Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството е успяло да обърне общественото мнение срещу съда

Гражданите най-често се информират за съдебната система от изказвания на Цветанов и Борисов

40 коментара
Снимка: БГНЕС

Средно-статистическият гражданин над 18 години научава повечето "новини" за дейността и развитието на съдебната система от медийни изказвания на вътрешния министър Цветан Цветанов и на премиера Бойко Борисов.

 

Това показва изследване, проведено от МБМД през септември сред повече от 1000 пълнолетни по поръчка на проекта "Юридически барометър", представен в понеделник от ръководителя му Даниел Вълчев.

 

Близо половината от анкетираните или 45.4% заявяват, че черпят информация за състоянието на съдебната система от изказвания и коментари на представители на правителството, следвани от 39%, които се доверяват на близки и познати, и 35.4%, които все пак отдават значение и на изявления на самите магистрати.

 

Високата стойност на последния процент обаче Вълчев отдаде на засиленото публично говорене на съдии през последните месеци. Много колеги на уволнения председател на съдийския съюз Мирослава Тодорова я подкрепиха пред медиите и дори свикаха пресконференция.

 

Фактът, че почти половината от хората се информират за дейността на съда от управляващите, е особено показателен в комбинация с данните, че според една трета или 33.1% от участниците в анкетата най-често по тази тема говори МВР-шефът. Тези, които заявяват, че най-често наблюдават изказвания на Борисов, са една четвърт или 24.9%. Следват министърът на правосъдието Диана Ковачева и главният прокурор Борис Велчев, които събират интерес съответно на 14.7 и 14.5%.

 

Интересното е, че кадровият орган в магистратурата - Висшият съдебен съвет (ВСС), който има задълженията да повишава, наказва и защитава съдии, прокурори и следователи, според обществените представи, се нарежда на предпоследно място в класацията на институциите, които най-често коментират работата на съда. Едва на 7.6% от анкетираните им е направило впечатление, че ВСС е взел отношение по някакъв професионален въпрос.

 

По-рядко от кадровиците в съдебната власт по темата се изказват само президентът и вицепрезидентът, смятат още участниците в изследването, включено в петия брой на специализираното издание "Юридически барометър".

 

Допитването ясно показва и факта, че повече от половината анкетирани са възприели за неофициални говорители на съдебната система именно Цветанов и Борисов. Според общественото мнение през 2010 г. най-сериозна вина за безправието в България носи парламентът и неадекватните закони, които приема (41.4% от попитаните – бел. ред.), следват Министерският съвет и хаотичните му правилници и наредби (24.3%) и съдът, защото не правораздава обективно (15.7%).

 

През 2011 и особено през първата половина на тази година обаче обществото очевидно рязко се е преориентирало в нагласите си и вече убедено смята магистратите за основни виновници за всички проблеми от правно естество в страната. Според данните в последната анкета вече 26.2% от хората винят съда, докато само 24.4% все още намират, че парламентът носи отговорността, а едва 15.2% държат сметка на правителството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

40 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #40

    http://vbox7.com/play:67...9e3c3

  2. Анонимен
    #39

    до 38 Явно само безкрайно озлобени и безпаметни хора забравят хубавити неща, които направи Царя. При него заплатите и пенсиите се вдигаха всяка година. Имаше даже и Коледна. Въведе безплатни учебници за учениците. Събра валутен резерв от 4 милиарда. Изгони от страната МВФ. Все неща, които вече не можеме и да сънуваме даже. Единственият наш политик, който с европейските си маниери е добре посрещан навсякъде по света. С изключение на цървулите в България, които не искат Царя, а Пъдаря.

  3. Анонимен
    #38

    Не мога да разбера защо бивши висшестоящи политици и министри, които са били катострофално изхвърлени от властта, както е при НДСВ се натискат отново да влезнат във властта и да управляват. Те ни убеждават, че ще управляват по вещо от настоящите. Ами имали са възможност. Да са го направили - и Кунева и този нагаждач. Но хората знаят, че искат властта само за лични облаги. Не искаме провалили се политици.Сега и Царя да ни предложат ще го изметем. Всички от НДСВ сте лъжци и крадци. Сърбахме ви попарата.

  4. Анонимен
    #37

    BLUE: Този защо не си топне евробарометъра в онази гмеж, която представляваха по време на мадридския мошеник и да провери как избирателите се погнусиха и отвратиха от "политиците" в чалгария.

  5. Анонимен
    #36

    Туй, че съдиите и прокурорите са коромпирани си ясно. Обаче. Политиците мрът да ги контролират. Цецо, примерно кой знае колко сересета с компромати за тях има. Привиква там някой, пуска му записа и край. Няма къде да шава. Става човек на Цецо. Папка и слушка. Всякакви такива механизми има.

  6. Анонимен
    #35

    Абе № 28, абе корумпирано лекарче. Как така правителството ще настрои против себе си лекарите а че и пациентите. Пациентите сами се жалват против подобни лекари и друг лекарски порсонал. Те са потърпевши. Правителството почти нищо не може да направи против корупцията в тези среди. Може да го направи само съда със съответни присъди. А нали се сещаш, че гарван гарвану око не вади.И преди е имало корупция но на дребно, а сега лекарите се разпищолиха заедно с фармацевтични фирми и някои от тях печелят безобразно и което е най-лошо за сметка на болни хора ,които дават мило и драго за здравето си и тована своите деца.

  7. Анонимен
    #34

    Несъм чувал да има изключения в българския корумпиран съд. А и невъзможно. Кой е толкова балама,като гледа компетентно и отблизо ширещата се корупция в съда криво да седи и право да съди? Ами в митниците? Почти всички корумпирани уволнени служители се връщат от съда. На него все не му достигат доказателства? Изглежда, че му достигат рушветите коитополучава. По долно нещо от българския съд няма у нас.

  8. Анонимен
    #33

    Съдът във България не може изобщо да се нарече съд. Това е по-скоро някакъв кошмарен театър, в който всички - и съдии и престъпници се гаврят с обществото и чуството му за справедливост. Това е последният и най-стабилен бастион на много бавно умиращия бивш "строй". Ако говорим за теория, как ви се струва комбинацията "милиардер - социалист". Нещо като "евреин - миньор".

  9. Анонимен
    #32

    Съдебната ни система се нудае от основна промяна към добро - една лъжичка катран в гърнето с мед е достъчна и не е една лъжичката в случая. Медии гледат и разгласяват - в това е силата им и това е работата им. Как може да се защитават случаи като Мирослава Тодорова, например. Според обикновеният гражданин съдията е този, който олицетворява системата, не парламент, не закони!

  10. Анонимен
    #31

    То един съд... 90% от Върховния касационен съд са масони. Справка делото Стефан мафиански= Гарван гарвану вади ли око? Осъдиха Опиц. Така било по БУКВАТА на закона. А как убитият наркоман е на свобода с 90 регистрирани престъпления, а?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.