Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повече от половината световни разходи за здраве се правят в САЩ

8 коментара

Световните разходи за грижи за здравето през 2009 година възлизат на 4.8 трилиона долара, като около половината са били изразходвани в САЩ, сочат най-новите данни на Световната здравна организация (СЗО), цитирани в четвъртък от БТА.

САЩ, чието население представлява над 5 процента от световното, са изхарчили 2.5 трилиона долара за здраве през миналата година, посочва СЗО.

Общо 666 долара са разходите за здравни грижи на човек в света, като 30-те страни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), чиито членове са най-богатите държави, са изхарчили малко под 3000 долара средно на човек.

В САЩ, където продължителността на живота е около 79 години, на човек се падат най-много изхарчени пари за здраве - 8091 долара.

В Бурунди, където продължителността на живот е 50.3 години, парите, похарчени за здравни нужди, са най-малко на глава от населението – 2.90 долара.

В 30 страни от СЗО разходите за здраве на човек са под 30 долара, а в още 30 държави членки на организацията те са под 50 долара.

В съобщението на СЗО не са посочени данни за България, но от други източници е известно, че в последните години разходите за здраве у нас са под 300 долара годишно на глава от населението.

В Тюркменистан и Куба се падат най-много лекари на глава от населението - съответно един лекар на 140 и на 170 души. В Германия един доктор се грижи за 265 души, а в САЩ - за 440. В Нигер и Малави това съотношение е един за над 50 000 души.

В Япония и Швейцария има най-много болнични легла на глава от населението - над 14 на 1000 души. Във Франция на 1000 човека се падат 8.4 легла, а в САЩ – 3.6 легла.

Най-дълга е средната продължителност на живота за двата пола в Япония – 82.3 години, макар че тя е по-висока за мъжете в Андора, Исландия, Хонконг, Швейцария и Австралия. В Япония средната продължителност на живота за жените е най-висока – 86.2 години.

В Афганистан средната продължително на живота за двата пола е най-ниска – 43.8 години, като и средната смъртност за последните пет години е най-висока в тази страна – 19.7 процентана 1000 души, докато в Япония този показател е 9.1 на сто.

Смъртността на новородените е най-висока в Афганистан, като 157 новородени на 1000 умират, докато в Швеция тази цифра е 3.1 на 1000.

Най-бързо разпространяваща се болест в света е диабетът, като негови жертви са станали 250 милиона души. СЗО очаква двойно повече хора да починат от тази болест до 2030 година.

През 2010 година над една трета от възрастните в света са с наднормено тегло, а над 500 милиона са затлъстели. Според СЗО до 2015 година 2,3 милиарда възрастни ще са с наднормено тегло, а над 700 милиона ще са затлъстели.

Затлъстяването е един от основните фактори, предизвикващи хронични заболявания като диабета и кардиологичните заболявания, които са основната причина за смъртни случаи в света. Най-малко 20 милиона деца под 5 години са с наднормено тегло.

Някога затлъстяването се определяше като проблем на богатите страни, но сега то бележи силен скок и в по-бедните страни, особено в градските области, отбелязва СЗО.

Над 35 милиона души по света са засегнати от болестта Алцхаймер или друг вид деменция. Годишно 50 милиона души умират от хронични болести. Около 180 милиона души страдат от нарушение на зрението, като близо 45 милиона от тях са слепи.

Световната здравна организация от 2009 г., според които България отделя годишно 283 долара на глава от населението за здравеопазване. За сравнение: Гърция отделя 2733 долара, Румъния - 315 долара, Аржентина - 551 долара, Малдивите - 306 долара, Ливан - 468 долара, Ботсвана - 371 долара”, пише вестникът.

България е на последно място в Европа по здравни разходи (публични и частни) с 283 долара на глава от населението по данни на Световната здравна организация.

Данните са за 2006 г. и са публикувани от СЗО през юли м.г. По данни на Българския лекарски съюз публичните средства за здравеопазване за 2010 г., които държавата отделя, са около 20 лв. на глава от населението и те не постъпват редовно, каза на пресконференция в БТА д-р Цветан Райчинов, председател на БЛС.

Публичните средства формират около една четвърт от бюджета за здравеопазване през тази година. По думите на Райчинов реалният процент от БВП за здравеопазване, с който се работи е 3,2 на сто, а не 4,2 на сто.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Черепа
    #9

    повече милионери мутри и комуноиди от изброените страни.

  2. Петър
    #8

    световни разходи за здраве се правят в САЩОттам идват и повече от половината нови лекарства, както и 2/3 от медицинската апаратура.

  3. PT
    #7

    да цитира БТА или да допълни с разбъркани статистически данни медийното поле? Поне ни кажете колко е средната продължителност на живота на българите, та да знаем да подкрепяме ли пенсионната"реформа" като ни питат на референдума или пък да си извадим някои други поуки.

  4. baloni
    #6

    В САЩ си надуват цените на услугите,съответно и застраховките.Лекуват се само застрахованите.Една операция за апандисит там струва 35000 д., а в Европа - 4-5000 евро

  5. baloni
    #5

    апаратурата в Европа е германска, белгийска и швейцарска, с изключително качество, както и японката

  6. Але&Со
    #4

    разходите с в долари, а кой печата доларите ?

  7. von Strelcha
    #2

    "Една операция за апандисит там (USA)струва 35000д., а в Европа - 4-5000 евро". ~~ Една операция ТАМ не струва НИЩО ако си беден!! >> Панятна, СССРейчо ?

  8. муспи
    #1

    Правещите тези изследвания и статистики са главно американски фирми, финансирани от министерството им на здравеопазването, със сума, примерно колкото България и Румъния, може и Русия отделят за здравеопазване. И като се прибави че служителите на тези, нещо като шоу-пропагандни-бесмислено-безопасно говорещи фирми са със здравни застраховки, както в пицериите персонала може да яде до отказ, вече американските разходи излизат на първо място. А като се прибави че изследванията им нямат никакви социални,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.