Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Потече петролът по Баку-Джейхан

3 коментара
Потече петролът по Баку-Джейхан

В сряда започна запълването на петролопровода Баку-Тбилиси-Джейхан със суровина, предадоха световните агенции. Така за пръв път каспийски нефт ще бъде доведен до Средиземно море.

В церемонията за пускане в действие на азербайджанския участък от нефтопровода взеха участие президентите на Азербайджан Илхам Алиев, на Грузия Михаил Саакашвили, на Турция Ахмет Сезер и на Казахстан Нурсултан Назарбаев. Символичното прерязване на лентата на тръбата стана на Сангачалския терминал, намиращ се на 40 км южно от азербайджанската столица Баку.

Така се даде началото на пълненето на петролопровода, чиято дължина е 1773 км и е едно от най-дългите трасета в света, заобикалящо при това Русия. Москва неведнъж обясняваше, че трасето е икономически неизгодно и предлагаше свои транспортни разходи за доставка на каспийския нефт до световните пазари.

В следващото десетилетие Съединените американски щати смятат да изразходват 100 млн. долара в рамките на програмата Caspian Guard ("Охрана на Каспийския регион". Целта е да се създадат специални сили, които да реагират оперативно при извънредни ситуации, включително нападение на нефтодобивните обекти. Те ще обезспечават стабилното снабдяване с енергоресурси.

Проектът дори вся раздор между Съединените щати и Русия, отприщи политически вълнения в страните, през които минава, и в съседните им държави, и предизвика тревога за евентуални тежки поражения на околната среда.

Пропускателната способност на съоръжението е милион барела на ден, което представлява един процент от добивания в света нефт.

Тръбопроводът Баку-Джейхан се счита за стратегически, тъй като обезпечава достъпа на САЩ и Европа до нефтените запаси в Каспийско море за период от 50 години, пише в сряда “Индипендънт”. По този начин ще се запази нашия начин на живот, който е зависим от огромни количества газ и ще намали зависимостта ни от несигурната Саудитска Арабия, коментира изданието.

Целта на амбициозния проект - чието криволичещо трасе започва от Каспийско море в Азербайджан, минава през Грузия и достига средиземноморския бряг на Турция - е да отслаби зависимостта на Запада от Организацията на страните износителки на петрол /ОПЕК/ и да снабди бензиностанциите с по-евтино гориво.

Този петролопровод ще промени напълно политическата и икономическата реалност в района, отбеляза Илхам Алиев при откриването.

Строителствота но петролопровода продължи 10 години и струваше на Азербайджан и на неговите западни партньори 3,3 млрд. долара. Общо за тръбата са похарчени близо 4 млрд. долара като се включи в сметката и стойността на петрола за запълването му по цялото му протежение и процентите по кредитите на чуждестранните финансови структури, отпуснали за проекта 2,6 млрд. долара.

Баку-Джейхан бе изграден от консорциум начело с Бритиш петролиъм, притежаваща 30,1 процента от компанията. Останалите акционери са Държавната петролна компания на Азербайджан с 25 на сто, Юнокал - с 8,9 процента, Статойл – с 8,7%, ТРАО – с 6 процента, Ени – с 5 на сто, Иточу – с 3,4%, Инпекс – с 2,5%, Коноко Филипс – с 2,5 на сто, Тотал – с 5%, и Амерада Хес – с 2,36 процента.

Въвеждането в експлоатация на азербайджанския участък на петролопровода Баку-Тбилиси-Джейхан отбелязва възраждането на Азербайджан като важен петролeн пазар в района, какъвто страната е била преди сто години. Това заяви Дейвид Удуърд, президент на Бритиш петролиъм–Азербайджан. Компанията има договор за разработката на находищата в Азери-Чираг-Гюнешли в шелфа на Каспийско море и петролопровода Баку-Тбилиси-Джейхан.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Миротворец
    #3

    В следващото десетилетие Съединените американски щати смятат да изразходват 100 млн. долара в рамките на програмата Caspian Guard ("Охрана на Каспийския регион"). Целта е да се създадат специални сили, които да реагират оперативно при извънредни ситуации, включително нападение на нефтодобивните обекти! БЕЗ КОМЕНТАР!!!

  2. Питащ
    #2

    Ето какво правят далновидните политически среди на зопод зо да се предпазят от руската енергиина завидимост. А унас цялата енергетика осатана в руски ръце. Не стига Нефтохим и Свишов ами сега и Белене та даже и топлоцентралите. А ака дойдат на власт комунистите ще стане и по-лошо.

  3. :-)
    #1

    Dobri novini :-))) ama kraq me ubi :-))Predi 100 godini (1905) targoviata na petrol procaftyavala.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.