Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правилата за прием в градините в София пак се променят

Децата в една група се увеличават в опит да се намерят места за част от неприетите

1 коментар
Сн. БГНЕС

Правилата за прием в детските градини в София отново се променят. Измененията, предложени от администрацията и от общински съветници от ГЕРБ и ВМРО, дават по-голяма тежест на уседналостта при бъдещите класирания за градина.

Освен това се дава възможност да се прехвърлят свободните места, запазени за деца с хронични заболявания, към бройките за кандидатстване по общ ред. Това на практика ще позволи в повече градински групи да се приемат по 28 деца вместо по 25. Аргументът на вносителите е, че досега тези места оставаха неизползвани, а в същото време хиляди деца не могат да влязат в общинска градина, защото няма място.

Според родители обаче предложението е крачка назад и ще позволи връщането на препълнените градински групи.

От едно място на друго

Според нормативните документи на образователното министерство в една група в детска градина може да има максимум 23 деца. От началото на 2019 г. беше дадена възможност тези бройки да се завишат с 2, а в случай, че в общината има недостиг на места в градините, а реалната посещаемост на групите не е висока, могат да се добавят и още 3 бройки. Така повечето групи в градините в столицата са с по 25 записани деца, а на места те са и 28.

В тези максимални бройки до момента влизаха и местата за деца с хронични заболявания, които са по 3 на група. Преди години именно през бройката за прием по болест, която беше до 10 деца, в групите се записваха повече малчугани от позволеното в нормативните документи на образователното ведомство. Така в една група в ясла можеше да има по 28 деца, а в градина – по 35 деца. Това се случваше до 2017 г., когато по данни на общината в градините са записани над 47 000 деца.

В последствие местата по болест станаха 5. Това се случи през 2018 г., когато в яслена група влизаха по 23 деца, а в градинска – по 30. Тогава общо записаните са отново около 47 000, става ясно от мотивите за промените.

От 2019 г. броят на децата със заболявания беше допълнително намален на 3. Така максимално в една яслена група се обявяват места за 23 деца, а в градинска – за 28. Записаните през тази година деца общо са 44 534.

В същото време от общината отчитат, че от 2017 г. до 2020 г. броят на записаните в градините деца е намалял с над 3200 и то заради свиването на капацитета на градините в следствие от намаляването на бройките по болест."

Паралелно с по-малкото бройки за прием по болест бяха затегнати и правилата за доказването на наличието на заболяване. От миналата година това става само с решение на лекарска комисия или с ТЕЛК и то за определени по списък болести. Така бяха ограничени вариантите за влизане в градина "по втория начин" с фиктивни диагнози.

В същото време обаче от общината отчитат, че част от местата, заделени за деца с хронични заболявания, не се заемат, остават блокирани и не може за тях да кандидатстват тези, които се борят за място по т. нар общи критерии.

За това предлагат незаетите места по болест от септември да се прехвърлят към свободните бройки по общи критерии. Подобно нещо се прави при кандидатстването в самостоятелните общински ясли и в момента.

За и против

Според данните на местната власт след първото класиране в столицата незаети са останали над 800 меса за деца с хронични заболявания. Ако предложените промени в наредбата бъдат приети, те ще бъдат пуснати за кандидатстване през септември. Според кмета Йорданка Фандъкова тогава ще бъдат обявени общо 1500 свободни места в градините. Не е ясно от къде идват допълнителните около 700 бройки.

Според един от вносителите на измененията – общинския съветник Малина Едрева от ГЕРБ, прехвърлянето на местата за деца с хронични заболявания ще се прави така, че да се гарантира, че все пак и те ще намерят място в забавачките.

В мотивите към измененията на наредбата е записано още, че градините могат да се справят и с повече деца в група, тъй като през годините работели така, а и се назначавал допълнителен персонал.

Предложението предизвика недоволството на част от родителите, които са против препълнените групи, които влошават качеството на обучението. Според тях наличният персонал трудно се справя с толкова много деца.

Промени на промените

С промените в наредбата се предлага да се даде и по-голяма тежест при кандидатстването на критерия за уседналост – от колко време семейството има адресна регистрация в столицата, както и в конкретния район, в който се намира детската градина.

Този критерий до момента не е прилаган при приема в градините, въпреки че е приет от повече от година. Влизането му в сила беше отложено за учебната 2020/2021 г. – т.е. трябва да се прилага при предстоящите текущи класирания. Те се правят всеки месец при положение, че има свободно място в някоя група. 

Идеята на критерия е да се дават допълнителни точки за адрес само на родители, които са регистрирани на него от няколко години. При настоящите класирания такива получават всички с регистрация в София и/или в административния район на градината дори и той да е направен ден преди подреждането.

Новото в случая е промяна на точките, които носи т. нар. уседналост.

До момента се предвиждаше бонус за адрес на територията на общината да има само за родители, които има такъв от поне година. Ако регистрацията е направена между 1 и 2 години преди кандидатстването, се дава 1 допълнителна точка, ако е от над 2 години, бонусът е 2 точки.

При същите срокове на уседналост, но с адрес в административния район на градината, точките са съответно 2 (за между 1 и 2 години от регистрацията) и 3 (за уседналост повече от 2 години).

Сега се предлага да се променят точките и времето на уседналост, за което се присъждат. Идеята е, ако адресът на територията на София не е променян в последната година преди датата на класиране, да се дава 1 точка. Ако срокът на регистрация е между 1 и 3 години преди класирането, бонусът е 2 точки, а за над 3 години уседналост – 3 точки. Всички, които са сменили адреса си от друга община в Столичната месеци или дори дни преди класирането, няма да получат бонус.

Подобна промяна се прави и при точките за уседналост за адрес в района на градината – за 1 година допълнителните точки са 2, за от 1 до 3 години – 3 точки, и за над 3 години – 4 точки.

За смяна на адресната регистрация не се счита промяна в рамките на Столичната община, както и в рамките на административния район на градина.

Идеята е бонус точки за адрес да се дават само за хора, които живеят от по-дълго време в София или в определен столичен район. Освен това така ще е възможно диференциране на кандидатите. В момента почти във всички градини децата, които нямат допълнителни точки по социални критерии или заради болест, се приемат на жребий, тъй като имат еднакъв брой точки. Така на практика влизането в градина е по-скоро лотария, а всички въведени от общината критерии, които уж трябва да отсеят кандидатите, като работещ родител, адрес и т.н. стигат, за да се доберат семействата до участие в тази лотария.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. vladi_guetzov
    #1

    Стройте, стройте алчни строители в едно с корумпираните управници.Излейте всичко в бетон, зазидайте дори и майка си .Унищожете паркингите и зелените градинки и на тяхно място изградете блокове ,така , че да се допират.А детските градини ще запитат някой? Че защо са ви ? Може и под мостовете да ги направим ,вече имаме проект?Или на първия етаж на блока.
    А паркове за разходка? Че защо са ви ?Витоща е на 30 мин с кола,разкождайте се там.А паркинги за колите,къде са ?Ами на покривите ,заедно с градинките.От

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.