Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството да не се отказва от пенсионна реформа

88 коментара
Правителството да не се отказва от пенсионна реформа

Реформата в пенсионната система трябва да продължи и трите процента увеличение на осигурителните вноски не трябва да са извинение, за да не се извършват реформи. Това предупреди в сряда Ищван Шекели, ръководител на делегация на Европейската комисия, която е в България за обсъждане на националната програма за реформи по стратегия "Европа 2020".

Пенсионната реформа има два аспекта - единият е въздействието ѝ върху бюджета, а другият - влиянието ѝ върху инвеститорите и направените инвестиции, каза Шекели и добави, че вземането на решение за реформи в пенсионната система никога не е лесно, защото има възможни решения, които се конкурират помежду си и може да има натиск за някое от тях.

Би било безотговорно от моя страна да коментирам решение от вчера за повишаване с 3 процента на осигуровките, без да имам анализ на стойностите, но мога да кажа, че това в никакъв случай не трябва да бъде извинение да не се извършат реформи, като например повишаване на възрастта за пенсиониране, заяви Шекели. Реформите трябва да бъдат извършени колкото може по-бързо, добави той.

Думите на Шекели предизвикаха незабавната реакция на премиера Бойко Борисов.

Нищо не ме кара на най-бедната държава и на най-болните хора в ЕС да вдигам сега възрастта за пенсия, заяви Борисов при откриването на новия логистичен център на "Лидл- България" в село Равно поле.

В момента в България осигурителните вноски са 16 процента от доходите, докато в ЕС са 29-30 процента, каза Борисов. Не сме се отказали от пенсионна реформа, ще има дебат в обществото, ние искаме тя да бъде от 2012 г., а синдикатите - от 2014, каза премиерът. Вдигаме осигуровките сега, защото има "дупка" в бюджета за социално осигуряване от 2 млрд. лева, която трябва да бъде покрита, каза още премиерът.

Европа сега е залята от вълна от протести, защото правителствата искат да направят именно това, което ние вече сме свършили в сферата на пенсиите, продължи Борисов. Ако проявя инат, който искат да чуят от мен, хиляди хора ще тръгнат да се пенсионират, а ние нямаме пари в бюджета за техните пенсии, каза още той.

Синдикатите се съгласиха с нас, че трябва да се вдигне пенсионната осигуровка. България  е единствената държава, която не вдигна важните и основни данъци - имаме плосък данък от 10%, който пада реално на 7% сред като се приспаднат присъщите разходи, уточни той. Нашата страна е единствената, която не вдига ДДС и той остава със ставка 20 на сто, припомни Борисов. Оттук нататък трябва да се гарантират здравеопазването и социалната сфера. Ние сега не вдигаме осигуровките, а ги възстановяваме на нивото от 2009 срещу 2010 година, каза Борисов. Ще ги свалим с 5 процента, както сме обещали, когато мине кризата, обеща премиерът. С какво да покрием дефицита от 2 млрд. лева в осигурителната система, след като предишните управляващи са сваляли осигуровките и са вдигали пенсиите, попита риторично той.

Пазарите ще отчетат решенията на България за дефицита ѝ

Малко по-рано ръководителят на делегацията от ЕК коментира и дефицита в бюджета, заложен за следващата година. Всяка страна взема свои решения как да задържи дефицита си под 3% и как да управлява правилно публичните финанси, каза той.

Нашият подход е, че сме партньори с българското правителство и не поставяме под въпрос решенията му, посочи експертът. Съществуват и финансови пазари и трябва да им изпращаме послания, че фискалната политика на страната е стабилна, коментира Шекели.

Вашето послание към външния свят трябва да бъде, че България е страна, която извършва структурни реформи, добави Шекели.

Експерти предупредиха за задълбочаване на проблема с пенсиите

По същото време икономисти от неправителствени организации разкритикуваха идеята за вдигане на осигурителната вноска с 3 процентни пункта и предупредиха, че въвеждането ѝ ще доведе до задълбочаване на проблемите в пенсионната система.

Проблемът с дефицита в НОИ, който в момента се опитва да реши правителството с идеята на синдикатите за вдигане на вноската, не се дължи на по-малкото приходи, а на по-големите разходи, поясни Георги Ангелов от институт "Отворено общество". Според проучване 87% от причините за дефицита в осигурителния институт се дължат на повечето разходи, а само 13% - на спадналите приходи, главно заради кризата.

При намаляването на данъчно-осигурителното бреме броят на осигурените лица се е увеличил и от прогнозираните 2.5 млн. души в момента те са 2.87 млн., аргументира той виждането за по-ниски вноски.

По-високи осигуровки, по-голям сив сектор

Според независимите икономисти всяко вдигане на данъци и осигуровки увеличава сивия сектор, отразява се на безработицата, а оттам и на растежа.

Дефицитът в пенсионната система се дължи до голяма степен и на системното неспазване на разписаната нормативна възраст за пенсиониране, посочи още Ангелов. 57% от хората в България се пенсионират преди навършването на възраст, като се възползват от множеството привилегии за отделните категории работещи - военни, полицаи и др. И това се насърчава от синдикатите, които прехвърлят тежестта от ранното пенсиониране на всички работещи с вдигането на осигуровката, каза той.

Икономистът предупреди, че КНСБ се опитва да наложи вдигането на осигуровките от 2011 г. и ако правителството не успее сега да спре техните искания, то това ще е само първата стъпка към още по-голямо увеличение на данъчно-осигурителното бреме.

Дефицитът се намалява чрез разходна дисциплина и намаляване на данъците. Обратното - вдигането на данъците води да повишаване на дефицита. Ангелов даде пример какъв е бил ефектът от увеличаването на акцизите тази година - прогнозното увеличение на приходите от акцизи се е превърнало в реално намаление на приходите от 750 млн. лв.

Лъчезар Богданов от аналитичното звено "Индъстри Уоч" обобщи, че сегашният пенсионен модел с общото осигуряване не работи, защото не стимулира хората да правят вноските си, а ги кара да мислят как да се възползват от възможностите за ранно пенсиониране.

Той даде пример с разчетите, правени при старта на пенсионната реформа през 2000 г. Тогава се е смятало, че през 2010 г. пенсионерите в България ще са 1.7 млн. души, докато реално в момента те са 2.2 млн. души.

Промените в системата, например, чрез въвеждането на лични осигурителни сметки, трябва да водят до стимула вноските да се плащат и да се работи по-дълго време.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

88 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Пешо2
    #93

    Ще му намери колая.

  2. бос
    #92

    Министерски съвет.

  3. Big Papa
    #91

    У лево!!

  4. комунистан
    #90

    начело на държавата. Ха-ха.

  5. прозрял
    #89

    утре друго, вчера трето, а у други ден - четвърто

  6. Откриване
    #88

    Утре предстои откриване на най-новата къртичина на голф игрището в Равно поле. Това става възможно сега, защото тройната коалиция пречеше

  7. икономист
    #87

    увеличи безработицата, ще паднат заплатите и в резолтат дупката ще стане ОЩЕ ПО-ГОЛЯМА. Има хора, които така и не се учат от глупостите, които вече са направили. Вдигнаха аксиза на цигарите - приходите в бюджета паднаха. Вдигнаха данъка върху хазарта - приходите паднаха. Какво трябва да се случи, за да се разбере простата истина, че увеличаването на приходите в бюджета не е право пропорционално на увеличаването на данъците, а често ефекта е обратен.

  8. Десен
    #86

    Ей ГЕРБ сменете го тоя да не ви сменим ние.

  9. Big Papa
    #85

    Извън темата си!!!Тук обсъждаме несъстоятелността на ГЕРБ да извърши каквито и да са реформи!

  10. Big Papa
    #84

    на Лафер"!Той знае че гасиш пожара с толкова вода колкото имаш в пожарната и ако увеличиш диаметъра на маркуча струята нито ще стигне до огъня а и водата ще свърши по-бързо, при равни други условия.Жалък човечец!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.