Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството няма воля да оправи бакиите във водния сектор

9 коментара
Правителството няма воля да оправи бакиите във водния сектор

Пак не се разбраха! Това е единственият начин, по който може да се тълкува фактът, че в четвъртък кабинетът отложи за друг път смяната на водните комисари от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Пет месеца се съгласуваха и подменяха имена от списъка, така че да отговарят на изискванията на Закона за ВиК-регулирането, на премиера Станишев и на коалиционните партньори. Накрая, когато проекторешението за освобождаването на неквалифицираните кадри, назначени от правителството на Симеон Сакскобургготски дни преди парламентарните избори, все пак влезе за одобрение, петимата министри от НДСВ не харесали новите кадри. Някои от червените членове на кабинета били полусъгласни и след като се сдърпали, оставили решението настрана. Заедно с две изключително важни наредби, касаещи сектора на водоснабдяването и канализацията – за ценообразуването на водата и за качеството, на което трябва да отговарят ВиК-услугите. Те също бяха в дневния ред на Министерски съвет в четвъртък и бяха отложени.

Така за пореден път поредното правителство в България показа, че няма воля или липсва интерес да бъде сложен ред в бакиите на водния сектор. От години министри на регионалното развитие и благоустройството и видни началници от тяхното ведомство обясняват на обществеността как растат загубите по преноса на вода, как дружествата не могат да си събират високите за повечето от хората сметки, как неясната собственост пречи на инвестициите, как трябва да намерим над 6 млрд. евро за отрасъла и т.н. Думи, думи и само думи. И след като бившият строителен министър Валентин Церовски успя да заблуди депутатите, че приемането на Закона за регулиране на ВиК-услугите е панацея за проблемите на сектора, повече от година този закон си остава на хартия. Не само защото приемането му е слагане на каруцата пред коня, но и защото в отрасъла икономическите интереси са прекалено много, за да бъдат подложени на регулация.

Когато ДКЕВР тръгна да брои ВиК-фирмите, които с влизането в сила на закона от януари 2005 г. трябваше да започне да регулира, се оказа, че в сектора бъка от дружества – кое за управление, кое за стопанисване, кое за доставка, кое за пречистване. Някои държавни, други с участие на общините, трети и с частни капитали, четвърти изцяло частни. Разновидности колкото щеш като форма на капитала и като регистрация на дейност. Над 100 фирми са се навързали на кранчетата за водата, въпреки че официално ВиК-дружествата са 47, показа проверка на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Съвсем отделно са напоителните системи.

Колкото и да е броят им, всички те трябва да внесат тригодишни бизнес планове за управление в ДКЕВР, според закона за регулацията им, за да им определи държавният орган легитимни цени. А не както сега общината гласува цена, предложена им от съответното ВиК и образувана на око. Досега около половината са започнали да подготвят такива планове. Без наредбите, които в четвъртък кабинетът отложи и които по закон трябваше да започнат да действат от юли 2005 г., обаче няма как тарифите им да бъдат определени.

Няма и кой да ги одобри, след като петима от шестимата водни комисари в ДКЕВР не отговарят на законовите изисквания, както се установи през октомври миналата година. Някак не върви енергийните специалисти да се произнасят за цената на водата.

И така всички ние продължаваме да си плащаме водата по цена, формирана неясно как, с всички течове и кражби на течността по тръбата, докато тръгне от кранчето вкъщи. Защото в момента разликата между кубиците, които ВиК-дружеството е изпомпало от водоизточника, и количествата течност, изразходвани според водомерите ни, се начислява в общата цена на водата като загуба. Която за страната средно е около 62 процента, а на места дори надхвърля 80 на сто. Тоест, всеки от нас средно плаща още една втора върху реалната си сметка. Като в същото време фирмите нямат грам стимул да инвестират в ремонт на тръбите. За повишаване на загубите си те не носят санкции. Водата плаща или не плаща потребителят, независимо къде отива тя.

Ясно е, че фирмите нямат интерес да се въведе ред в ценообразуването им и в качеството на услугата, защото според неприетите все още наредби дружествата ще са длъжни да спазват и норми като налягане на водата, ще имат ангажимент за непрекъснатост на доставките и за отстраняване на авариите. И ако тези изисквания не се спазват, се предвижда да има санкции.

Нормално е водната мафия да няма интерес от промяна на статуквото. Страшно е обаче когато правителството не предприема нищо, както става сега. Не е ясно дали защото като социално и дошло на власт с гласовете на бедните, то се страхува, че реформата в ценообразуването ще доведе на повечето места до поскъпване на водата. Или поради други икономически причини, които водят не малка част от водните дружества към фалит.

Ако не се вържат цената на водата, загубите и инвестициите в ремонти на водопроводи и в изграждане на канализация, българското население е обречено на постоянно растящи загуби. Респективно постоянно увеличаващи се сметки и постоянно нарастване на несъбраните суми от неплатежоспособни граждани. По-добре е цената на водата да скочи, но на потребителите да се даде гаранция, че ВиК-то ще инвестира в тръбите и ще намалява течовете и кражбите, като в следващите три години тарифата няма да се променя. Като в същото време държавата поеме разходите на социално слабите, така както прави за тока и парното.

По-добре поносима цена за определени лимити месечно и 4 лв. за кубически метър над определените количества, отколкото да не знае човек кога ще му вдигнат цената, за какво я плаща и в чий джоб отива.

Но явно не така мисли кабинетът. Докато министрите умуват и се мотаят още с наредбите за ВиК-ата и не могат да се разберат чии хора да са водните комисари, времето минава. И надали от юли тази година ще започне оправянето на бакиите в сектора, както бяха обявили от ДКЕВР.  Направо ще сме късметлии, ако това стане от догодина, когато се очаква да влезем в Европейския съюз в течащи като през сито водопроводи и лоша или липсваща канализация.

Само с парите от ЕС няма да ги оправим, а никой читав частен инвеститор няма да дойде у нас при неясна собственост върху водоснабдителната и канализационната мрежа, за която всъщност зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Димчо Михалевски бе обещал да внесе през януари 2006 г. законопроект, който да реши проблемите със собствеността.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ГРАМОТЕН
    #9

    ПОКАЗАТЕЛЕН Е ПРИМЕРА ВЪВ В.ТЪРНОВСКА ОБЛАСТ КЪДЕТО УПРАВИТЕЛА НА ВиК Е ОБЛАСТЕН ЛИДЕР НА НДСВ ОТ ТУКНАТАТЪК ПОЗНАИТЕ КАКВО СТАВА,БЕДНА ВИ Е ФАНТАЗИЯТА.Г-н ЕВГЕНИ НИКОЛОВ Е ТИПИЧЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ НА ТОВА КАК НЕ ТРЯБВА ДА СЕ РЪКОВОДИ ВОДНИЯ СЕКТОР.НО ПОЛИТИЧЕСКИЯТ ЧАДЪР Е НЕПРОБИВАЕМ.ПРОФЕСИОНАЛИСТИ ИМА НО ТЕ СА ГРАМОТНИ ХОРА А НА УПРАВЛЯВАЩИТЕ ТАКИВА РЪКОВОДИТЕЛИ НЕ ИМ ТРЯБВАТ.

  2. закъснял
    #8

    Вижте, че повечето от шефовете са минали пенсионна възраст.Та той самия шеф на ДКЕВР е 70 годишен.

  3. zigular
    #7

    Точно тези "некомпетентни" комисари изкараха наяве скритите ВиК оператори и те хем не са собственици хем си прибират парите.А за прочутата методика за определяне на загубите изработена в БРРБ нека уважаемите журналисти поискат да я видят- ще научат как се определят проценти по формулата на счетоводителя-министър.

  4. Bezkompromisen
    #6

    DA VIKAME NEVOLIATA...SAMO TIA MOZHE DA NI POMOGNE S TAKOVA GLASUVANE NA IZBORI.KATO NIAMA VODA - PIITE BIRA BE!!

  5. zigular
    #5

    Лека-полека истината ще почне да излиза!Знаете ли уважаеми журналисти, че всяка година в джобовете на ВиК дружествата потъват около 400 млн.лева.Новите водни комисари още не са купени и най-лесно е да кажем, че са некомпетентни. Вижте и кой го казва; счетоводителя -министър, който иска да си гушне сливенското ВиК. Друго е като сложат там Пламенчо-нашето момче.

  6. познавач
    #4

    Така ще е докъто водата е в екологичното министерство, а пък Вик дружествата в регионалното. Ако не съберат всичко на едно място, батакът ще става все по голям и по голям.

  7. Филанкишиев
    #3

    Пламене или оправяй сектора или върви при сина с в Германия!

  8. БОЛЕН
    #2

    БСП-ДС продължават да прочистват червените бизнеси от мутри и мюрета....

  9. информиран
    #1

    Дълги години във водния сектор към МРРБ е хаос, но директорът му си остава несменяем, дори се чу, че щял да става зам.-председател на ДКЕВР. Резултатът от това е объркана нормативна уредба, некомпетентни ръководства на ВиК дружества, липса на стратегия за развитие на сектора, неефективно поддържане на водните съоръжения, безбройни кражби на вода /често извършвани с помощта на водни служители/, заблуждаване на министри и депутати, обслужване на групови интереси ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.