Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повишението на данъците засега подминава акциите на мултинационалните компании

0 коментара
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън

Глобална минимална ставка на корпоративния данък може да нанесе сериозен удар на мултинационалните компании, за които някои правителствата твърдят, че всяка година пренасочват печалби за милиарди долари към убежища с ниски данъци. Може да доведе и до фундаментална преоценка на корпоративните печалби, предава агенция Ройтерс.

Шансовете за такава реформа се увеличиха миналата седмица, когато министърът на финансите на САЩ г-жа Джанет Йелън заяви подкрепата на американското правителство за инициатива за реформиране на международните данъчни правила.

И все пак фондовите пазари се задържаха близо до рекордно високи стойности, подкрепени от почти нулевите лихвени проценти в САЩ, както и от залога, че предложената минимална данъчна ставка от 21%, независимо къде компаниите правят продажбите си, няма да бъде приложена с години.

Някои като Грейс Питърс, инвестиционен стратег в J.P. Morgan Private Bank, обаче мислят, че бъдещите прогнози за печалбите "биха могли да подценят пълния потенциален ефект от увеличението на данъците".

"Въпросът определено се очертава като основен риск за компаниите", каза Питърс пред Ройтерс след оповестяването на предложенията.

Популярни компании като Apple, Google и Starbucks бяха обвинени от правителствата в Европа, че използват законови вратички във фрагментираните глобални режими на данъчно облагане, за да плащат по-малко данъци.

Минимално ниво на корпоративния данък би ограничило възможността на компаниите да прехвърлят приходи от "нематериални" източници като патенти, софтуер и лицензионни възнаграждения в страни с по-ниски ставки.

Това би могло да удвои сегашния данък върху печалбата за някои компании и да причини голямо главоболие на страни като Ирландия, които са привлекли мнозина със ставка от 12,5% - половината от средното за света през миналата година, според проучване.

Компаниите не са коментирали най-новите предложения.

Томас Торслов от университета в Копенхаген и Габриел Зукман и Лудвиг Вир от Калифорнийския университет са изчислили, че мултинационалните компании пренасочват близо 40% от печалбите си и че 35% от тези печалби идват от страни, които не са в ЕС, а 25% - от САЩ.

Макар фирмите от технологичния и здравния сектор да се разглеждат като основни бенефициенти на данъчния арбитраж, инвеститорите на фондовия пазар изглежда не са развълнувани от заплахата за печалбите на компаниите.

Тяхното внимание вероятно е насочено към очаквания отскок на корпоративните печалби след щетите, нанесени от пандемията - цели 25% тази година и близо 14% през 2022 година за американските компании.

ИНВЕСТИЦИОННА ПРЕЧКА?

Ирландският финансов министър Паскал Донъхоу изрази резерви по предложението, a Световната банка предупреди да не се определя твърде висока минимална данъчна ставка, тъй като това би попречило на бедните страни да привличат инвестиции.

Ирландия се готви за по-ниски приходи от корпоративен данък и предвижда те да спадат с 500 милиона евро годишно от 2022-а и с 2 милиарда евро от 2025 година.

Предложените реформи вероятно биха намалили държавните приходи и в по-бедните държави от ЕС Унгария и България със законоустановени данъчни ставки съответно от 9% и 10%, казва икономистът от UniCredit Андреас Рийс.

И това би пренасочило облагаемите приходи обратно към страни с високи данъци като Франция, Германия и Италия, където ставките варират от 28% до 32%, допълва Рийс.

Според Мария Вейтмане, старши стратег в State Street Global Markets, пазарите изглежда са скептично настроени към приемането на ставка от 21%. Те са на мнение, че преговорите ще отнемат много време.

ЗАПЛАХАТА В САЩ

Американските мултинационални компании са изправени пред нов удар: перспективата вътрешната корпоративна данъчна ставка да се повиши до 28% от сегашните 21%, определени от бившия президент Доналд Тръмп през 2017 година. Този план също среща твърда опозиция в Конгреса.

Компаниите са подложени на унищожителни критики за това, че плащат малко или не плащат никакъв федерален данък в САЩ, а главният изпълнителен директор на Amazon Джеф Безос заяви миналата седмица, че подкрепя вдигане на данъчните ставки, за да бъде направен основен ремонт на инфраструктурата.

Анализатори от UBS прогнозират, че данъчна ставка от 28% би довела до 7,4% удар за печалбата на акция на компаниите в индекса S&P 500. Те очакват повишението да влезе в сила през 2022 година, макар и с малко по-ниска ставка от 25%, което би засегнало печалбите с 3,6%.

Президентът Джо Байдън заяви в сряда, че е готов да преговаря за бъдещия налог за американските компании.

Управляващият директор и директор по държавната политика на Pimco г-жа Либи Кантрил разсея опасенията от голямo поевтиняване на акциите.

"И макар вероятно да се задават данъчни увеличения, те може би ще бъдат разводнени в окончателния си вариант, ще отнемат повече време, ще окажат по-малко насрещно влияние на икономическия растеж и в резултат ще осигурят още повече възможност за поскъпване на акциите и рисковите активи", прогнозира Кантрил пред клиенти в свой блог миналия месец.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.