Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителствата не се справят в борбата срещу корупцията в сектора на отбраната

Корупционният риск в България е умерен, в Русия – висок

11 коментара
Правителствата не се справят в борбата срещу корупцията в сектора на отбраната

Правителствата не се справят в борбата срещу корупцията в сектора отбрана. Това показва изследване на "Трансперънси интернешънъл", обявено във вторник.

На фона на признанието на военния министър Аню Ангелов, че в "МО най-много се е крало", неправителствената организация смята, че България е сред страните с умерен корупционен риск в сектора заедно с Франция, Италия, Аржентина, Бразилия и Япония.

 

Изследвани са 82 страни, които покриват 94 процента от глобалните военни разходи за 2011 година. Организацията е проследила 77 индикатори, които покриват пет важни рискови области в сектора – политика, финанси, персонал, операции и възлагане на обществени поръчки.

 

Според "Трансперънси интернешънъл" над две трети от страните, включително много от най-големите търговци на оръжие, имат неадекватна защита срещу корупцията в отбранителните им сектори.

 

Военните разходи са около 1.6 трилиона долара, а корупцията в отбранителния сектор около най-малко 20 милиарда долара годишно.

 

Германия и Австралия са единствените страни от 82 изследвани със силни антикорупционни механизми.

 

Петдесет и седем страни или почти 70 процента имат слаб антикорупционен контрол.

 

Страните със слаб антикорупционен контрол включват две трети от най-големите вносители, оценени в проучването, и половината от най-големите износители. Водещите износители Китай, Русия и Израел са смятани за страни с висока степен на риск от корупция в отбранителните им сектори. В тази група влизат и някои от най-големите вносители на военна продукция като Индия, Обединените арабски емирства, Сингапур, Турция и Тайланд.

 

В девет страни, сред които Либия, Сирия, Йемен, Египет и ДР Конго, равнището на риска е "критично високо", а като "много високо" се оценява в държави като Афганистан, Саудитска Арабия и Катар.

 

Корупцията е опасна, защото войниците "може да разполагат с техника, която не работи", а това е прахосничество, каза директорът на британския филиал на организация Марк Пайман, цитиран от Ройтерс.

 

Според изследването гражданите често са лишени от основни познания за сектора на отбраната, като липсва прозрачност за разходите в сектора.

 

"Особено във време на икономии идеята, че е приемливо по някакъв начин да има корупция в отбраната, защото това винаги е било така, е просто възмутително твърдение", коментира той за Ройтерс.

 

Според Пайман е "шокиращо", че в половината от изследваните страни бюджетът за отбрана или не е публичен, или не съдържа разбивка на разходите. Едва 12 процента от изследваните страни имат "високоефективен" парламентарен контрол върху отбранителната политика.

Изследването се базира на степента на парламентарния контрол върху отбранителната политика и стандартите, очаквани от компании в този бранш.

 

Въпреки всички съмнения за нередности в големите сделки на българското военно министерство, през годините досега не е имало обвинителни актове и осъдителни присъди.

 

Въпреки че военният министър Аню Ангелов обяви куп инициативи в борбата срещу корупцията и България стана втората страна, която се включи в инициативата на НАТО за изграждане на почтеност, сега се готви да приключи най-сериозната сделка от модернизацията на армията при липса на прозрачност и контрол от страна на гражданския сектор.

 

Ангелов реши МО да закупи изтребители без конкурс, а на база преки преговори. Зам.-командирът на Военновъздушните сили ген. Румен Радев, ръководител екипа в Министерството на отбраната, който избира изтребителите, съобщи, че ведомството вече е решило да закупи девет изтребителя и се е спряло на три оферти. Той отказа да конкретизира цената, но успокои, че няма вариант данъкоплатците въобще да не разберат колко са платили.

 

Очаква се сделката да стигне 700 млн. лева.

 

Европейската комисия изпрати миналата година писма до България, Румъния и Чехия, в които изразява безпокойство, че е възможно сключване на договори за покупка на военни самолети без да бъдат проведени търгове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  2. Анонимен
    #10

    Чудя се какво още трябва да направи М-во на отбраната, та Никола Лалов да остави злобата си на заден план и да напише нещо положително! Днешният му материал е пореден апотеоз на негативизма, обладал това момче. Не българин, а англичанин обяви, че нашето МО е на 12 място от 82 !!! военни министерства по света по справяне с корупцията, но прочете как е завъртяно всичко в статията му така, че никой да не разбере този факт! И това ако не е цинизъм и тенденциозност! Жалък драскач, който ме кара да чета с подозрение всичко, написано в Медиапул!!!

  3. Анонимен
    #9

    другара Тодар Живков
    1. BAND A – Very Low Risk (2 COUNTRIES): Australia, Germany
    2. BAND B – Low Risk (7 COUNTRIES): Austria, Norway, South Korea, Sweden, Taiwan, United Kingdom, United States
    3. BAND C – Moderate Risk (16 COUNTRIES): Argentina, Brazil, BULGARIA, Chile, Colombia, Croatia, Czech Republic, France, Greece, Hungary, Italy, Japan, Latvia, Poland, Slovakia, Spain
    4. BAND D - High Risk (15 COUNTRIES): Bosnia and Herzegovina, Cyprus, India, Israel, Kenya, Kuwait, L...non, Mexico, Nepal,

  4. Анонимен
    #8

    Някой направил някакво изследване...Но този някой е гражданин (поданик) на някоя държава...Защо не се дава информация именно за тези държави... Знаем (може би) за корупцията в тези държави, но умело прикриваме корупцията в собствените си... Крадеца вика "дръжте крадеца"... За да няма неясноти...САЩ, Великобритания и др.

  5. Анонимен
    #7

    ВЪПРЕКИ,ЧЕ Е ОТ ГИЛДИЯТА И ЗНАЕ КАК СЕ СТРОЕШЕ ПРИ КОМУНИЗМА-ПО СТОПАНСКИ НАЧИН,КОЕТО ОЗНАЧАВА-ПРИЮТЯВАШ НЯКОЙ ОТГОВОРЕН КАДЪР И С НЕГО ПО ПРЕДПРИЯТИЯТА В ГРАДА-ЗА ОБИР НА ПАРИТЕ НА РАБОТНИЦИТЕ ОТ ФОНДА-СБКМ. КРАДЯХМЕ ГИ,А ТЕ МЪЛЧАХА. НИЕ ПЪК СТРОЯХМЕ ГАРАЖИ,КАЗАРМИ И ПОЛИГОНИ В ИМЕТО НА СИГУРНОСТТА-ДЕНОНОЩНО. С ПОМОЩТА НА ОК НА БКП-ОТНЕМАХМЕ ОТ ЛИМИТА НА ПРЕДПРИЯТИЯ И ОБЩИНИ ЦЕМЕНТ И ГО КАРАХМЕ В ДОМОСТРОИТЕЛНИТЕ КОМБИНАТИ. ТАМ ПЪК ПОМАГАХА ВОЙНИЦИ ДА Е ПО-ЕВТИНО.СТРОЯХМЕ А В ДЕМОКРАТИЧНИТЕ ГОДИНИ

  6. Анонимен
    #6

    4, що за тъп коментар ! Ако теб не те интересува, това не значи че никой друг не го интересува. Ти какво искаш, да се пише само за референдума и за “баретата“ ли ?!

  7. Анонимен
    #5

    Леле и дядо Аньо ли ще става бушон на бате Б.

  8. Анонимен
    #4

    Не ни интересува! Това е новина за отвличане на вниманието от новината за отвличане на вниманието от референдума - стрелбата по Баретата! Не ни интересува тази новина, а ставащото в София!

  9. Анонимен
    #3

    Абе тия са абсолютни фигуранти. Ако ги няма платените медии, шошоните им са спукани!

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.