Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ПП готова да предложи кабинет с втория мандат. Условието е приемане на конкретни закони

12 коментара
ПП готова да предложи кабинет с втория мандат. Условието е приемане на конкретни закони

"Продължаваме промяната" (ПП) все още нямат окончателно решение как да постъпят с втория мандат - дали да го върнат веднага неизпълнен или да се опитат да предложат правителство. Въпросът е актуален, след като излъченият от ГЕРБ с първия мандат проектокабинет на проф. Николай Габровски се провали в сряда.

Веднага след това ПП подновиха позицията си, че заедно с "Демократична България" може да предложат кабинет на малцинството, но само ако останалите партии изпълнят условията им за приемане на конкретни законодателни инициативи. 

Какви са исканията на ПП

От партията вече са изпратили писма до всички парламентарни групи, в които посочват 8 конкретни законодателни искания и настояват за график за приемането им. Според тях ако се постигне съгласие по тези точни, ще има ясен знак, че в парламента има воля за редовно правителство с техните приоритети.

Става дума за приемане на: законите, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост; приемане на механизъм за разследване на главния прокурор; да се даде възможност на разследващите органи да образуват досъдебно производство; приемане на реформата на КПКОНПИ; внасяне на предложение за промени в конституцията за премахване на неограничената власт на главния прокурор; приемане на ветото на президента на промените в Изборния кодекс; промени в службите за сигурност.

От ПП искат още в бюджета за 2023 г. да залегне ново увеличение на пенсиите, увеличение на данъчните кредити за младите семейства, вдигане на минималната работна заплата, както и заплатите на учителите, лекарите и медицинските сестри, при спазване на 3% бюджетен дефицит.

Според партията първите стъпки за потвърждаване на евентуалното желание на останалите партии да се работи по техните приоритети биха били да бъде гласуван закона за КПКОНПИ, да бъде прието ветото на промените в Изборния кодекс, както и да се приемат предложенията им за промени в законите за службите.

"С втория мандат "Продължаваме Промяната", с подкрепата на "Демократична България", сме готови да предложим правителство на малцинството с ясни приоритети и гаранции, които да покажат дали парламентарно представените партии са готови да работят и да решават проблемите на хората или преследват други цели", пише още в писмото на ПП до останалите партии в НС.

Евентуалното решение да се предложи проектоправителство би отговорило на обществените очаквания да се поеме отговорност за управлението. Това беше мотивът и на ГЕРБ да излъчат правителство, макар да беше ясно, че нямат мнозинство за избирането му и че няма кого да заблудят с твърденията си, че то е експертно и независимо заради номинацията на авторитетен неврохирург за премиер.

Радев не казва кога ще връчи втория мандат

Междувременно президентът Румен Радев не казва кога възнамерява да връчи мандата на ПП, след като забави първия с около месец и половина.

"Пред българския парламент има изключително важни задачи, трябва да се приемат няколко много важни закона, държа те да бъдат приети", подчерта Радев и добави, че е по-важно да има ясен календар на българския парламент по отношение на законодателството и приоритетите оттук-нататък.

Президентът изчака и почти най-дългия срок, предвиден в конституцията, за да наложи в сряда вето на изборните промени, приети от коалиция "хартиена бюлетина". Миналата седмица, в момент на гневен изблик, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че ако Румен Радев върне закона, ще помоли "депутатите от ГЕРБ да му гласуват ветото". Малко по-късно Борисов даде на заден и се самоопроверга.

В сряда Асен Василев да не спомена изрично приемането на ветото като настояване на партията му, но точката присъства в изпратените писма.

Част от аргументите за първия мандат важат и за втория

ПП се придържат към първоначалната си заявка, че ако предложат проект на правителство, то ще е на малцинството и ще е само с "Демократична България". "Оттам нататък всяка от парламентарно представените политически сили ще трябва да прецени дали иска или не иска да подкрепи този кабинет директно или индиректно", каза Василев.

Съпредседателят на ДБ Христо Иванов коментира, че "част от аргументите, които чухме в зала затова колко е важно да се реализира първия мандат, сега ще трябва да се прехвърлят на втория мандат".

Той призна, че шансовете не са големи и формулата няма да бъде устойчива при липсата на гарантирано коалиционно мнозинство в парламента. "Единственото, което може да закрепи един кабинет, е ясен отговор на това кой носи отговорност за него и какви точно са целите, които трябва да са големи. Веднъж избран такъв кабинет, ще може да се крепи единствено на амбицията си да прави големи неща, а не просто да е тук да осигури време", посочи Иванов.

ПП и ДБ обаче имат едва 73-ма народни представители, които са далеч от необходимото мнозинство, за да мине евентуално правителство. Почти невъзможно е двете формации да получат подкрепа от някоя от партиите от коалиция "хартиена бюлетина", както и от "Възраждане". Дори бившите коалиционни партньори на ПП от БСП да решат все пак да подкрепят евентуално правителство и то бъде подкрепено от "Български възход", то тогава ще има общо 110 гласа "за" (заедно с изгонения от БСП Явор Божанков) и те отново няма да бъдат достатъчни.

Президентът Румен Радев не е дал знак на коя формация смята да връчи третия проучвателен мандат, който не е задължително да отиде при третата политическа сила (в момента ДПС). Все още в кулоарите на парламента продължава да се лансира тезата, че именно с третия мандат има малко по-големи шансове за правителство, което да е подкрепено от "хартиената коалиция", както и от "Български възход".

Дори и днешните дебати по проваления първи мандат обаче показват, че партиите вече са по-скоро в предизборна кампания. От повече от месец вече неофициално се спрягат и евентуални дати за предсрочен вот - 12 или 19 март.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. John Doe
    #12

    Ако ПП и ДБ отново влязат в коалиция с БСП, няма да се различават много от ГЕРБ - просто ще се прегърнат с другата част на същата руска Мафия.

  2. BLM
    #11

    Малко по-късно Борисов даде на заден и се самоопроверга. Давай Меси! Все така на заден.

  3. Филка Русофилка
    #10

    #7, кaквo ce cлучи oттoгaвa дo днec, гo oпиca дoбpe oня дeн бaй Cпac Гъpнeвcки, кaктo и зaщo нeгoдницитe нa млaдeжкoтo БКП – нeкaдъpницитe и мoшeницитe нa „пpoдължaвaмe пoдмянaтa“ - тpябвa дa бъдaт измeтeни oт пapлaмeнтa нa cлeдвaщитe избopи:
    Cпac Гъpнeвcки: „Нa 9 юли 2020-тa cутpинтa ocъмнaxмe c нoвинaтa, чe, блaгoдapeниe нa уcпexитe нa пpaвитeлcтвoтo нa Бopиcoв, Бългapия e пpиeтa в чaкaлнятa нa Eвpoзoнaтa. Нa xopизoнтa изгpявaшe peaлнaтa пepcпeктивa зa пpиeмaнeтo ни в Шeнгeнcкoтo пpocтpaнcтвo.

  4. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #9
  5. полк. Дрангов
    #8

    Дали пък на следващите избори пак да гласувам за Цъкльо и Кокорчо?....жокери от ръкава на Радев Решетников,?

  6. Мунчо Велики
    #7

    Един кратичък и прост въпрос за домашна работа: - На 10-ти юли 2020 България и Хърватия бяха приети ЕДНОВРЕМЕННО в "чакалнята на Еврозоната". Какво се случи оттогава до днес, че Хърватия ще влезне в Еврозоната след 3 седмици, а България "ще има да чака" ?!?

  7. Milanova Magda
    #6

    Това е не премерена и не изпълнима заявка. Звучи като ултиматум към другите партии / ние сме най-добрите и най -знаещите / Това е глупаво , дори и за лаици в политиката.

  8. tibia
    #5

    Правителство на малцинството, в нашия случай, предполага във властта да има представители на ПП и ДБ, а подкрепа в парламента да получават и от другите групи, ако може за "важните" неща до към 160 гласа! Това не е глупаво, а налудничаво, особено с добавката, че трябвали и гаранции!
    Значи, ПП и ДБ искат гаранции от мнозинството да го управляват като малцинство! А какво беше демокрация? Не е ли власт на мнозинството! Е, тогава? Е тогава имаме още от същото - 200-300 постоянно протестиращи лазят по

  9. bgp
    #4

    Турците-пеевски и гербо-комунистите на ПРОСТАКА борисов са едно цяло .... това е Мафията Бандитите , Групировките , Олигархията !

    ТурцитеПРОСТАК могат да подкрепят само техни или зависими от тях правителства ,които гарантирано не трябва да извършат реформи ... особено в съдебната власт !

    Всяко реформаторско правителство с амбиции да направи България правова и демократична държава е вредно и опасно за ТурцитеПРОСТАК !

    Това са причините да няма редовно правителство ........ доганПРОСТАК .. не желае

  10. Мазен Кумунис
    #3

    Кирчо и Кокорчо - смешници! ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.