Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството на Педро Санчес променя тона към сепаратистите в Каталуния

2 коментара
Педро Санчес (ляво) и Ким Тора

Притиснато от възхода на антисепаратистките сили, испанското социалистическо правителство изостави помирителния тон към каталунските сепаратисти и заплаши вчера отново да поеме контрола върху обществения ред в Каталуния, ако регионът е неспособен да го направи.

Начело на правителство на малцинството от юни, премиерът Педро Санчес предприе еквилибристки хватки, като зачести жестовете към сепаратистите с надеждата да получи гласовете им за одобрение на бюджета за 2019 г.

Но тази политика на помирение, остро осъдена от десницата, му донесе поражение на местните избори в Андалусия на 2 декември.

Тонът се промени.

Министърът на вътрешните работи Фернандо Гранде-Марласка предупреди каталунските власти, че ако регионалната полиция "Мосос д'ескуадра" не изпълни "функциите, които са ѝ възложени", националните сили за сигурност ще се намесят.

Това предупреждение, разпространено вчера от испанската преса, бе отправено след като за 15 часа в събота магистрала (AP-7), свързваща Франция с испанското средиземноморско крайбрежие, бе блокирана от Комитетите за защита на републиката (КЗР), без да се намеси местната полиция.

Тези радикални каталунски активисти, свикнали на крайни действия, след това вдигнаха бариерите на пунктовете за заплащане на пътна такса като "жълтите жилетки" във Франция.

Каталунската полиция попадна между два огъня

Каталуния, заедно със Страната на баските и Навара, е един от трите автономни региона в Испания, разполагащи със собствена полиция. В останалите поддържането на реда е осигурено от националната полиция и Гражданската гвардия.

Но в богатия североизточен регион "Мосос" попадна между два огъня. От една страна, испанското правосъдие обвинява бившите ѝ командири за участие в опита за отцепване през октомври 2017 г. Те ще бъдат съдени догодина.

От друга страна, регионалният премиер Ким Тора, който открито насърчи КЗР да "засилят натиска" през октомври, поиска оставката на началниците на "Мосос" след острите сблъсъци миналата седмица между полицията и активистите от КЗР. Неговият "вътрешен министър" отказа, за да уталожи възмущението сред силите си.

Заплашвайки отново да поеме контрола на обществения ред в Каталуния, Мадрид иска също да осигури плавно протичане на заседанието на правителството, предвидено за 21 декември в Барселона, което радикалните сепаратисти вече се заканиха да парализират с демонстрации.

Противодействие срещу завоя надясно

На националната политическа сцена, премиерът Педро Санчес се опитва да си върне инициативата, докато десницата го обвинява, че е станал заложник на каталунските сепаратисти, които му гласуваха доверие през юни.

Антисепаратистката риторика впрочем донесе успех на десницата и на крайната десница на изборите в крепостта на социалистите - Андалусия, първите избори от идването на Санчес на власт.

Призивите на опозицията към Санчес да покаже твърдост към сепаратистите още повече се засилиха след като в събота Ким Тора насърчи каталунците да последват примера на Словения, която провокира кървав конфликт, като едностранно обяви независимост от Югославия през 1991 г.

Министърката на отбраната Маргарита Роблес заклейми във вторник Ким Тора с много остри думи. "Човекът, който не изпълнява задълженията си като премиер и окуражава прибягването към насилие, няма никаква легитимност, за да поеме и най-малката политическа отговорност", заяви тя пред журналисти.

"Резултатите в Андалусия, които засилиха завоя надясно на испанския електорат и радикализацията на обстановката в Каталуния, създава ситуация, при която Санчес е принуден да направи жест, за да покаже, че правителството няма да позволи радикално залитане (на КЗР) в Каталуния", смята политологът от Барселона Ориол Бартомеус.

Но пълен разрив с каталунските сепаратисти, без които Санчес не може да осигури подкрепа за приемане на бюджета, който иска да представи пред парламента през януари, поставя под заплаха по-бързо от очакваното оцеляването на правителството му.

"Очевидно, ако ситуацията в Каталуния се изостри, ще стане невъзможно да се спази изборния график", в момент, когато според повечето наблюдатели правителството мисли за избори през есента, "и ще има незабавно свикване на вот", смята политологът.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. асен
    #2

    франко знаеше как да се оправя с анархистите! помня „работническо дело“ как ронеше крокодилски сълзи за разстреляни баски.

  2. Практик от София
    #1

    Видя се,че водачите на каталунските сепаратисти всъщност са страхливи ко.елета и всякакви дундуркания с тях са неуместни. Нерегламентираните им контакти с външни сили трябва да бъдат разкривани и осветявани навреме. Не бива да се допуска реванш на коминтерновските носталгици за историческото поражение.Не бива наивно да се разчита за някаква ефимерна подкрепа на бюджетното гласуване. По-добре да бъде изградена нова конфигурация на националното единство.Страхът от пълен разрив не бива да застила като с лепкава пелена умовете на министрите от мадридския кабинет.Твърдост и принципност, това му е майката.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.