация в последните 3 години. А, едва 1 точка, ако е в последната 1 година.

Тази точкова система ще се прилага за прием на деца за яслени групи в самостоятелни детски ясли и детски градини и първа градинска група в детски градини.

За кандидатстване на деца от втора до четвърта група в градини и подготвителни групи в училищата са същите точки, но се броят годините на постоянния или настоящ адрес на детето на територията на Столична община, а не на родителя.

Родител, който е в отпуск за отглеждане на дете или работещ такъв, ще получава 2 точки. Ако е студент ще му се броят още 2 точки при класиране на детето му, става още ясно от проекта. Запазва се правилото, че при близнаци, ако е приет единият, задължително трябва да се осигури и място за другия.

"С новата наредба се въвеждат критерии за кандидатстване, свързани с промяната на постоянния или настоящия адрес на един от родителите на детето. Предимство ще ползват деца, чиито родители дългогодишно живеят в София. Въвеждането на тези критерии са продиктувани от значим обществен интерес, изразен от голяма част от родителите на деца, кандидатстващи за място в детските заведения", пише в мотивите. Под проекта са се подписали зам.-кметът по образованието Тодор Чобанов и Дончо Барбалов, зам.-кмет по финансите.

Разнобой

Родителите посрещат разнопосочно бъдещите правила, показа проверка на Mediapool във фейсбук групата "Детски ясли и градини в град София".

"Шарения...съвсем да се объркат родителите. А може би това е целта", пише една от майките.

"Това като вариант за уседналост не е чак толкова лошо. Изглежда сложно, но се приближава до училищата... Като цяло не я одобрявам тая уседналост, но като трябва да има - това е приемливо. Хубаво е, че няма за район", коментира друга.

Очаквано, има и други възможности, предлагани от родителите.

"Да вземат пример от училищата - да приемат децата в района, най-близък до прилежащата градина/ясла. Ако не се попълни бройката- точкова система, с която да се класират тези извън района", добавя родител.

Подгряване за уседналост

Още преди месец организацията Дискусионен клуб за социална местна политика (ДКСМП) поиска с писмо въвеждане на уседналост при класирането на децата в детски ясли, а за родителите, които останат без място за децата, да се плаща по 300 лева компенсация. В същото време образователният министър Красимир Вълчев посочи пред в. "Сега", че максимум 300 лв. ще получават родителите, чиито деца не са приети в детска градина.

Всъщност, въвеждането на уседналост се планираше да бъде въведено още за класирането в софийските детски градини в края на август. Критерият обаче бе отменен с обещанието, че той официално ще влезе в нова наредба.

На 29 август бе пуснато класиране за нови 3000 места в детските градини в София, но липсват места за цели 10 000 малчугани. Най-голям проблем с местата има в районите "Триадица", "Лозенец", "Красно село", а през последните няколко години - и в район "Витоша". След като в телевизионно предаване кметът Йорданка Фандъкова посочи какви "огромни усилия" полага за решаването на проблема, тя го прехвърли към районните кметове. И уточни, че им е възложила да намерят нови места за строеж на детски градини.

"Всеки, който е готов с намерения терен, готовия проект, разрешение за строителство и избран изпълнител, ще получи веднага финансирането, за да започне строителството", зарече се тогава тя. Правителството тази година отпусна 65 млн. лв. за строителство на детски градини и училища в София.

Отделно, МОН и Столична община са постигнали съгласие за промени в законодателството, които да разрешат детски градини да се откриват и в построени вече сгради. Частично това ще облекчи проблема, защото в столицата в момента има райони, в които свободни терени няма и няма да има.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. .text
    #1

    Жителството ще го връщат ли? Фандъчката от колко време ги обещава тези градини? На всеки избори ги обещава. Последно - след 3 години. Малоумниците да гласуват.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.