Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повечето българи смятат демокрацията в страната за застрашена

6 коментара
Повечето българи смятат демокрацията в страната за застрашена

Общо 51% от участниците в експресно проучване на "Галъп интернешънъл" са съгласни с твърдението, че "демокрацията в България в момента е застрашена“. Общо 40% са на обратното мнение, а останалите се колебаят. Коментарът на ""Галъп" е, че данните са важна "сигнална лампа".

Телефонният сондаж на агенцията по актуални теми е проведен сред 801 души на 15 и 16 януари по специалната панелна методика, която осигурява възможно най-висока представителност на данните. Абсолютна максимална грешка е ± 3.5 при 50% дялове. Един процент от извадката е равен на около 55 хиляди души. Подобни сондажи служат най-вече за отразяване на най-общата моментна картина на нагласите.

На този фон обаче близо 60% от българите не са солидарни с нито една от темите, заради които техни сънародници протестираха през последните няколко седмици. По-сериозни протестни прояви имаше срещу възможността за застрояването на Пирин, а властта се включи в контрапротеста. Протести "за" и "против" имаше и около Истанбулската конвенция. Протестираха учени от БАН и преподаватели от Софийския университет. Полицаите получиха увеличение на заплатите, след като заплашиха с протест в деня на официалното откриване на европредседателството. Мащабни протести имаше и в десетки общински болници заради липсата на пари.

Въпреки тежките обществени проблеми и констатацията, че "демокрацията е застрашена", едва 38% от българите са готови да се солидаризират пряко с някаква форма на протест.

"Тези 38% са около 2 милиона българи, които споделят сериозна критика към статуквото. Макар и да са малцинство, те са ясно свидетелство, че общественото напрежение остава валидно, дори и на фона на тържественото откриване на европредседателството.

Напрежението се сгъстява и от факта, че 50% възприемат мнението, че убийствата от последните седмици са по-скоро свързани с политиката, а 37% подкрепят становището, че по-скоро не са", коментира "Галъп интернешнъл".

Според агенцията подобни въпроси проверяват по-скоро обществения инстинкт по деликатни теми, а не толкова обществената информираност, но отговорите ясно показват "дълбокото и трайно недоверие към политическия процес в страната".

Общо 65% от участниците в изследването са чули за публикациите в западни медии, които представяха България като бедна и корумпирана страна. От тях 82% са съгласни с тези мнения.

Въпреки това мнозинството българи (67%) са съгласни, че по време на европредседателството партийните различия трябва да се загърбят.

Посредническата ни роля по отношение на Турция се приема нееднозначно - 49% са съгласни България да помага на Турция да подобри отношенията с ЕС. Общо 42% са на обратното мнение, а останалите се колебаят.

След последните изявления за кандидатстването на България за "чакалнята" на еврозоната - 46% принципно одобряват въвеждането на еврото, но 48% не одобряват. Колебаят се едва 6% от участниците в изследването. В предишни сондажи на "Галъп" нежеланието за приемането на еврото бе по-високо.

"Възможно е сега да са повлияли изказвания на представители на властта. Но явно следва да се положат още повече усилия в поясняването на потенциалните ползи от въвеждането на единната валута", коментира социологическата агенция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #6

    Галъп, като "сигнална лампа", която намига в червено?!

  2. dimotimo
    #5

    Проучване на Кънчовците ли, на Болкан Бритиш Сошъл Срървейс ли? Уф!...

  3. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #4
  4. т€еритория на Мики Маус
    #3

    Демкрацията НЕ Е застрашена, а самата дмеокрация застрашава съществуването ан България! Деморкция-това е система при която олигарсите притежават почти всичко и движат всичко-медии, партии, министри, премиери, обществени поръчки, евро фондове, съдебна система. Джими Картър за САЩ преди 2 месеца-САЩ са по-скоро олигархия, от колкото демокрация! Фактите. 1997г агент Виктор обещава Родопите на Турция, срещу прием в НАТО. 10 го след приема ни в ЕС< и 15 г след приема ни в НАТО, България изчезва с 120 000 на година. 60 000 отрицателен прирасрт, 60 000 миграция. Демокрацията НЕ Е застрашена, но хората НЕ могат да я търпят. И напускат! КОй към гробището, кой в чужбина!

  5. Лизи Гугуткова
    #2

    Две думи : русия, рашизъм. Как разбирате това :The Insider: В Русия искат информация от децата за кого ще гласуват родителите им. В общинските училища на класните ръководители е дадено поръчение да съберат личните данни на родителите на учениците. На родителите се изпращат съобщения от името на класния ръководител с молба да попълнят таблица с данни за местоживеенето, местоработата и мястото на гласуване. Направена е уговорката, че попълването на данните е доброволно. ТАКОВА Е ИМАЛО В РАЙХА!

  6. dgd
    #1

    Е щом Галъп го казва,"така" ще да е! БСП с др.Нинова не са на яслата,за това!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.