Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повече надежди за решаване на проблема с иранската ядрена програма

Иран показал сериозен подход и склонност към компромиси

1 коментар

Участниците в приключилите в сряда вечер в Женева преговори между Иран и страните от групата "5+1" (петте страни постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН – САЩ, Русия, Китай, Великобритания и Франция, плюс Германия) са почти единодушни в надеждата си, че тези преговори ги приближават до намирането на изход от кризата около ядрената програма на Техеран. Това показват реакциите им, в които се срещат оценки като "сериозен и съдържателен подход", "интензивни, конкретни и откровени", "склонност за компромиси".

Същевременно не бяха съобщени подробности по двудневните преговори, очевидно е, че остават доста разногласия и все още не е сигурно дали Техеран е готов да отиде достатъчно далече за постигане на споразумение, отбелязва Ройтерс.

САЩ: Сериозен подход на Иран, на който не сме били свидетели

САЩ приветстваха по-сериозния според тях подход на Иран в преговорите по ядрената му програма в Женева. Говорителят на Белия дом Джей Карни, цитиран от Ройтерс, определи като полезно изложението на Иран за ядрената му програма и заяви, че то е било израз на "сериозен и съдържателен подход, на който не сме били свидетели в миналото".

Преговорите с Иран бяха подробни и откровени, но остават немалко разногласия, заяви член на американската делегация в Женева.

"Занимавам се с това от около две години и никога досега не беше имало толкова интензивни, подробни и откровени разговори с иранската делегация. Макар и да остават много разногласия във всяка област и по това какво облекчаване на санкциите би било подходящо, имаше конкретни и откровени разговори", каза пожелалият анонимност източник.

Великобритания и Германия обнадеждени

"Надявам се преговорите скоро да доведат до конкретни резултати. Иран ще трябва да направи първите стъпки по ядрената си програма и сме готови да предприемем пропорционални стъпки в замяна", заяви британският външен министър Уилям Хейг.

Според германското външно министерство преговорите с Иран са усилили надеждата за дипломатическо решение на проблема с иранската ядрена програма.

"Дискусиите в Женева засилват надеждата ни, че е възможно дипломатическо решение за окончателно успокояване на безпокойствата ни по естеството на иранската ядрена програма", заяви германският външен министър Гидо Вестервеле.

Според дипломати Иран изглежда готов да ограничи дейността, която се свързва потенциално с разработване на ядрено оръжие, като намекна, че е склонен на компромиси за сключване на споразумение, което да доведе до облекчаване на тежките икономически санкции.

Катрин Аштън: Реален шанс да се придвижим напред

На преговорите между Иран и "шесторката" страните можаха да представят позициите си по голям брой въпроси, заяви на заключителна пресконференция шефката на дипломацията на ЕС Катрин Аштън. "Имахме възможността да проведем обсъждания в такива подробности, каквито не беше имало досега. Имаме реален шанс да се придвижим напред", каза Аштън.

Новото ядрено предложение на Иран се приема от страните от групата 5+1 като важен принос. Те ще го проучат внимателно и ще възобновят преговорите с Иран на 7 и 8 ноември, заяви Аштън.

Преди следващия кръг преговори ще има среща на ядрени учени и експерти по прилагането на санкциите от двете страни, за да обсъдят разногласията и да определят практически стъпки за преодоляването им, допълни тя.

Иран: Двете страни направиха сериозни компромиси

На преговорите двете страни направиха сериозни компромиси, заяви иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф. Той обаче също като Аштън не даде подробности за преговорите, а единствено каза, че те са били полезни и плодотворни.

"Надяваме се, че тези преговори ще отбележат нов етап в създаването на атмосфера на доверие", заяви иранският външен министър.

Русия: Няма поводи за аплодисменти, но сравнението е в полза на Женева

Русия констатира ниско равнище на взаимно доверие между страните от шесторката и Иран, заяви руският заместник-външен министър Сергей Рябков. "Няма поводи за аплодисменти, но сравнението с предишния кръг преговори в Алма Ата е в полза на Женева", посочи Рябков.

"Преговорите бяха трудни, на моменти напрегнати, на моменти непредсказуеми. Една от причините за това е крайно ниското ниво на взаимно доверие, практически отсъствието на нужното доверие", заяви руският заместник-външен министър.

Русия призовава за пълна отмяна на едностранните санкции над Иран при условие, че ядрената му програма бъде поставена под международен контрол.

"Ръководим се по предложението на президента Владимир Путин, че признаването на правото на Иран да обогатява уран трябва да се придружи от поставянето на иранската ядрена програма под международен контрол. Ако бъде постигната такава договореност, всички санкции трябва да бъдат отменени", каза Рябков.

Той подчерта, че предложението на Путин "утвърждава интелектуалното водачество на Москва" в преговорния процес с Иран.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Рябков да набива ряпа и много, много да не зяпа. До къде стигнахме сибирските варвари да се напъват за интелектуално водачество. Боже, боже!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.