Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството на Ципрас пред ново изпитание в гръцкия парламент

Гласуването на втория пакет от мерки ще е тест за правителственото мнозинство

0 коментара
Правителството на Ципрас пред ново изпитание в гръцкия парламент

Гръцкият парламент трябва да гласува във вторник втори пакет от мерки за икономии, поискани от кредиторите в замяна за ново финансиране на страната.

Според гръцките медии пакетът няма да включва две от най-болезнените мерки - за орязване на ранното пенсиониране и за облагане на фермерите с данъци. Кредиторите също били съгласни въпросните мерки да останат за следващо гласуване в друг законопроект.

В. "Вима" смята, че тези две мерки няма да бъдат гласувани сега, тъй като правителството се опасявало, че те можело да доведат до падането му от власт.

Гласуването днес е тест за крехката политическа стабилност в Гърция. Лимитът на правителственото мнозинство е 120 /от 149/ депутати в 300-местния парламент, на които разчита премиерът Алексис Ципрас с надеждата те да осигурят време от няколко седмици, за да може кабинетът му да договори с кредиторите третия спасителен план за страната.

Наблюдателите смятат, че гласуването днес ще очертае една по-ясна представа за това на какво правителствено мнозинство ще може да залага занапред премиерът Ципрас след разцеплението в партията му СИРИЗА, което възникна при гласуването миналата седмица на първия пакет от мерки. То бе причина гръцкият правителствен ръководител да смени десет от своите министри.

В. "Етнос" преценява че с този лимит от 120 депутати Ципрас вървял към избори през есента. Според вестника мерките за орязване на ранното пенсиониране и за фермерските данъци трудно щели да минат, и главната опозиционна партия Нова демокрация, която при предишното гласуване подкрепи първия пакет, сега е твърдо против облагането на фермерите с данъци.

Според правителствени източници дебатите и гласуването днес в гръцкия парламент ще бъде по внесените от правителството изменения в Гражданско-процесуалния кодекс и приемането на разпоредбите към националното законодателство за прилагане на европейската директива за оздравяване на банките.

Гласуването е важно, тъй като се очаква приетите мерки да проправят пътя за връщане на тройката кредитори /ЕК,ЕЦБ,МВФ/, с които Атина да договори новия меморандум с условията по предоставяне на финансова помощ на Гърция от Европейския стабилизационен механизъм.

Миналата седмица Еврогрупата призова гръцките власти да приемат много бързо втория пакет от мерки до 22 юли, а също и да актуализират законодателството, свързано с първия пакет от мерки, гласуван преди дни.

Едва след гласуването на всички тези текстове от парламента в Атина ще бъде възможно началото на преговори по трета спасителна програма (нов заем от ЕС).

Миналата седмица бе решено Гърция да получи 86 млрд. евро финансова помощ, но в замяна на реформи, които анализатори оценяват като "тежки и даже неизпълними". В рамките на тази помощ се предвижда банките в страната да бъдат рекапитализирани с почти 25 млрд. евро,

Новото финансиране е част от третата спасителна програма за страната. Самата Атина поиска 53,5 млрд. евро, но в замяна на по-голямата сума тя сега трябва да изпълни и по-тежките изисквания, коментират наблюдателите.

Гърция ще получи първия транш от третия спасителен пакет на 17 август

Медународните кредитори възназмеряват да преведат на 17 август първия транш от заема, който Гърция ще получи в рамките на тригодишна програма за финансова помощ на страната, преговорите по която трябва да приключат на 6 август, предаде агенция Блумбърг.

Представители на Европейската комисия (ЕК), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ) сега разработват искания, на основата на които в течение на три години на страната да бъдат предоставени експресни заеми.

Блумбърг смята, че парламентите на страните, участващи в третия спасителен пакет за Гърция, трябва да одобрят превода на първия транш най-късно до 13 август, така че страната да получи парите в срок и да може на 20 август да погаси поредните си задължения към ЕЦБ в размер на 3,2 млрд. евро.

На 17 юли кредиторите одобриха решение за мостово финансиране на Гърция в размер на 7 млрд. евро. Значителна част от тези средства бяха използвани за погасяване на дългове на Гърция към ЕЦБ и просрочени плащания към МВФ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.