Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството на САЩ дава зелена светлина за износа на шистов газ

19 коментара
Правителството на САЩ дава зелена светлина за износа на шистов газ

Американското правителство публикува доклад, който може да положи началото на нова индустрия за износ на природен газ от САЩ, пише "Ню Йорк таймс". Според документа, ползите за националната икономика от значителен износ на газ далеч надхвърлят евентуалното повишаване на газовите цени за бита и индустрията в страната.

Проучването, подготвено от консултантската компания NERA за министерството на енергетиката, посочва, че местните цени не биха се повишили рязко в резултат на експорта, а приходите от този експорт принципно биха били от полза за повечето американци.

Енергийните компании са предложили над дузина проекти за износ на газ във втечнен вид към Европа и Азия, където горивото е средно от три до четири пъти по-скъпо от това в САЩ. Администрацията на Обама се опасява дали вследствие на значителния износ няма да се повишат сметките на американците, които разчитат на синьото гориво за отопление и готвене. По-големият износ освен това може да повиши разходите на местната индустрията, която сега се възползва от евтиния газ в САЩ.

От друга страна обаче, изграждането на огромни терминали за експорт на газ струва милиарди долари, освен това ще създаде хиляди работни места в строителството, ще форсира разработването на нови газови находища и ще донесе сериозни приходи от продажбите на газ в чужбина.

Засега администрацията е одобрила само един експортен терминал – на Cheniere Energy в Луизиана, като казва, че изчаква резултатите от икономическото проучване преди да вземе решения за останалите проекти.

След като докладът е готов и на 5 декември бе публикуван, повечето наблюдатели очакват да бъде дадена зелена светлина за голяма част от проектите.

В доклада се казва, че икономическата активност, свързана с износа на газ, може да надмине 47 милиарда долара през 2020 г., когато се очаква повечето нови терминали да са готови и да работят.

Само преди десетилетие се смяташе, че местните резерви на природен газ в САЩ привършват и ще се налага внос на огромни количества скъп втечнен газ от Тринидад, Африка или Средния Изток. През последните няколко години обаче технологичната революция при добива на шистов газ в много райони на САЩ промени картината. Това доведе и до драстичен спад на газовите цени в страната – с около две трети от 2008 г. досега.

Докладът, който е вторият, поръчан от министерството на енергетиката през тази година, със сигурност ще предизвика спорове и лобистки сблъсъци по въпроса за регулаторното одобрение на експортните терминали.

Индустриални лобита са против масирания експорт на газ, тъй като се опасяват от повишение на енергийните цени за промишлеността, която в момента има големи конкурентни предимства заради евтиния газ.

Влиятелни членове на Конгреса се противопоставят на мащабен износ на газ.

На същата позиция са и природозащитни групи, които искат да се ограничи хидравличния фракинг – една от технологиите за добив на шистов газ, при която шистовите скали се разбиват с вода, пякъс и химикали, за да се изкарат от тях газ и нефт. Твърди се, че този метод е рискован за питейната вода, но представителите на газовата и нефтената индустрия не виждат такава опасност.

В доклада на енергийното министерство се казва, че при мащабен износ на газ местните цени на горивото леко ще се повишат и това ще се отрази негативно на електрически компании, енергоемки производства, на химическата и торовата промишленост.

Посочва се, че цените на природния газ може да се повишат с над 25% за пет години, ако се извършва мащабен експорт. Но дори и това повишение би задържало газовите цени далеч под равнищата от 2008 г.

Годишните приходи от износа на газ се оценяват между 10 и 30 млрд. долара. В момента САЩ изнася газ по тръбопровод за Мексико и за Канада.

Очаква се администрацията да даде разрешения за строеж на експортни терминали през 2013 г. Заводът на Cheniere, който вече има разрешение, по план трябва да заработи през 2016 г.  Ако бъде дадена зелена светлина за всички 15 проекта и всички те бъдат пуснати в действие, износът на природен газ от САЩ ще е над една трета от това, което страната консумира в момента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #19

    Абе какъв е тоя свободен пазар, дето чакаш правителството да ти разреши да изнасяш нещо си. Че тия са бетер Куба и Северна Корея.

  2. Анонимен
    #18

    да си го добиват у тях!гадове!

  3. Анонимен
    #17

    2012 година беше провал за „шистовата революция”. Нови играчи на суровинния пазар не се появиха. Старите имат проблеми. Експертите казват: шистовата рецепта за енергийна независимост, предложена от САЩ, не е панацея.
    От всички страни, на чиито територии има запаси от шистов газ, активно го разработват само САЩ. На тях просто им върви: находищата им са разположени не в най-гъсто населените райони, а цялата подготовителна работа по изследването на ресурсната база е била проведена в търсенето на находища

  4. Анонимен
    #16

    Наистина стана евтино в последните години- даже и на мен ми направи впечатление. За ноември сметката за газ ( централно отопление и бойлерите за топла вода на стандартна фамилна къща - 3 спални хол, кухня и офис- всичко беше $27,49.

  5. Анонимен
    #15

    Ген. Аугусто Пиночет: Номер 14 и останалите русофилски ченгета, ХА-ХА-ХА !!!!! В паника сте за матюшка Россия!!!!! Продължавайте в същия дух да си изсипвате лъжите. Едва ли някой ще ви повярва. Хората вярват на цени и пари, а не на празни обещания за приятелство между славянските народи. Тези времена отминаха.

  6. Анонимен
    #14

    Шихтовия газ е по-вреден от ГМО. Той предизвиква ракови клетки. Прогресивната общественост трябва да го забрани. Европа се надигна срещу гените от САЩ. Сега трябва да застанем твърдо и срещу шихтовия им газ. Хора бдете.

  7. Анонимен
    #13

    прочетох дописки 1 и 2 и..... пръднах. излезе газ, припламна, подгони ме данъчното. подбивал съм бил цената на газа от газпром, чрез моята продукция от моя частен, но нерегистриран гЪзпром. да плащам данък искат. спирам боба и зелето. ще карам само на оризова чорба. то и пари за друго няма. а колко газ можех да произвеждам, ама тези от данъчното ме възпират. не разбират нищо от частен бизнес. другият изход е да произвеждам газ на черно. мога да го продам ефтино даже и на дянков - да му пръдна в ръцете - директно.

  8. Анонимен
    #12

    В САЩ сега има повече природен газ на пазара, отколкото могат да потребяват. Нормално е да тръгне износ. Най-напред за специалния съюзник, а после и за други страни. Източното Средиземноморие е доста далеко от Луизиана... За Черно море да не говорим, щото оттам след няколко години ще изригне толкова много газ, че ще има да кихаме и споменаваме ГЕРБ и ББ.

  9. Анонимен
    #11

    "2020 г., когато се очаква повечето нови терминали да са готови и да работят" До тогава я камилата, я камиларя.

  10. Анонимен
    #10

    Ей сега чичо Сам ще ни продава евтин газ и ще подбие цената на руснаците.Парното ще падне с 30-40%.Каакъв кееф!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.