Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повтарям от 1997 г.: Не пипайте валутния борд, не вземайте заеми и разчистете корупцията

Новият финансов министър Калин Христов бил "първокласен човек и отличен избор"

36 коментара
Проф. Стив Ханке

Назначаването на новия финансов министър Калин Христов бе високо оценено от професора по приложна икономика в университета "Джон Хопкинс" в Балтимор Стив Ханке, който определи Христов като "първокласен човек", а назначаването му - "отличен" избор. Проф. Ханке предупреди, както го е правил в последните 15 години, да не се пипа валутният борд и да се разчисти корупцията.

Ханке е един от идеолозите на паричния съвет в България и бе съветник по икономическите въпроси на президента Петър Стоянов.

"Познавам го (Калин Христов - бел. ред.) от много години и мисля, че е отличен избор. Христов е първокласен човек. Той познава много добре икономическата система на България, експерт е по проблемите на валутния борд, а бордът е опората и сърцето на цялата система", каза пред БНР проф. Ханке.

Професорът коментира и възкресените идеи за махане на валутния борд, които се появяват винаги при смяна на изпълнителната власт. Според проф. Ханке би било неразумно да се атакува бордът.

"Най-тревожно би било да се премахне валутният борд. Това ще означава от стабилността да влезете в хаоса. Мисля, че бордът беше една от причините да ви приемат в НАТО и ЕС", каза проф. Ханке.

Той препоръча да се разгледа как се е движел така нареченият индекс на бедността по време на всичките правителства след въвеждането на паричния съвет през 1997 г.

Четири компонента влияят на индекса на бедността. Първият е растежът - ако той се повишава, индексът на бедността се понижава, вторият е инфлацията - ако тя се понижава, степента на бедност намалява, трето - ако лихвените проценти намаляват, надолу се спуска и индексът. И последно - ако безработицата намалява, по-нисък е и индексът на бедността.

"След въвеждането на валутния борд при правителството на Костов имаше голяма намаление на индекса на бедността. Нещата много се промениха. След това при Сакскобургготски, слава Богу, положението много се подобри. Показателят малко се влоши при правителството на Станишев и се подобри при това на Борисов. С други думи, има по-малко мизерия, независимо от политическото говорене в София", коментира Стив Ханке и посъветва ситуацията на България да се разглежда на фона на средата на Балканите и Европа, където е "пълно бедствие", по думите му..

Запитан как ще коментира думите на бившия финансов министър Симеон Дянков, че срещу валутния борд е имало целенасочени атаки, проф. Ханке отговори:

"Всеки, който атакува валутния борд, трябва да бъде вкаран в лудница. Това е абсолютно неразумна реакция срещу стабилността. Кой иска да върви към хаоса? Ако се откажете от валутния борд, лихвените проценти веднага ще скочат, дефицитът ще се повиши, правителствените разходи ще излязат извън контрол, безработицата също ще се повиши. На финансовия министър в България би му било много трудно да контролира бюджета без валутен борд", каза икономистът.

И описа така картината при евентуално отказване от борда:

"Ако такова решение бъде взето, то ще доведе до точно обратното на това, което вече ви описах. Това ще доведе до още по-висока корупция", каза той.

Стив Ханке отговори утвърдително на твърдението, че строгата фискална политика на Дянков трябва да бъде продължена.

"Политиката трябва да е такава, че да се контролират правителствените разходи. В това правителство на практика министър-председателят вземаше всички важни решения, като се поддържаше горе-долу стабилен бюджетен дефицит. Ако имаше по-голям дефицит, икономиката би тръгнало надолу. Ако дефицитът се повиши, икономиката ще се забави. Рейтингът на българските ценни книжа ще се понижи, инфлацията ще се повиши и инвеститорите ще се уплашат", отговори професорът.

"Видях нещо по вашите медии. Бившият вътрешен министър в правителството на Борисов Цветан Цветанов коментираше фискалната политика. Той казваше, че бюджетният дефицит трябва да бъде малко по-голям. Не знам колко вътрешният министър разбира от икономика, но по-големият дефицит би забавил икономиката", каза още той по повод на едно от последните изказвания на Цветанов в качеството му на вицепремиер, когато той подкрепи "известно" разхладване на фискалната дисциплина с вземането на целеви заеми.

"Ако искате да вземате заеми и да увеличавате бюджетния дефицит, погледнете Гърция. Тя прави точно обратното на това, което България прави от 1997 г. насам. И затова няма да се оправи никога. Политиката на големи заеми, големи разходи и голям дефицит ето докъде докара Гърция.

По отношение на ниското равнище на фискалния резерв Ханке каза, че това е измислен проблем.

"Големият проблем на България обаче е корупцията. Това е първият, и вторият, и третият проблем. В България това е ендемия. Всичко е корупция у вас и го повтарям от 1997 г.", каза проф. Стив Ханке.

Затова трябва да се продължи с добра фискална дисциплина, защото ако тя се отхлаби, ще се появи още по-голяма корупция, смята икономистът.

Според него по-малък държавен апарат и реформирана съдебна система ще намалят корупцията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #36

    Ако ГЕРБ не бяха крали толкова, нямаше народа да е на улицата. А къде ги видя държавните икономии , не знам. Борисов харчеше повече и повече пари с всяка година. Само за социални разходи не намери.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #35
  3. Анонимен
    #34

    другара Тодар Живков Кaквo кaзa пpoф. Cтив Xaнкe зa Индeкc нa бeднocттa: 1. Пpи Кocтoв – ГOЛЯМO НAМAЛEНИE 2. Пpи Цapa – Cлaвa Бoгy, МНOГO CE ПOДOБPИ 3. Пpи Cтaнишeв – МAЛКO CE ВЛOШИ (б.p. cлaвa Бoгy) 4. Пpи Бopиcoв - CE ПOДOБPИ Кoгa гoвopи пpoф. Xaнкe, caмo ca кoзиpyвa и пo-мaлкo шпpexeн. Винaги e жeлeзнo тoчeн и кoпчe нe мoжeтe дa мy кaжeтe. Oбpaтнoтo cи e чиcтa пpoбa кoмyниcтичecкa пpoпaгaндa, кoятo вoди eдинcтвeнo дo „пълнo бeдcтвиe”, кaктo кaзa пpoф. Xaнкe.

  4. Анонимен
    #33

    Всички назначени в Държавна институция,от ГЕРБ,крадът,като за последно.Вижте Митниците.Новоназначените ГЕРБЕРЧЕТА,дори заплашват с уволнение,всеки който им направи забележка.Много са нагли и парадират с партийното си положение.Дори по-лошо,разхождат се на Кулата и размахват пачки в евро,без каквито и да е притеснения.Може да се провери.Прав е Ханке,като вижда за какво иде реч.

  5. Анонимен
    #32

    Номер 29, С уважение отговор от 27 - А не ти ли идва на ум, че позицията изразена в пост 27 може да се дължи именно на факта, че отдавна вече съм се издигнал до работа на място, абсолютно недостижимо за неграмотника Калин Христов? Аз съм в позиция да го оценявам, защото съм доктор на науките, а не той мене, защото е неграмотен бакалавър. Казах!

  6. Анонимен
    #31

    Хаха, Ханке, че то ако в Европа е бедствие, то тук си е жив катаклизъм... Европа да сме гледали- там пенсии от 100 евро НЯМА! Заплата от 150 евро също НЯМА!! Тук имаме МИЗЕРНА стабилност (или стабилна мизерия). Но обикновено в Европата забравят думата МИЗЕРНА като говорят за нас. Валутният борд просто предотврати международните кражби в особено големи размери. На национално ниво обаче си се краде. Това обаче нито на ЕС нито на НАТО им пречи. Пречат им само циганите, които подгонени от мизерията тук цъфват я във Франция, я в Германия, я в Англия. Това е.

  7. Анонимен
    #30

    До 28: Как мислиш? Дали корупцията в Турция, Арабския свят, Китай или Индия е по-малка от нашата? Инвестициите обаче отиват при тях. Много просто нормата на печалба е по-голяма, а са и по-големи пазари , имат много МЛАДА и ефтина работна сила , а имат и ресурси. Добре би било Ханке да се съсредоточи върху финансовите проблеми на собствената си страна.

  8. Анонимен
    #29

    27,от високомерното ти сумтене по повод издигането на К.Христов на място,което е непостижимо за такъв виден експерт-теоритик като тебе, личи огромната завист към този израснал в практическа работа млад и способен икономист. Не случайно той се озова на това място .

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #28
  10. Анонимен
    #27

    Непонятно, да не кажем необяснимо е изказването на Ханке относно Калин Христов - човек, който е абсолютно нулев фактор в света на професионалните икономисти. Направете си труда да направите барем едно търсене в професионалната база данни за икономически публикации EconLit и ще видите, че "авторът" Калин Христов дори не присъства в базата данни. Никога не е написал нищо, което да става за публикация в икономическо научно списание, дори и от нисък ранг. И това едва ли е чудно, след като самия Христов

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.