Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правенето на бизнес в България става по-трудно

Страната пада с две позиции надолу в класацията Doing Business на Световната банка

29 коментара
Правенето на бизнес в България става по-трудно

България заема 66 място от 185 държави в класацията Doing Business 2013 на Световната банка, което е спад с две позиции спрямо миналата година.

В България по-лесно се получават разрешителни за строителство, а също така се наблюдават улеснения при плащането на такси и данъци, но като цяло процесът на стартиране на бизнес се е усложнил. България на 57 място по започване на бизнес, което е отстъпление от предходната година, когато сме били на 48. При получаването на разрешително за строеж отстъплението спрямо миналата година е по-малко: слезли сме на 123 от 119-то място.

За седма поредна година най-благоприятни за предприемачите са държавните регулации в Сингапур. Следват Хонконг, Нова Зеландия, САЩ, Дания, Норвегия, Обединеното кралство, Корея, Грузия и Австралия. Прави впечатление, че в челната десятка попада Грузия.

"Отличник" според Световната банка е правителството на Полша, чиито реформи са придвижили страната от 62-ро на 55-о място в класацията само за година. Полша излезе на първо място по благоприятни за бизнеса промени, извършени в Източна Европа и Централна Азия през миналата година. Бизнес реформите на страната са свързани с улесняването на регистрирането на собственост, плащането на данъци, изпълнението на договори и решаването на проблеми, свързани с неплатежоспособност.

Най-неблагоприятни са условията за бизнес в Африка: Демократична република Конго, Еритрея, Конго, Чад и Централната Африканска република. Сред големите търговски партньори на България напредък е отбелязала Русия, която се е изкачила на 112-то място от 120-то, а също така в Сърбия.

България стои добре в сравнение с двете най-силни балкански държави: Турция и Гърция, които са съответно на 71-ва и 78-ма позиция. Страната ни се представя по-добре и от Румъния, която е 72-ра.

Разбивката по различни критерии показва, че за България най-големият спад в класацията е при започването на бизнес - от 48-о на 57-о място, т.е. спад с 9 пункта. Следващото отстъпление (с 8 пункта) засяга плащането на данъци - от 83-о на 91-о място. Продължава влошаването при сдобиването със строителни разрешителни (слизане от 119-о на 123-о място) и свързването с ток (от 125-о на 128-о).

От общо 10 критерия има отстъпление по 6, минимално подобряване по три (трансгранична търговия, прилагане на договорите и обявяване в несъстоятелност) и няма промяна по един (регистриране на собственост).

Авторите на доклада проверяват условията за бизнес, като използват за модел строителство на двуетажен склад за обикновени стоки с разгъната площ 1300 кв.м, който се намира в крайградска зона и е на 10 метра от път, ВиК, електропреносна мрежа и телефони кабели. Издигането му може да стане за около 8 месеца (30 седмици). В България за започването са необходими средно 107 дни, преминаване през 21 процедури и разходи за тях, възлизащи на 293% от средния доход за глава от населението (в богатите страни от ОИСР този показател е 79%).

За другата проблемна тема - свързването на обекта с електропреносната мрежа, е използван модел за отношения с CEZ. Мрежата е на 150 метра и трябва да се изгради връзка за трифазен ток с пресичане на шосе към хладилен склад с месечно потребление от 0.07 GWh. Приключването на работата с електропреносното дружество отнема 130 календарни дни, преминаване през 6 процедури и заплащане на разходи, равни на 340% от средния доход на глава от населението (в модела - около 33 000 лева).

При данъците е описано как фирмата извършва 15 плащания, отнемащи 28.7% от печалбата (средният показател за Източна Европа и бившия СССР е 40.5%). У нас това отнема 454 часа, докато в района става за 260 часа, а в развитите държави от ОИСР - 176 часа.

Световната банка и Международната финансова корпорация изготвят за десети път ежегодния си рейтинг Doing Business, който показва какви трябва да бъдат условията за правенето на бизнес през 2013. Целта на класацията е да опише условията за работа на малките и средни предприятия в страните, отбелязват авторите на класацията.

Според новия доклад, представителите на бизнеса в развиващите се страни смятат, че днес е далеч по-лесно да правиш бизнес, отколкото когато и да било за последните десет години. Това е свидетелство за значителния прогрес, постигнат при усъвършенстване на нормативно-юридически практики в цял свят.

За последните десет години, откакто се провежда изследването, са регистрирани почти 2000 реформи в областта на регулирането, осъществени в около 180 страни. Тези реформи са донесли голяма полза на бизнеса в цял свят. Така например:

От 2005 г. средното време за започване на бизнес е намаляло от 50 на 30 дни, а в страните с нисък доход този среден срок се е съкратил наполовина.

За последните осем години средният срок за предаване на права върху собственост е намалял с 35 дни, от 90 на 55, а средната цена се е свила с 1,2 процентни пункта от 7.1 до 5.9%.

За последните осем години подобрения са регистрирани и в данъчната система. В резултат на тях е намаляло времето, необходимо за плащането на основните данъци.

"През тези години правителствата предприеха важни стъпки за подобряването на нормативно-правната база за развитието на бизнеса и съкращаването на различията, съществуващи в света", коментира Аугусто Лопес-Кларос, директор на отдела за световни индекси и анализ на Световната банка. "В същото време оценяваните от нас реформи дават само частична представа за бизнес климата на страните. Те имат решаващо значение от гледна точка на ключовите икономически показатели, като увеличаване на броя на работните места и създаването на нови компании", добавя той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #29

    p PROIZVODSTVOravitelstvoto pravi vsichko vazmogno da dorazrushi onova,koeto ne okradeno.BULGARIA IMASHE I HAITEKI I NAUKA I PROMISHLENA NAUKA.PLEVNELIEV ILI SE PRAVI NA TAP ILI E TAP,ZASHTOTO IMAHME VISOKOTEHNOLOGICHNI CENTROVE ZA NAUKA I TEHNOLOGII.SEGA VIE NE SE GRIGITE ZA SELSKO STOPANSTVO I ZA PROIZVODSTVA.

  2. Анонимен
    #28

    Боковите фирми се развиват прекрасно, апартаментите на Цвъчко никнат като гъби, мат'ряла е доволен, за к'во ни е друг бизнес?!

  3. Анонимен
    #27

    До 24: Обикновено пациентите от Карлуковската лудница се изкарват най-свестни. Иначе на тях нещо все им пречи. Вълната например при некои техни напъни. Д-р Мишо Михайлов- психиатър и психотерапевт на Фил Кенеди

  4. Анонимен
    #26

    Защо да е лесно! Как тогава служителите в разните ведомства ще взимат подкупи!И те хранят семейства. Само че докога!!! Системата е толкова порочна, че ще се самоунищожи, повличайки и читавите... Бог да пази българите от алчни и некадърни управници!

  5. Анонимен
    #25

    @23 - tova tam e vyzmozhno poradi mnogobrojnite polozhitelni primeri, i podhodqshti zakoni, kakvito v BG oshte nqma. Samoiniciativata nqma metod da stigne do realizaciq, poradi bezumni zakoni i pre4ki pred grazhdanskite organizacii. @21 - da, shte zapo4nat decata da promenqt mnogo raboti, ot momenta, kogato tova ne struva bezumni usiliq da uzanokonqvat i zashtitavat ideite na organizaciqta si. Estestveno, NE govorq za partijna organizaciq, a grazhdanski, s legitimni obshtopolezni celi.

  6. Анонимен
    #24

    Нищо добро не очаква държава в която живеят: 50% комуноиди 40% олигофрени 5% изпечени мошеници и само 5% нормални хора какви мечти, какви пет лева

  7. Анонимен
    #23

    Мечтата ми е в България да се появи политически субект,който да наложи модела на скандинавските страни.А това са страните с най-висок стандарт в Европа.

  8. Анонимен
    #22

    Правенето на секс в България става по-трудно

  9. Анонимен
    #21

    Бях в детската градина по това време, както казват не ми липсват първите 7 години, но после дойде 10-ти ноември. Затова и питам дали това ви е научил комунизма.

    Не съм се замислял за Виденов, но ще проуча тогавашната политика по-подробно. Да Соросови глупости са - но и валутния борд е глупост на Ханке, не работи никъде където е приложен - освен при нас. Явно много модели които са глупави намират добра почва да проработят в България.

    За скандинавските републики - сам го казваш 20, от 30-те на миналия

  10. Анонимен
    #20

    Алоо 19, когато ни учеше комунизма ти да не се намираше на Марс бе? Колкото до Сороските клишета за ляво и дясно да ти напомня, че в Швеция и в Норвегия социалистите са управлявали с малки прекъсвания от 30-те години на миналия век. Ако става въпрос след 1989 г нито едно правителство с изключение на Жан Виденовото не е провеждало лява политика. Т.н. Виденова зима беше заложена от при управлението на Карлович и от живеещият в Швейцария проф.Вълчев.Голяма вина за това имат и злите гении на нашия преход Ран и Ът. Така , че ББ е и ваше творение , и не се правете на улави, че не сте свързани с неговото управление.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.