Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прахът на Стивън Хокинг бе положен между Нютон и Дарвин

Радиосигнал с негова реч бе изстрелян към черна дупка

0 коментара
Прахът на Стивън Хокинг бе положен между Нютон и Дарвин

Прахът на астрофизика Стивън Хокинг бе положен в Уестминстърското абатство в Лондон с церемония в петък, в която почит към легендарния учен отдадоха уважавани учени, политици, знаменитости и обикновени хора, съобщиха световните информационни агенции. Върху надгробната плоча, както той бе поискал, е изписана формулата на черните дупки, развита от него заедно с израелския физик Якоб Бекенщайн.

Точно в момента, в който прахът на Хокинг бе положен между гробовете на Исак Нютон и Чарлз Дарвин, радиосигнал с неговия глас, на фона на музика на Вангелис, беше изпратен в космоса от параболична антена в Испания. Той е насочен към най-близката до Земята черна дупка 1А 0620-00, която е на 3500 светлинни години.

В церемонията се включиха Нобеловият лауреат от 2017 г. Кип Торн, който е работил със Стивън Хокинг и астрономът Мартин Рийс. Освен тях почит отдаде и актьорът Бенедикт Къмбърбач, превъплътил се в образа на астрофизика в телевизионния филм на ББС.

Сред присъстващите бяха музикантите Нийл Роджърс и Брайън Кокс, който също така е и физик, и политикът Джереми Корбин.

Изказващите се изтъкнаха не само приноса му в науката, но и чувството му за хумор, както и волята му да се бори с нелечимото заболяване амиотрофична латерална склероза и да се превърне в символ за постигането на желанията.

Около 1000 души, определени с лотария сред 25 000 кандидати от 100 държави, също присъстваха на церемонията.

"Много сме признателни на Уестминстърското абатство, че ни отреди привилегията да почетем изключителния живот на нашия баща, и че му предостави толкова забележителен последен дом" - казаха трите деца на Стивън Хокинг - Люси, Робърт и Тим.

В церемонията участваше и първата съпруга на Хокинг – Джейн.

Погребение в Уестминстърското абатство е изключителна чест. Учен не е погребван там от 1940 г., когато така е отдадена почит на откривателя на електроните Джоузеф Джон Томпсън.

Стивън Хокинг беше един от най-големите експерти по гравитация и черни дупки. През 1979 г. той беше избран за Лукасов професор по математика в Кембриджкия университет. Тази длъжност е заемал и Исак Нютон.

Изстреляният в космоса радиосигнал съдържа думите на Хокинг, взети от негова реч, в която призовава хората "да работят заедно, за да спасят планетата".

Европейската космическа агенция се ангажира с техническото изпълнение на идеята по молба на семейството на Стивън Хокинг и фондацията на негово име.

Черната дупка 1А 0620-00, към която бе насочен радиосигналът, е открита през 1975 г. Тя е на 3500 светлинни години от Земята. Когато сигналът достигне до нея, ще бъде "много, много слаб".

Дъщерята на професор Хокинг Люси каза, че посланието е красив символичен жест, чрез който се осъществява връзка между присъствието на баща ѝ на планетата Земя, желанието му да полети в Космоса и изследванията му на Вселената.

"Това е послание на мира и надеждата, на единството и необходимостта да живеем заедно на тази планета", каза тя.

В записа гръцкият композитор Вангелис е включил синтезирания глас на Стивън Хокинг в свое ново произведение. Той продължава малко повече от шест минути, от които половината са изпълнени от гласа на учения. Записът е кодиран в стандартен формат в бинарни данни.

Стивън Хокинг почина на 14 март на 76-годишна възраст в дома си. Редица знаменитости и местни хора се стекоха на опелото му на 31 март в църква в Кембридж.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.