Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повечето кисели млека вече са със жива закваска

Почти няма разлика в качеството между сирене от 8 лв. и двойно по-скъпо

0 коментара

По-скъпи, но и по-качествени са киселото мляко и бялото саламурено сирене, които сега ядат българите в сравнение с преди две години. Освен това, докато през 2009 г. само в едно кисело мляко е открита жива закваска от бактерията бацилус булгарикус, сега тя присъства във всички продукти. Това сочат анализи на 19 марки сирена и 16 марки кисели млека на български производители, изготвени от Асоциацията “Активни потребители“, УННС и Пловдивския университет “Паисий Хилендарски“.

Отправната точка за сравнение на показателите на продуктите са изискванията на БДС за бялото саламурено сирене и за киселото мляко, стана ясно при представянето на анализите във вторник в Министерството на земеделието и храните.

Проучването е направено сред най-продаваните в магазините марки, които имат и най-голям пазарен дял. Ценовият диапазон на проверените кисели млека е 0.79 лв. за 500-грамова кофичка и 1.80 лв. за 400 гр. сертифицирано биомляко. При сирената най-евтиното е било 7.29 лв. за кг., най-скъпото – 19.98 лв. за кг. продукт, но биопроизводство. Най-често срещата цена при сирената е 14-15 лв., посочи Елка Василева от УНСС.

“Изследването показва, че при млечните продукти нещата са се променили в положителен аспект с въвеждането на българския държавен стандарт (БДС). Върнахме вкуса на традиционните български продукти“, заяви агроминистърът Мирослав Найденов, който преди ден бе обвинен от вицепремиера Симеон Дянков, че говори повече, отколкото работи, и побърза да отчете резултати от дейността си.

“Вече не се добавя и сухо мляко в продуктите, а с извеждането на млечните продукти с растителни добавки на отделни щандове намаля тяхното потребление и българинът вече яде по-качествени млечни продукти“, каза още земеделският министър.

За две години сиренето е поскъпнало средно с 2 лв., а киселото мляко с 25 стотинки, вероятно това е цената за качеството, посочи председателят на Асоциация “Активни потребители“ Богомил Николов.

В същото време обаче, според изнесените данни, почти еднакво качествени са и сиренето от 8 лв., и това от 15 лв., тъй като почти всички проверени продукти отговаряли в голяма степен на изискванията на БДС и отклоненията от стандарта били незначителни, независимо че само една от марките била обявила, че работи по БДС.

Същото се отнасяло и за изследваните кисели млека, от които шест носели знака за доброволния стандарт. Представящите проучването не успяха да кажат при това положение откъде се появяват сериозните разлики в цените на едните и другите продукти, спазващи стандартите за качество. Те допуснаха, че дистрибуторски политики оскъпяват значително стоките.

Макар и произведени почти по БДС, половината от проверените сирена са съдържали повече от допустимото количество сол по стандарт. При седем от 19-те марки сирена е отчетено по-дълго зреене на продукта от изискваното, а при останалите – отлежаваното е по-малко от допустимото по БДС, посочи Николов.

Като част от подобряването на качеството на млечните продукти, но и на повишаването на цените Найденов посочи ръста на изкупуваното сурово мляко първа категория и на изкупната цена на суровината. Докато преди две години суровото мляко се е изкупувало за 25-30 стотинки за литър, сега на места цената му стига 75 ст./л първо качество.

“Най-търсеното мляко остава това първа категория и затова фермите трябва да си покрият до края на годината изискванията на ЕК за постигане на стандартите за първа категория“, каза агроминистърът. Той обаче призна, че надали това ще стане в оставащите месеци до края на 2011 г. и затова Министерството на земеделието и храните вече водело преговори с Брюксел за удължаване с още една година на времето за привеждане на стандартите в млечните ферми.

Това обаче ще е обвързано с конкретни планове на всяко предприятие, които иска да продължи работа, и със срокове за въвеждане на евроизискванията.

Найденов каза още, че България и Румъния вече са поставили пред ЕК искането си земеделските евросубсидии за двете страни да се изравнят още от 2014 г., а не от 2016 г., както е предвидено сега.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.