Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повечето българи ходят на работа болни

Над 60% боледуват леко 2 пъти годишно и се лекуват с чай и лекарства без рецепта

3 коментара
Повечето българи ходят на работа болни

Може ли една настинка да възпрепятства българите да ходят на работа или на училище? По-скоро не, показва проучване на изследователска агенция Nielsen Admosphere за това какво правят хората когато са болни и с какво се лекуват.

Повечето българи (62%) боледуват от типични заболявания, като настинки, леки вируси или стомашни разстройства не повече от два пъти в годината. 25% съобщават, че боледуват повече от два пъти годишно, а 11% не боледуват изобщо.

40% от участвалите в проучването споделят, че продължават с ежедневната си програма и винаги ходят на работа или училище, когато са с леко заболяване. Почти толкова (37%) казват, че се опитват да ходят на работа/училище частично или на непълен работен ден. 18% предпочитат да си вземат болничен, а 5% продължават работата си от вкъщи.

Какви са обичайните действия, които предприемаме, с цел да се възстановим? Сред най-популярните от тях е приготвянето на домашни напитки, като чай с мед, лимон, джинджифил и др. 58% от участниците избират този вариант като основен, а веднага след него, с 45%, се нарежда употребата на лекраства без лекарско предписание. 29% от хората отиват на лекар и почти толкова избират повече почивка и сън. Само 1% не предприемат нищо.

Широко разпространеното използване на лекарствени средства без лекарско предписание провокира въпроса доколко са популярни хранителните добавки.

Данните сочат, че 42% от респондентите не приемат хранителни добавки, но останалите 58% заявяват, че ги ползват постоянно, в определен сезон или в даден момент, когато почувстват нужда. Въпреки, че стойностите за мъжете и жените са различни, тъй като жените проявяват по-голям интерес към хранителни добавки, респондентите и от двата пола заявяват, че предпочитат да ги използват краткосрочно, след като са изпитали нужда от тях.

Съществува голямо разнообразие от хранителни добавки. Най-популярни сред респондентите са витамини, мултивитамини и минерали (64%), както и имуностимуланти (56%). Повече жени отколкото мъже употребяват пробиотици и добавки за храносмилане, продукти за отслабване, както и такива за подхранване на кожата, косата и ноктите. От друга страна, мъжете изявяват предпочитание към продукти за подсилване на енергията и жизнеността, кръвообращението, както и активния начин на живот, като приемат протеини. Данните сочат почти еднакъв интерес от двата пола към добавки за стави, по-добър сън, както и рибено масло и други мастни киселини. Данните също показват, че с напредване на възрастта се увеличава предпочитанието към продукти за стави, кръвообращение и сърдечно-съдовата система.

Данни от рекламния мониторинг на Nielsen Admosphere Bulgaria показват, че през 2019 година в цялата категория "Фармация. Медицински услуги и продукти" хранителните добавки се нареждат на второ място, след лекарствените продукти, по инвестирани брутни рекламни бюджети, като се забелязва сериозна активност и в трите медии – телевизия радио и преса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #3

    най-противните хора са тези дето ходят болни на работа... после всички сме болни заради тяхната тъпотия.

  2. НикиМладенова
    #2

    Нали имаше големи злоупотреби с фалшивите болнични, а то какво се оказва, че е обратното - повечето хора ходят болни на работа....

  3. mediaman
    #1

    Тази статия я пратете на хумориста Васил Велев, според който българите масово ползват фалшиви болнични за да ходят по плажовете на Гърция. Моят личен лекар ми разказа, че хората от частния сектор просто отказват да им издаде болнични, защото ги е страх да не ъдат уволнени. Велев, Велев, дали болния работник е добре за производителността на компанията? Както се казваше едното време, Питам аз и отговор не искам....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.