Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повече дългосрочни борсови сделки за ток иска бизнесът

БЕХ ще обсъди с Брюксел корекция на квотите на държавните електроцентрали за свободния пазар

0 коментара
Повече дългосрочни борсови сделки за ток иска бизнесът

Представители на работодателските организации са поискали държавните електроцентрали да предлагат по-големи количества електроенергия на борсовата платформа за дългосрочни доставки, вместо на платформата "ден напред", където се търгуват количества за следващия ден.

От страна на "Българския енергиен холдинг" (БЕХ), който притежава АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица Изток 2" и "Националната електрическа компания" (НЕК), е обещано да поиска от Еврокомисията изменение на определените от Брюксел квоти на държавните електроцентрали за продажба на борсата. Това стана ясно след втората среща на бизнеса и синдикатите с енергийния министър Теменужка Петкова заради рязкото вдигане на цените на тока за бизнеса от страна на доставчиците, които обясниха това с недостиг на електроенергия на свободния пазар.

Миналата седмица стана ясно, че търговци искат да повишат с 50 до 90 процента цените на тока за предприятия на средно напрежение, което предизвика недоволството на бизнеса и повлече взаимни обвинения за създалия се проблем. Това се случва дни преди да влязат в сила законови поправки, предвиждащи всички електроцентрали с мощност над 5 МВ да продават тока си на борсата. Изключение се допуска за държавните централи, продаващи за регулирания пазар, и производителите с дългосрочни договори за изкупуване на енергията им.

В момента НЕК, АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2" продават минимални количества от енергията си на борсата за ток и то по принуда, след като БЕХ бе заплашен с глоба от ЕК за злоупотреба с монополно положение. Така се стигна до определянето на техните задължителни квоти за борсата, но останалото производство извън тези количества и извън осигуряването на тока за домакинствата и малките фирми държавните компании продават по свои неясни правила на неизвестни купувачи. 

От 1 януари 2018 г. тази практика трябва да спре, но законовите поправки бяха оспорени от търговците на ток, които искат да могат да сключват дългосрочни договори с електроцентралите, за можели да планират по-добре бизнеса си, а и предприятията да имат повече сигурност и предвидимост за развитието си.

В момента борсата за ток предлага и възможност за сключване на дългосрочни договори, но всички участници на пазара се оплакват, че като цяло липсва най-търсената енергия – доставяната в сутрешните и следобедно-вечерните часове на пиково потребление. 

След срещата при Петкова в сряда стана ясно, че бизнесът иска на борсата да се продава повече върхова енергия по дългосрочни доставки, а БЕХ е поел ангажимент да обсъди с Брюксел възможността държавните централи да продават по-голямата част от своята енергия за свободния пазар на платформата за доставки в рамките на месец, три месеца, шест месеца или година, а не както е сега повечето енергия да е за следващия ден. 

Според бизнеса трябва да се премоделира дейността на борсата за ток, тъй като сегментът на търговия с доставки за следващия ден обхваща едва 5 процента от нуждите на пазара, а планираният да стартира от началото на следващата година пазар "в рамките на деня" – едва 3 процента и се отнася за аварийна необходимост от покупка на допълнителни количества или продажба на излишни. Работодателските организации считат, че трябва да се развият по-добре дългосрочните продукти както като времетраене, така и като вид енергия и услуга.

Интересна подробност от цялата ситуация с разбунения свободен пазар на ток, който е една втора от цялото потребление у нас, е мнението на търговците, че вдигането на цените е заради недостига на енергия в пиковите часове, докато от НЕК твърдят, че от предлаганите от тях количества ежедневно остават непродадени между 50 и 300 мегавата.

Участниците в разговора при Петкова са се обединили около становището, че една от мерките за нормализиране на ситуацията е да се поиска от ЕК разрешение електроенергията, предлагана от държавните енергийни дружества на борсата, да се търгува и на платформата за дългосрочни договори.

Като друга мярка е било договорено да се разгледа възможността за промяна на графиците за подаване на заявки за доставки към НЕК. В момента това трябва да става до 14 часа, но според участниците на пазара, ако това става по-рано през деня, свободните количества извън заявките също ще може да се предлагат на борсата и по този начин ще увеличи нейната ликвидност.

Решено е било още с цел повишаване на прозрачността на пазара и минимизиране на риска от манипулации енергийният регулатор да излезе с предписание към Българската независима енергийна борса да промени механизма, по който се сключват сделките на екрана за непрекъсната търговия на борсата, съобщиха от Министерството на енергетиката.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.