Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството на Хърватия встъпва в длъжност с програма за икономии и реформи

1 коментар
Правителството на Хърватия встъпва в длъжност с програма за икономии и реформи

Новото лявоцентристко правителство на Хърватия ще встъпи в длъжност днес с програма от мерки за икономии и реформи, с която се надява да съживи икономиката, намираща се в най-големия спад от десетилетия само 18 месеца преди присъединяването към ЕС. Парламентът се очаква да одобри социалдемократическия лидер Зоран Миланович, 45-годишен бивш дипломат и неговия кабинет след тяхната победа над консервативната Хърватска демократична общност (ХДО) на парламентарните избори на 4 декември.

Неговият четирипартиен блок трябва да намали социалните и бюрократични разходи, както и държавните субсидии, и бързо да състави орязан бюджет, ако иска да запази кредитния рейтинг на страната, който в момента е само с една стъпка над нивото, на което не се препоръчват инвестиции.

Хърватската бизнес общност настоява за бързи действия за съживяване на икономиката чрез намаляване на бюрокрацията с цел да се отпушат инвестициите и да се създадат работни места в една страна, в която безработицата е 17,9 процента.

"Това правителство няма 100 дни да сканира ситуацията.Те трябва да действат сега, да покажат реформистки намерения незабавно", заяви Матко Боланца, шеф на фармацевтичната компания Плива.

Рейтинговите агенции намекват, че могат да свалят рейтинга на Хърватия  идната година, ако не видят фискална консолидация и начало на дългозабавяната реформа на държавните служители, трудовите закони, пенсиите и здравната система и преструктуриране на губещите държавни предприятия. Понижаването на рейтинга може още повече да увеличи разходите по заемите в малката адриатическа страна с 4,3 милиона души население, чиято икономика процъфтя през  2000 година благодарение на туризма и банките, но която позволи правителството да изостави реформите.

Дългът в публичния сектор възлиза на 155 милиарда куни (26,9 милиарда  долара), което е равно на почти 60 процента от БВП и се увеличава.

Нашият проблем е, че ние всички искаме да запазим всичките облаги от социализма, заяви Анте Бабич от Центъра за международно развитие. Това трябва да се промени и аз не съм сигурен, че всички подкрепят това, но това правителство няма избор, каза той.

Много обикновени хървати не бяха впечатлени от реформисткия дневен ред на правителството и неговите перспективи.Това правителство няма да може да свърши работата без МВФ и след това ние ще трябва да приемем мерки за затягане на коланите, заяви Ружица, 52 годишен инженер от Загреб, която не каза фамилията си.

Правителството заяви, че ще се опита да осъществи реформи без да прибягва до помощта на МВФ, но не изключва тази възможност като последна мярка.

Заместникът на Миланович - Радимич Цацич заяви, че общото данъчно бреме  няма да се промени, но намекна, че може да увеличи ДДС и да намали данъците за фирмите и служителите.

Правителството може да не постигне целта си за дефицит от 5 процента тази година, а икономическият растеж може да не достигне първоначалните прогнози от 1 до 1,5 процента след две години на рецесия. Икономиката ще се свие отново през 2012 г., казват анализаторите.

Сандра Свалек, шеф на Загребския икономически институт, заяви, че екипът на Миланович е изправен пред по-големи предизвикателства от бюджета. Истинските проблеми са как да се позиционира наново Хърватия на глобалната инвестиционна карта, как да се осъществи всеобхватна, дългосрочна реформа на публичната администрация, което не води до незабавни ползи, заяви Свалек пред Ройтерс.

Присъединяването на Хърватия към ЕС е част от този план, но тя първо трябва да реши съдбата на четири задлъжняли корабостроителници, някога основен износител, в които работят почти 10 000 души. Те оцеляха през изминалото десетилетие благодарение на тлъстите държавни субсидии, които се смятат за незаконни според Европейската комисия.

Хърватия трябва да продаде корабостроителниците или да ги лиши от държавна помощ. Правителствените гаранции за корабостроителниците възлязоха на 11,3  милиарда куни през май или почти 3,5 процента от БВП. Корабостроителниците са бомба със закъснител. Техният дълг е огромен, заяви Миланович в интервю за Ройтерс миналия месец.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Хърватска - поредната жертва на банкстерската мафия. Жалко за хубавата страна...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.