Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителствените зависимости от олигархични структури стоят зад кризата

Политиците трябва да са щастливи, когато младите имат мнение, за което са готови да се борят

118 коментара
За нова фаза на демократична консолидация, която може да бъде постигната чрез укрепване на гражданското общество у нас, апелира президентът Росен Плевнелиев пред студенти от Американския университет в България.Сн. БГНЕС

Институционалната криза в България се дължи на структурни проблеми на демократичната система като правителствените зависимости от олигархични структури, заяви президентът Росен Плевнлиев в лекция пред студенти от Американския университет в България.

По думите му тези зависимости активно влияят върху политическия дневен ред чрез медийна концентрация и задкулисно правене на политика, чрез липса на прозрачност по отношение на големи правителствени проекти, неефективна и недостатъчно независима съдебна система.

"В началото смятахме, че това е национален проблем, но това е регионален феномен за Централна и Източна Европа. В нашите млади демокрации в целия регион има тенденция на отстъпление и загуба на крайъгълни постижения на демокрацията, веднъж оставени без подкрепа“, посочи Росен Плевнелиев в лекцията си на тема "Едно по-добро бъдеще: кой трябва да поеме инициативата".

Според него днес е налице "най-силното ниво на политическа конфронтация от началото на прехода с тенденцията към нейното задълбочаване“, а страната ни е в състояние на повсеместна политическа криза, с високо ниво на реваншизъм, дефицит на диалог и на конструктивен подход.

Той за пореден път посочи, че все още в България трябва да се работи за укрепването на върховенството на закона, на независимите и обективни медии, на пазарната икономика и публичните институции

"През 2013 г. гражданското общество се завърна на сцената с вълна от спонтанни протести и с искане за промяна, хората поставиха проблема за това как работи нашата икономика и демокрацията ни...Отбелязваме безпрецедентни протести, политическа конфронтация и исторически ниски нива на доверието в институциите и политиците в България, но и по целия свят. Днес гражданското общество има различен дневен ред. Въпросът е готови ли са политиците за промяна“, каза още Росен Плевнелиев.

Той припомни и проблемите, ясно посочени от българските граждани – ниски доходи, безработица, корупция, проблеми с върховенството на закона, ниско качество на здравеопазването, зависими медии, млади хора, които напускат страната.

"Политиците във всяка една държава трябва да бъдат щастливи, когато младите имат мнение, за което са готови да се борят", каза държавният глава в отговор на въпрос на студентите в залата на Американския университет.

По думите на Плевнелиев досега исканията на младите хора обикновено са били пренебрегвани.

"Хората не се интересуват толкова от рейтинга на политиците, а именно от посочените проблеми, решаването на които не е толкова трудно. Например, решението на проблема с ниските доходи са реформите за конкурентоспособност и по-добра бизнес среда за повече инвестиции. Решението на проблема с безработицата е подкрепа за малките и средните предприятия. Решението за корупцията е електронното правителство, а за здравеопазването – реформа и въвеждане на електронно здравеопазване“, каза Плевнелиев.

"За всички вече е ясно, че членството в Европейския съюз не води автоматично до просперитет, до върховенство на закона и до демокрация – за тях трябва да работим“, отбеляза още държавният глава.

Той коментира, че след 45 години комунизъм страната ни днес има институции "с европейска форма и фасада, но тяхното съдържание и резултати не отговарят на очакванията на хората“.

"Затова смятам, че активната позиция на гражданското общество е много позитивен знак, че хората ги е грижа, че хората действат и се променят“, каза още държавният глава.

В лекцията си президентът Росен Плевнелиев определи като забележителна историческата трансформация през изминалите повече от 20 години на страните от региона на Югоизточна Европа, където след колапса на комунизма днес има само добри съседи и приятели.

"Един от уроците, които научихме, беше, че можем да променим играта, само ако работим заедно, като регион. Стратегията ни трябва да се основава върху премахване на всички неразбирателства и виртуални граници, които ни разделят. На тяхно място трябва да поставим нови пътища, които ни свързват и ни помагат да правим бизнес; нов стил на партньорство, базиран на взаимно доверие, и креативност, основана върху нашето разнообразие“, каза още президентът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

118 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #118

    празнодумко! Но маи и в мозъка няма нищо!

  2. Анонимен
    #117

    Напролет - избори 4 в едно. За национален и европейски парламент, за президент и местни избори - поне в София е крайно време. Всъщност с последните два избора не е зле да се избърза. Импийчмънтът на Плевнелиев е много закъснял, а Фандъкова се оскандали със скъпи и слаби проекти, както и нежелаейки да осигури реда в столицата вече шести месец.

  3. Анонимен
    #116

    Всъщност единственият приличен човек, излъчен от кръга Капитал, беше Трайчо Трайков. Може би точно затова не се задържа дълго. Останалата селекция е фатална: Борисов, Цветанов, Дянков, Плевнелиев, Игнатов, Цачева, Десислава Атанасова, Лиляна Павлова... паноптикум от freeks & bidets

  4. Анонимен
    #115

    Имоти на кило пазаруват Плевнелиев и Прокопиев
    Президентът преметна Сметната палата в декларациите си



    Къщи, терени и апартаменти на кило са изкупували настоящият президент Росен Плевнелиев и бизнеспартньорът му Иво Прокопиев. Въпреки постоянните опити на Плевнелиев да отрече връзките си с енергийния олигарх и кръжеца му „Капитал”, българските и чуждите регистри са категорични, че двамата са оплетени като корабни въжета. И през общи офшорни и БГ дружества, и чрез имоти. Официално Плевнелиев декларира

  5. Анонимен
    #114

    БАРЕКООООВ,ЛАКЕЯ НА МНОГО ГОСПОДАРИ!ТОЧНО И ПРАВИЛНО.ЗА ПАРИ ЩЕ ПРОДАДЕ МАЙКА СИ И БАЩА СИ.

  6. Анонимен
    #113

    Крайно време е Плевнелиев да изхвърли маската на честен човек, а да си признае истината за собствената си олигархична особа.С тези заучени пози само доказва мижитурската си природа и нечистоплътната герберска същност.

  7. Анонимен
    #112

    СЛЕД ДЕСЕТ ГОДИШНО ПРЕКЪСВАНЕ, БЪЛГАРИЯ ОТНОВО ИМА БЪЛГАРИН ПРЕЗИДЕНТ!

  8. Анонимен
    #111

    СЛЕД ДЕСЕТ ГОДИШО ПРЕКЪСВАНЕ, БЪЛГАРИЯ ОТНОВО ИМА БЪЛГАРИН ПРЕЗИДЕНТ!

  9. Анонимен
    #110

    Росен да остави протестите да си вървят, а нека обърне по-сериозно внимание на себе си, защото никак не му е цветущо положението в момента. Имаше много сериозни разкрития, че си е купил имот в Гърция за 700 000 евро, а е обявил цена от 350 000, което е много странно поведение на човек, който трябва да бъде пример на цял народ!

  10. Анонимен
    #109

    Какво да каже човек, след като вижда колко имоти имат Плевнелиев и Прокопиев. Те не са купени с честни пари, а от завзети такива от държавата по най-различни схеми. Отдавна и двамата въртят схеми и мен лично това ме дразни, защото никой не ги закача. Това трябва да се спре час по-скоро.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.