Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повечето българи вярват в конспирацията за коронавируса, но смятат опасността за преувеличена

3 коментара
Повечето българи вярват в конспирацията за коронавируса, но смятат опасността за преувеличена

Над две трети от хората се боят за себе си и своите близки във връзка с коронавируса. Три четвърти твърдят, че са готови да жертват дори някои от своите човешки права, ако това ще помогне. В същото време обаче близо половината запитани се съгласяват, че заплахата от коронавируса може и да е преувеличена.

Това показва експресно изследване на световна асоциация "Галъп интернешънъл" във връзка с Covid-19, в което са участвали близо 25 хиляди души в 28 държави по целия свят. Сред тях са САЩ, Русия и Индия, някои от най-засегнатите страни – Италия, Южна Корея, Франция, Германия, Швейцария, както и много други държави на различните континенти*.

Общо 67% от анкетираните споделят, че се боят, че те или техните близки могат да се заразят - 38% декларират, че се страхуват, а 29% признават, че се боят много.

Къде е България?

Българите се боят да не се заразят с коронавируса близо до нивата на останалите 27 страни – 62% у нас казват, че по-скоро се страхуват или сериозно се страхуват те или техни близки да не се заразят. Същевременно българите са сред тези, които в най-голяма степен намират опасността за преувеличена. Общо 72 на сто от анкетираните смятат така при 49% средно за всичките 28 страни. 

60% от хората у нас смятат, че правителството засега се справя малко или много добре, а 37% – че не се справя. Останалите се колебаят. В това отношение България е близо до средното за всички разгледани страни.

Готови да се лишат и от определени свои права в името на сдържането на заразата са 83% от българите. Попитани какво си представят в рамките на месец, 42 на сто от анкетираните българи смятат, че най-лошото предстои, 27% не очакват промяна, а за 29% най-лошото е зад нас. 

Според изследването българите са най-големите привърженици на хипотезата, че някой наистина стои зад разпространението на вируса. 58% у нас смятат така, 30% са на обратното мнение, а останалите не могат да преценят.

Кои са най-спокойни и кои най-притеснени?

Сред най-спокойните общества са германция и швейцарци, както и гражданите на Афганистан – с приблизително равни дялове на страх и кураж. Върховите стойности на боязън, очаквано, са в Италия – общо 90% малко или много се страхуват от заразата. Сходно обаче изглежда положението и в Индонезия.

Положителните оценки за правителствата в изследваните държави са 62%, а отрицателните са 32%. Изглежда, че най-доволни от реакцията на държавната власт са жителите на Австрия с 88%, изразяващи различна степен на одобрение към предприетите от правителството мерки. Следват Индия (83%), Палестина (80%), Нидерландия (79%) и т.н.

Доволни и недоволни от взетите мерки

Най-недоволни от реакцията на своите правителства по повод коронавируса са в Тайланд – 76% по-скоро или напълно несъгласни с твърдението, че властта им се справя добре в текущата ситуация. В САЩ, където удовлетворените от държавните мерки са 42%, а недоволните са 46% както и Германия – където 47% от анкетираните по-скоро смятат, че държавните мерки са адекватни, но 44% са на обратното мнение.

Удовлетвореността от правителствените мерки явно по-скоро няма връзка с броя на заразените, а с перспективите във всяко едно конкретно общество. Италианското общество, например (72% оценяващи позитивно дейността на правителството си в тази ситуация), е сред най-доволните от мерките на правителството. Явно в по-засегнати или застрашени страни личи и най-инстинктивна солидарност с правителствените усилия. Влияние оказва и конкретната политическа ситуация във всяка една страна.

Балканските народи са и онези, които в най-голяма степен намират опасността за преувеличена – общо 73% смятат така в Босна и Херцеговина и Северна Македония, в България – 72%. Очаквано, на другия полюс са французи, нидерландци, австрийци, италианци – с над 70% мнозинства, които по-скоро не смятат или дори съвсем не смятат, че опасността е преувеличена. 49% е общата стойност за всичките 28 изследвани страни.

По този въпрос съществена роля явно и играе броят на официално обявените доказано заразени на глава от населението в дадена страна.

Готови ли са хората да жертват правата и свободите си?

Независимо дали вярват в заплахата или не, мнозинството от запитаните по цял свят изразяват готовност да се разделят временно дори с някои от правата си. Общо над 75% от жителите на изследваните държави са по-скоро склонни да се лишат от някои свободи докато премине заплахата от COVID-19.

Най-високи нива на готовност в това отношение показват жителите на Австрия (95%), Северна Македония (94%) и Нидерландия (91%).

По този показател има на практика единодушие между страните в изследването. Изключение правят японците (32% готови срещу 49% неготови, а останалите – колебаещи се) и американците (45% готови срещу 38% неготови, а останалите – колебаещи се).

Сред участвалите в поучаването няма еднозначен отговор на въпроса какво предстои в близкия месец. 39% смятат, че най-лошото по отношение на вируса тепърва идва, а 34% от запитаните вярват, че най-лошото вече е отминало. Останалите предполагат, че ситуацията ще остане такава, каквато е.

Най-големи песимисти са жителите на Обединеното кралство (82% смятат, че най-лошото предстои), но също и жителите на Нидерландия (77%), Франция (70%) и Австрия (68%).
Значително по-оптимистични са жителите на Казахстан (73% вярват, че най-лошото е отминало), Турция (63%), Армения (61%), Индия (60%) и т.н.

Кои са най-популярните мерки

Най-популярните мерки за ограничаването на заразата в световен мащаб са по-често миене на ръцете, ограничаване на преките социални контакти и използването на дезинфектант за ръце. 9% не са предприели никакви мерки. Процентите надхвърлят сто защото запитаните са давали повече от един отговор.

По-голямата част от запитаните споделят, че не са решени да останат вкъщи. Най-сериозен е техният дял в Турция (89%), Пакистан (80%) и Афганистан (66%).

Медицинските маски и ръкавици се оказват по-малко популярни мерки за предпазване. Това може да е и ефект от това, че тези мерки са по-трудни за осъществяване, от изчерпването им на пазарите в много от страните или пък от недоверието към ефикасността ми. Забелязва се също, че жителите на държавите, в които заплахата се смята за преувеличена, са склонни и в по-малка степен да ползват маски и ръкавици.

Колко хора вярват, че коронавируса е умишлена зараза

По-скоро надделява мнението, че вирусът е естествено появил се. 45% от запитаните споделят това мнение. 32% обаче смятат, че чужда сила или държава умишлено причинява разпространението на заразата. 22% не могат да преценят.

Сред поддръжниците на теорията за умишлена зараза са, например, България (мнозинство от 58% смятащи така), Армения (56%), Македония (53%) и Еквадор (52%).

Жителите на Пакистан (мнозинство от 72% смятащи, че заразата е естествен процес), Германия (59%), Афганистан (58%), Обединеното кралство (58%), Тайланд (58%), САЩ (56%) и т.н. са по-склонни да вярват в естественото зараждане на вируса.

*Изследването е проведено от световната асоциация “Галъп интернешънъл“ в сътрудничество с УИН в 28 страни по целия свят. Общо 24652 души бяха интервюирани в световен мащаб. Във всяка страна е реализирана представителна извадка: лице в лице, телефон или онлайн. Теренната работа в различните страни е проведена в последните десет дни Статистическата грешка в изследването е в диапазон +/-3-5% при доверителен интервал – 95%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #3

    Съвсем предвидимо - ние се оказахме най-простите, с най-висок процент митомани, смятащи, че някой специално ни разболява. Затова ни е и такава държават, защото сме ГЛУПАВИ!

  2. Не съм готов да ми ограничават правата, без да е спрян вносът на заразени от чужбина. Особено със самолети. кАнада затвори летишАта! Карантината у нас да се кара извън къщи. Освен ако е сам.

  3. Спрете вноса за зараза от вън!! "Пирогов и Военна болница са препълнени. Опити за уговаряне лекари от Китай.Германия трупна 156 млрд € нов дълг-специално за лечение на Корона вируса"-БНР 19:00!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.