Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството: Може и да спрем транзита на "Газпром"

Василев допусна и отказ от бъдещ договор, ускоряват се общите доставки на Европа

39 коментара
Сн. БГНЕС

"Ако винаги се съгласяваме с едностранно поставени условия, винаги ще сме слабата страна", заяви вицепремиерът и финансов министър Асен Василев на пресконференция на партия "Продължаваме промяната" по повод спирането на руските газови доставки от "Газпром" в сряда по обяд, след като "Булгаргаз" отказа да плаща в долари, които да се превалутират в рубли.

"Няма да има плащания по указания начин от "Газпром" чрез посредник", заяви още той. Причина за това е и искана от руския монополист промяна на сегашния договор относно арбитражните клаузи в него, стана ясно от думите му. Василев посочи още, че е възможно изтичащият в края на 2022 г. контракт с "Газпром" изобщо да не бъде подновен и даде да се разбере, че се разчита на бъдещи общи доставки за европейските държави от алтернативни страни, включително от Северна Африка, които да не са на по-високи от сегашните цени.

В момента правни кантори правят анализ на договора за транзит на руски газ през българска територия, за да се реши дали да се предприемат ответни действия от българска страна по спиране на преноса за съседни държави, каза Василев. По думите му предстои решение на ЕС дали да се наложат форсмажорни решения заради агресията на Русия.

Да отвърнем достатъчно силно

"Когато една страна направи акт против всички правни норми и изнудва да плащаме в тяхна валута през посредник, което не гарантира нито газа, нито парите, няма друг вариант освен да преразгледаме и договорите за транзит. Даваме ги на най-добри кантори, за да преценим дали можем да отвърнем достатъчно силно, както те сториха с нас", допълни премиерът Кирил Петков.

"Ако решим да предприемем спиране на транзита, ще уведомим всички страни своевременно", заяви вицепремиерът. Часове по-рано министърът на енергетиката Александър Николов, който е квотата на "Има такъв народ", заяви, че транзитът няма да спира и България ще остане лоялен партньор по този договор.

Самата "Газпром" часове преди това предупреди, че непозволено изтегляне на обеми газ, транизитирани през Полша и България към други европейски страни, ще доведе до редуциране на транзитните доставки. .

"Мачът, в който някой се опитва да ни каже какво да правим, да се опитва да ни насилва, да ни изнудва – приключи. България не е и няма да е васален придатък на никого", заяви Асен Василев.

Той обясни пред журналистите, че правителството е очаквало подобно развитие на нещата и още през февруари е започнала подготовка за такава ситуация.

Резервиран втечнен газ в Турция и Гърция

"Незнайно защо дълги години диверсификацията се свързваше само със станалата прословута гръцка връзка. Да, по нея ще можем до доставяме 3 млрд., но от Гърция и Турция в момента можем да доставяме 20 млрд. куб. м - 2 млрд. през Кулата-Сидирокастро и 18 млрд. от Турция. Да се твърди, че нямаме трасето извън тези на руския газ е смешно. Да се разчита на построяването на гръцката връзка за диверсификация е извинение да не я на правим и това извинение се ползва 15 години", коментира той.

По думите му още през февруари "Булгаргаз" е резервирал капацитети по съществуващите връзки, както и такива на терминалите за втечнен газ в Турция и на гръцкия Ревитуса, за да може при спиране на газа за 24 часа да се реагира и да има доставки без проблем.

Цената обаче е 20% по-висока

Това се случва и няма нито един потребител, която да е останал без газ, въпреки спрените доставки от "Газпром", посочи Василев, но призна, че това става на цени с около 20 процента по-високи от настоящите.

"Въпросът е защо това не бе направено по-рано от едни предишни правителства, които уж ни диверсифицираха на сто процента. В момента, въпреки спрения руски газ, няма намалено потребление към българските потребители. Имаме танкер за втечнен газ, който се разтоварва в Ревитуса и няма проблем с доставките дори и без газовата връзка с Гърция", заяви вицепремиерът.

Той допълни, че в момента се работи по общоевропейско решение цената на тези алтернативни доставки да се намали до цената на руския газ, "защото е ясно, че ако преговаряме за 20 млрд. куб. м цената ще е по-ниска". По думите му са водени преговори с Италия и Гърция за осигуряване на трасета и количества, а в четвъртък предстои среща в среща в Брюксел за ускоряване на общите доставки.

Без оставки

И Василев, и премиерът Кирил Петков заявиха, че правителството няма да подаде оставка заради спрения газ, както настояват от ГЕРБ.

Двамата обясниха, че месечният календар на плащанията към "Газпром" е причина България, Полша и Литва да са първите страни с прекратени доставки. Режимът на плащания за нас започна миналата седмица, за останалите държави ще дойде редът следващата седмица, каза Василев.

"Много е важно да се знае, че българският интерес е да можем да доставяме отвсякъде и такъв план е разработен още в края на февруари. Не е задействан, защото руският газ е по-евтин, но спирането на доставките променя нещата", каза вицепремиерът.

Той обясни, че правителството освен плана за газовите доставки има такива и за действия при потенциално ядрено замърсяване, както и затваряне на корабоплаването през Босфора, заради войната на Русия в Украйна. "И ги имаме предвид, колкото и да са лоши обстоятелствата, но когато се случат, трябва да имаме готов отговор", заяви Василев.

Кирил Петков посочи още, че цените на газа ще се успокоят със сигурност, когато влезе в експлоатация газовата връзка с Гърция през есента и по нея започнат да влизат всички договорени 1 млрд. куб. м азерски газ, който е четири пъти и половина по-евтин от руския.

Василев припомни отказа на отстранения директор на "Булгаргаз" Николай Павлов от количества азерски газ, които по думите му са 60 процента до края на юни 2022 г., заради незавършената газова връзка. По думите му щетите от това са между 500 хил. и 1 млн. лв. дневно, а предадените от МВР материали срещу Павлов отлежават в прокуратурата, без та да предприема нищо.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #39
    Отговор на коментар #1

    Теб пак те е препикало някое куче - тотално си увяхнала !

  2. анита хегерланд
    #38

    Никога не знаем дали казват истината?! Направиха кариера с фалшиви новини...

  3. перо
    #37
    Отговор на коментар #32

    Много се разфилофства и масите не те разбрахме! Губиш!

  4. Kitko
    #36

    Според мен спирането на газта за Сърбия и Унгария трябва да е последната стъпка. Няма смисъл след като руснаците не спазват договорите си, същото да правим и ние. Сърбите дори и да подкрепят путинова русия, не са започнали войната и не виждам смисъл излишно да страдат заради това.

  5. Н
    #35
    Отговор на коментар #18

    Номерът е с превалутирането.На практика това означаваоще по-отвратителна зависимост. Или ще се приключва с намесата на руснака в чуждия живот, или животът на намесените ще приключи.Повече руска намеса и доминация няма да има.Не е въпроса дали Украйна ще си върне живота, невъзможно е да се възстанови , но да се чака Европа да заприлича на местоживеене на жертви под принуда и руско електро със слухтажи и лъчене за манипулативност . и това няма да стане.

  6. Н
    #34
    Отговор на коментар #21

    Газът няма да се спира, а ще се намали.

  7. Н
    #33
    Отговор на коментар #27

    Каква 5-та колона?Страхлива пасмина ,че са от излишните консуматори на енергиен човекобаланс.Май ще се отучат да "казват пред кибера" и да разчитат на същия...

  8. Н
    #32

    Простакът крепи руснака. Изнудването с газа е нещото, на което крепежниците разчитат.
    Ами да - бежанската криза, нарастналите крупни разходи за превъоражаване и отбрана в Европа- 21млрд.за 2022, пари намаляващи средствата за стратегията опазване на околната среда и оциални дейности ,размразяване на замразени атомни централи в Германия и др.страни...докладът на МВФ , че ударът на простака с войната е върнал Европа години назад, нови емисии частици отгоре...И сега - откъде да се намали зависимостта

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #31
  10. .text
    #30
    Отговор на коментар #29

    Стефчо, мамин... Рашистите могат да спират, ние не ли? Щот сме малки ли, Стефчо? Май ти си мъничък или нещо друго...България е държава. Нещо което Стефчо и другите рашистки предатели не бива да забравят

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам