Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правим вътрешен орган за жалби, алтернатива на съда в Страсбург

66 коментара
Правим вътрешен орган за жалби, алтернатива на съда в Страсбург

Управляващите разработват проект за създаването на независим административен орган, който да разглежда жалбите на граждани, пострадали от мудно, неефективно или необективно правораздаване, обяви в събота пред Дарик радио правосъдният министър Маргарита Попова. Така властта планира да ограничи осъдителните решения, които Европейският съд за правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ) произнася всяка година срещу България.

По думите на Попова проектът се подготвя от екип в правосъдното министерство от края на миналата година. Идеята бе анонсирана от министъра още преди десетина дни, като тогава тя обясни, че създаването на държавен фонд, който да изплаща обезщетенията на пострадалите от родното правосъдие ще освободи от това задължение реалните виновници – полиция, прокуратура и съд.

Очаква се проектът да започне действителната си работа от 2012 г.. Експертите от правосъдното министерство предвиждат, ако ищецът не е удовлетворен от решението на новия орган, да може да го обжалва пред административен съд.

"Българите най-често се жалват в съда в Страсбург, но страната ни не е най-осъжданата държава там", коментира Попова с уточнението, че по-голямата част от жалбите се обявявали за недопустими от европейските магистрати.

Въпреки това обаче страната ни е на едно от челните места в Европа по брой осъдителни присъди за бавно правораздаване. Срещу България досега са били постановени общо 214 присъди по 121 наказателни и 93 граждански процеса. Предстои ЕСПЧ да се произнесе по 700 висящи жалби - за продължили с години 200 наказателни и 500 граждански дела.

Тази отчайваща тенденция доведе преди две седмици до безпрецедентен ултиматум на съда в Страсбург към страната ни – в едногодишен срок България да предприеме необходимите мерки за ускоряване на съдебните си процеси. От ЕСПЧ обявиха, че страната ни има "системен проблем" с продължителността на наказателните и гражданските дела. Една от препоръките на съда тогава бе родните власти да предприемат вътрешни мерки за компенсация на хората, пострадали от прекомерно дълги съдебни дела.

През последните два месеца правителството е изплатило над 180 хиляди евро обезщетения на хора, осъдили държавата в Страсбург. На последното заседание на Министерския съвет в четвъртък темата предизвика възмущението на премиера Бойко Борисов и вицепремиера Цветан Цветанов, които поискаха от министър Попова доклад за дейността на процесуалните ни представители в Страсбург.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

66 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Смешко
    #66
  2. ll
    #65
  3. ADVOKAT
    #64
  4. ххх
    #63
  5. N
    #62
  6. Брях
    #61
  7. РЕШЕНИЕТО:
    #60
  8. Николинка
    #59
  9. Баба Гицка
    #58
  10. Tapanar
    #57

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.