Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повече клинични пътеки, но по-ограничен достъп до лечение догодина

7 коментара
Повече клинични пътеки, но по-ограничен достъп до лечение догодина

Съсловните организации на лекарите и зъболекарите и Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) подписаха в понеделник Национален рамков договор (НРД) за 2010 година. Договорът стана факт след близо четири години безрезултатни преговори и бе преподписан от здравния министър Божидар Нанев.

Председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Цветан Райчинов заяви след церемонията, че подобренията в НРД 2010 не са много, все пак ги има. Едно от тях е договорката през следващата година децата до 18 години да имат неограничен достъп до педиатър, за което няма да има лимит на направленията.

Не така стои обаче въпросът с възрастните. Финансовите ограничения налагат редица рестрикции, които може да затруднят достъпа до лекарска помощ. Лекарите смятат, че може да се стигне до листи на чакащите за преглед при специалист и прием в болница заради ограничения брой направления и делегираните бюджети на болниците през следващата година.

През следващата година болниците ще работят с делегирани бюджети, които задават определен таван на приходите им по каса. Бюджетите ще могат да бъдат коригирани на всеки три месеца в зависимост от потока на пациентите. Ако дадено лечебно заведение надвиши границите на делегирания бюджет, ще трябва да подаде сигнал до районната здравна каса, където ще се търси начин за разрешаване на проблема. В договора се посочва, че няма да бъде ограничаван обоснованият прием на пациенти.

Освен това директорите на болниците ще имат право на вътрешно пренасочване и управление на средствата си. Целта на тези мерки е да се увеличи контролът при изразходването на публични средства и да се ограничат ненужните хоспитализации. До 20 януари трябва да стане ясно кои болници ще имат договор със здравната каса като по предварителни данни с новите критерии за сключване на договор около 100 лечебници ще отпаднат.

От министерството смятат, че така ще се сложи край на практиката един пациент да бъде приеман в болница, където нямат капацитета да го лекуват, но го държат там и усвояват средства, след което за същото нещо той постъпва втори и дори трети път в други лечебници.

От министерството обясниха, че със спестените пари от ненужни хоспитализации ще се осигурят пари в рамките на намаления бюджет за болнична помощ за финансирането на няколко нови клинични пътеки и увеличаването на цените на 30 пътеки.

Разработени са 16 пътеки за долекуване и три за продължително лечение. Те касаят онкологични, сърдечносъдови, белодробни заболявания, както и проблеми на централната нервна система, с което ще бъде покрито лечението на пациенти в будна кома. От министерството очакват пътеките за долекуване да дадат финансова възможност и за преструктурирането на определени болници от такива за активно лечение в клиники за продължителни грижи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kiro
    #11

    Защо се осигуряваме и плащаме на масата и под масата?Osiguriavate se na 200 lv a zimate 2000.Ai siktir ot tva osiguriavane.

  2. gara
    #10

    две са пътеките на здравето, и двете се плащат, едната на здравната каса, а другата на доктора

  3. гражданин
    #9

    Кой превърна болниците в търговски дружества, за да ги източва чрез скъпите лекарства и Здравната каса? Защо се осигуряваме и плащаме на масата и под масата?На тези въпроси управляващите не искат да отговорят.Защо, преценете сами.

  4. Томов
    #7

    Всички клинични пътеки в българското здравеопазване водят до Оня свят. Остава да разчитаме на прераждането да се родим в някоя нормална страна. Амин.

  5. patriot75.bg
    #6

    Veche 20 godini lughat bulgarskia narod che,se IZVURSHVALI REFORMI.PULNA LUGHA.IZVURSHVA SE GENOCID SPRIAMO BULGARSKIA NAROD.CELTA-REDYCIRANETO MY DO 4 MILIONA,SPORED PLANA RAN-UT.POVECHETO BULGARI VSE OSHTE NE MOGAT DA SE SUBYDIAT I DA SE OSUZNAIAT KAKVO VSUSHNOST STAVA,ZAD KYLISITE.HORATA BIAHA ZOMBIRANI I ZASLEPENI CHE,SLED 1989 GODINA VUV BULGARIA IMA DEMOKRACIA I SE IZVURSHVAT REFORMI.VSICHKO SI E PO STAROMY,NACHELO NA DURGHAVATA SA SINOVETE,DUSHTERITE I BRATOVCHEDITE NA SUSHTITE TEZI KOITO YPRAVLIAVAHA PREDI VUTRESHNO PARTIINIA PREVRAT NA 10 NOEMVRI 1989 GODINA.SPRAVKA-BOIKO BORISOV E BRATOVCHED NA IVAN SLAVKOV.IVAN SLAVKOV E ZET NA TODOR GHIVKOV.

  6. Доктор
    #5

    Клиничните пътеки са сметки без кръчмар!!!Никой не е питал лекарите дали са съгласни да лекуват за тези цени от касата. За това клиничната пътека е от кабинета на доктора до банкомата и обратно!

  7. zogo
    #4

    univesitetskite bolnici i tehnite direntori sa piako naznacheni ot mz, toest ot vlasta,vsishki direktori na samostoiatelni specializirani bolnici sa razsledvani prez poslednite godini ot prokuraturata, no prodaljavat bohemskia si jivot, lubiteli na ауди, no dr Nanev iavno e sliap, ili deli komisionnata s osteoteh, firma za kosti i ekskurzii

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.