Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Потенциалните случаи на морбили в Пловдив са вече осем

0 коментара
Потенциалните случаи на морбили в Пловдив са вече осем

Осем са вече възможните случаи на морбили в България, от тях само три са официално потвърдени. Това стана ясно при посещението на заместник-министъра на здравеопазването д-р Галин Каменов в Пловдив. Преди ден стана ясно, че пет деца и две жени са в пловдивската университетска болница със съмнения за морбили, като за двете жени и едно от децата диагнозата е потвърдена, а останалите са със симптомите на болестата и са във връзка помежду си.

"Овладяването на такива ситуации зависи от бързината, с която се прилага ваксината на неимунизираните, и обхвата. Нашата цел на посещението ни в Пловдив е максимално бързо да ускорим този процес", каза Каменов. Той изрази задоволство си, че от 8000 деца в "Столипиново" има само сто необхванати от задължителната ваксинация, които в момента са в процес на имунизиране.

"Заболяването не е за пренебрегване, затова за него има и ваксина и тя е включена в имунизационния календар на България. Вирусът може да влезе отвсякъде, тъй като се предава по въздушно-капков път", каза временно изпълняващият длъжността главен държавен здравен инспектор д-р Радосвета Филипова. Тя допълни, че периодично има такива епидемии в нашата страна през 1990-91 г. и през 2009-2010 година.

Съгласно информацията, събирана от общопрактикуващите лекари, в страната през последните години обхватът на тази ваксина по критерии на СЗО е 92 процента.

Има области, при които обхватът при 13-месечните бебета е по-нисък, поясни д-р Филипова. Освен Пловдив другите области са Варна, Габрово, Добрич, Ловеч, Разград, Русе, Сливен и Хасково.

За бързото овладяване на ситуацията и недопускане на опасност от епидемия община Пловдив ще финансира издаването на информационни листовки, както и организацията на тяхното разпространение.

Междувременно вицепремиерът и министър на здравеопазването Илко Семерджиев подписа заповед за създаването на Национален координационен съвет за контрол и управление на увеличаващата се заболяемост от морбили.

Съветът е съвещателен орган към министъра на здравеопазването и има за задачи да анализира епидемичната обстановка в страната по отношение на морбили, да предлага мерки за ограничаване разпространението на заболяването, както и да обсъжда и оценява етапното изпълнение на мерките.

На Съвета се възлага да изготвя и представя на министъра на здравеопазването актуална информация за епидемичната обстановка.

Председател на Националния координационен съвет е заместник-министърът на здравеопазването д-р Галин Каменов, а негов секретар – Главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Членове на съвета са директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев, националният консултант по вирусология проф. Ива Христова, националните консултанти по епидемиология проф. Йорданка Стоилова и доц. Андрей Галев и националният консултант по инфекциозни болести проф. Татяна Червенякова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.