Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Позитивният ефект от смяната на лидерите в Италия и Гърция бе краткотраен за пазарите

2 коментара

Номинираният за премиер на Италия Марио Монти води усилени консултации за съставяне на ново правителство, но вярата на пазарите в перспективите за справяне с кризата бе съвсем краткотрайна, тъй като във вторник лихвите по италианския държавен дълг пак хвръкнаха нагоре. В същото време се повишиха рязко и лихвите по френския дълг, с което се засилиха страховете, че продължаващата две години дългова криза може да обхване и втората по големина европейска икономика.

Европейските акции и единната европейска валута отбелязаха спад, тъй като инвеститорите подновиха продажбите на италиански и испански облигации, а успокоението от факта, че Италия и Гърция вече имат нови лидери, се оказа кратко – инвеститорите бягат към сигурните германски облигации.

Доходността на италианските облигации стигна във вторник 7.039 процента. При затварянето на търговията в понеделник те се повишиха с 0.338 пункта. В понеделник доходността по десетгодишните облигации на Италия беше 6.701 процента. Разликата между доходността на италианските и германските (най-надеждните в еврозоната) облигации стигна 527.8 процентни пункта.

Италианските облигации надхвърлиха психологическата граница от 7% и удариха 7.483 процента в сряда, 9 ноември, след което започнаха да се понижават на фона на приетия антикризисен план от парламента на Италия и оставката на премиера Силвио Берлускони.

Рязък ръст бележат и испанските облигации – от понеделник доходността им скочи с 0.309 пункта - от 6 процента до 6.309. За последен път доходността на испанските облигации превиши 6% през август т.г.

Пазарите имат сериозни притеснения дали Марио Монти и новият гръцки премиер Лукас Пападемос – и двамата европейски технократи, които не разполагат със собствен политически ресурс в страните си – могат да наложат необходимите тежки мерки на икономии и реформи.

Анализатори смятат, че ситуацията с тройния А-рейтинг на Франция също може да предизвика сигнал за тревога заради невъзможността на страната към бързо приспособяване на икономиката си.

Германия и Франция показват солиден растеж през третото тримесечие на годината, показват обявените данни на Евростат, но най-закъсалите страни от еврозоната са много зле и анализаторите очакват тежки времена за водещите европейски икономики.

Германската икономика загуби имунитета си, коментира анализатор от ING и допълва, че данните за германската икономика са толкова добри, колкото може, при най-новата фаза на дълговата криза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Радващи душата ми новини.крайно време е този измислен съюз на западната буржоазия,капиталисти и всякаква подобна сволочь да отиде по дяволите.И ето-задава се този сюблимен момент.

  2. Анонимен
    #1

    Аз не бих купил френски облигации на цени като за тройно А, пък рейтинговите агенции и европейските бюрократи да казват каквото искат, хехе

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.