Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правен анализ сочел, че ЧЕЗ може да запази лиценза си в България

6 коментара
Правен анализ сочел, че ЧЕЗ може да запази лиценза си в България

Първоначални правни проучвания показват, че ЧЕЗ може би ще запази лицензите за електроразпределителната си дейност в България, съобщи в петък служебният министър на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев, цитиран от изданието “Дау Джоунс Нюзуайър“. Той е в Истанбул, където се срещна с турския си колега Танер Йълдъз и бе сформиран смесен комитет по въпросите на енергетиката, на чието първо заседание се реши две работни групи да работят по реализацията на газопровода “Набуко Запад“ и износа на ток от България за Турция.

 

Преговорите между ЧЕЗ и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) вървят гладко за разрешаване на безпокойството, че някои практики на компания може би нарушават антитръстовите закони. "И двете страни работят в голямо сътрудничество", заявява Василев и допълва, че крайното решение ще е на ДКЕВР. "Ние не се месим в работата на регулатора", отбелязва той.

 

Процедурата за отнемане на лицензите на две от дружествата на ЧЕЗ у нас започна в средата на февруари, след като регулаторът откри, че компанията е сключвала договори за различни дейности с други дружества на собственика си, без да е провеждала обществени поръчки.

 

Вече мина общественото изслушване на възраженията на ЧЕЗ и шефката на ДКЕВР Евгения Харитонова каза, че се очаква крайното решение да се вземе през юни. Същото посочи сега и Василев.

 

Говорителката на ЧЕЗ Барбора Пулпанова заяви, че компанията очаква да запази лиценза си, потвърждавайки думите на президента и генерален директор на чешката компания Даниел Бенес. По-рано тази седмица той заяви, че твърдо вярва, че в крайна сметка лицензът няма да бъде отнет, посочва “Дау Джоунс“.

 

Василев коментира още пред изданието, че цената на тока е била само искрата, която провокирала безредиците в страната, довели до оставката на кабинета на Бойко Борисов и че истинският проблем са доходите, тъй като България е най-бедната държава-членка на ЕС.

 

Министерството проверява и договорите между електрическите компании и държавните институции и очаква резултатите този месец, допълва служебният министър. Василев посочи, че държавните сгради надплащат за ток и че договорите ги задължават да купуват повече ток, отколкото потребяват. Той заяви, че ще предложи промени, но няма да ги налага.

 

Ревизиите трябва да са резултат от преговори между всички партии, а това е задача на следващото правителство, допълва Василев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    друг правен анализ показвал че НЕ!

  2. Анонимен
    #5

    Точно така, уличният натиск (след избирането на ново правителство) не трябва да отслабва!
    Иначе ония пак ще си намерят удобни вратички да надписват сметките така че всичко отново да е ужким легално, а народа ще продължава да тегли каиша - те така са си го замислили!
    Прочее да попитам какво стана с 23-те персонални смени в енергетиката, замислени от Василев? Защо не се осъществиха?

    Без да познавам механиките на властта, мога да кажа само, че: който се озове на позиция министър, вероятно изведнъж

  3. Наглеците тестват нашите реакции за запазване лиценза на ЧЕЗ! След малко уличен натиск ще си преосмислят позициите! Но по-лошо от запазване на ЧЕЗ би било собствеността да отиде в ТИМ!

  4. Анонимен
    #3

    Правен анализ, изготвен в България, може да покаже всичко каквото пожелае поръчителя му - от това че ЧЕЗ губят лиценза до това че не го губят. Това не говори нищо освен че министъра е клекнал, или е бил лобиран от, лобистите на ЧЕЗ, или е получил пари от тях, или са намерили някакъв друг механизъм да му въздействат.

  5. Анонимен
    #2

    "Василев коментира още пред изданието, че цената на тока е била само искрата, която провокирала безредиците в страната, довели до оставката на кабинета на Бойко Борисов и че истинският проблем са доходите"

    Както се и очакваше, големият противник на монополите Асен Василев, след като стана министър, изведнъж запя друга песен. Първо виновни били не монополите, а видите ли доходите. Второ той не можел нищо да направи, а регулаторът решавал самостоятелно. Щеше да сменя шефа на Козлодуй, а накрая съвместно

  6. Анонимен
    #1

    Орлов мост, къде сме след изборите?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.