Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството на Аржентина оповести план за излизане от кризата

0 коментара

Аржентинският министър на икономиката Хорхе Ремес Леников оповести тази нощ антикризисния план на правителството, целящ да възстанови фискалното и валутно равновесие на страната и да ѝ позволи да си върне доверието на международната финансова общност. Ключовата икономическа мярка в него е т.нар. "песификация" - конвертиране в песо на всички дългове на аржентинците в долари по курс 1 към 1 и на банковите влогове по курс 1,40 песо за 1 долар.

Антикризисният план е основан върху постепенното премахване на ограниченията върху банките, за да се поддържа колебливата стабилност на финансовата система. Тези непопулярни мерки не позволяваха на аржентинците да разполагат свободно със своите банкови авоари и доведоха до масови протести.

Едно от най-атакуваните ограничения беше забраната гражданите да теглят с дебитните си карти повече от 1500 песо месечно. То беше наложено в началото на декември, за да се пресече изтичането на капитали от страната, но предизвика взрив от протести и безредици, които доведоха до падането на президента-радикал Фернандо де ла Руа на 20 декември, а 10 дни по-късно - и на неговия приемник-перонист Адолфо Родригес Саа, без да се броят още двама мимолетни президенти, който управляваха страната броени часове.

Леников обеща "стабилни икономически правила" и "стриктна монетарна политика", ограничаваща емитирането на национална валута до 3,5 милиарда песо.

"От днес ще има само един валутен пазар. Налице са условията за въвеждане на плаващ курс, тъй като Централната банка разполага с резерви от 14 милиарда долара", а и за тази година се очаква 12 милиарда долара положително външнотърговско салдо, посочи министърът. В началото на януари кабинетът се отказа от конвертируемостта на песото, която беше поддържана в продължение на 10 години на основата на паритет между песото и долара. Въведена беше двойна обменна система с официален курс на песото 1,40 за 1 долар за износа и свободен курс за останалите операции, като в петък той стигна 2,10 песо за долар.

Дуалде възнамеряваше да оповести плана още в петък, но беше принуден да го отложи, след като Върховният съд неочаквано обяви за противоконституционни наложените ограничения върху банките в страната. Затова в събота и неделя на Ремес Леников и неговите сътрудници се наложи трескаво да прекрояват вече разработените икономически мерки, с които се надяват да получат подкрепата на международните финансови институции, на първо място Международния валутен фонд, за да получат помощ в размер на 15-20 милиарда долара.

Според депутатката Елиса Карио, лидер на лявоцентристката опозиция, решението на Върховния съд е "отмъщение на експрезидента Менем". Наблюдателите подчертават, че ударът срещу Дуалде е дошъл от най-дискредитираното звено в съдебната власт - Върховния съд, за който се говори, че е под контрола на магистрати, протежета на бившия президент Карлос Менем, заклет противник на сегашния държавен глава.

Тези слухове бяха потвърдени от факта, че петима от общо шестимата съдии, подкрепили въпросното решение, са близки на Карлос Менем. Сегашният състав на Върховния съд е плод на конституционната реформа от 1994 г., по силата на която броят на членовете му беше увеличен от 5 на 9 и бяха разрешени два последователни президентски мандата. Редица политици и наблюдатели смятат, че именно тази реформа позволи на Менем да спечели втори мандат и да назначава удобни за него върховни съдии.

Министърът на икономиката съобщи също, че утре в Конгреса ще бъде представен проектобюджетът за 2002 г., предвиждащ дефицит от 3 милиарда песо, докато за миналата година дефицитът беше 10 милиарда. Това ще наложи строги ограничения върху разходите, но Ремес Леников подчерта, че те ще бъдат сериозно орязани във всички сфери с изключение на социалната - социално слабите слоеве на населението няма да бъдат ощетени и ще се извърши данъчна реформа с цел да се премахнат несправедливостите в сегашната система.

С приемането на антикризисния план правителството на президента Дуалде се надява да получи подкрепата на международните финансови институции за деблокирането на вече одобрените кредити и за получаването на нова помощ в размер на 15-20 милиарда долара. Преговорите с МВФ обаче могат да започнат едва след като бъде приет бюджетът, което се очаква да стане до края на февруари.

Кризата в Аржентина е грижа не само на аржентинците, а и на цялата международна финансова общност, което пролича на световния икономически форум в Ню Йорк. Перуанският президент Алехандро Толедо подчерта, че светът трябва да се притече на помощ на Аржентина. Според професора от Принстънския университет Харолд Джеймс кризата се корени в провала на аржентинската политическа система, но тя не може да бъде разрешена без международна помощ. А професор Джефри Сакс от Харвардския университет заяви, че сега на страната са нужни финансови средства, за да заздрави тя своята икономика, като се обърне специално внимание на социалната сфера.

"Това което международната общност може да направи за Аржентина, е да ѝ каже: Сега не плащайте, първо се закрепете", заяви Джефри Сакс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.