Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството обмисля проект за VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй"

23 коментара
Правителството обмисля проект за VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй"

Държавата започва да разработва проект за изграждане на седми блок на АЕЦ "Козлодуй", съобщиха за Mediapool два независими един от друг източника, ангажирани в процеса. Това ще е част от концепцията за развитие на атомната централа, за чието принципно разработване преди седмица премиерът Сергей Станишев назначи работна група.

На експертите в нея бе заръчано да идентифицират възможностите за бъдещото използване на изведените от експлоатация ІІІ и ІV блокове на централата, но в същото време и да оценят рехабилитацията на V и VІ блок и възможността този опит да се използва при формулиране на стратегическата визия за развитие на централата.

Участници в групата съобщиха, че ще се работи и върху идеята за VІІ блок, която бе лансирана в началото на годината от изпълнителния директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов. После тя бе подкрепена от различни енергийни експерти, свързани с отрасъла. Наскоро и ядреният експерт Георги Касчиев, който е сред противниците на строежа на втората атомна централа в Белене, призна, че VІІ блок край Козлодуй би бил по-обоснован и икономически по-ефективен.

"Обмислят се както вариантите за използване на спрените реактори, така и за VІІ блок", потвърди ръководителят на работната група Галина Тошева, зам.-министър на икономиката и енергетиката. Тя обаче отказа повече информация.

Предпроектни проучвания за изграждане на нов реактор в "Козлодуй", чиито първи четири блока вече са затворени, са правени преди 7-8 години. Сега идеята отново била актуална заради сериозния ръст на цените на електроенергията, който според предварителни анализи можело да бъде удържан само с ядрени мощности.

В същото време става ясно, че проектът за втората АЕЦ край Белене се оскъпява значително над предвидените 4 млрд. евро, а евентуалният старт на новите мощности, планиран за 2014 г., вероятно ще се забави.

Въпреки скока на световните цени на урана, довел до поскъпване на свежото ядрено гориво със 70 процента, това не се е отразило значително върху тарифите на АЕЦ "Козлодуй", твърдят от централата. Дружеството дори "преглътнало" намаляването на цената на продаваната от него енергия на регулирания пазар от 1 юли 2008 г., защото евтината суровина им позволява да докарват добри печалби на свободния пазар от големия марж.

Седми блок от 1000 МВ в съществуващата централа би струвал под 2 млрд. евро, изчисли в началото на годината шефът на АЕЦ "Козлодуй". Налице е и енергийната инфраструктура, което би позволило по-бързо изграждане на мощността от тази в Белене, където тепърва ще се руши част от съществуващата площадка, а реалният строеж се очаква да започне в началото на 2009 г.

Хипотетичната мощност обаче надали би станала толкова бързо, тъй като дори и да се вземе решение за нов реактор, трябва да се обявят процедури за избор на технология и изпълнител. При АЕЦ "Белене" това отне около две години, още 12 месеца бяха нужни за разработването на техническата документация за първоначалните лицензи.

Намеренията са инвеститор в проекта да е самата АЕЦ "Козлодуй", чието финансово състояние позволява тегленето на кредити за реализацията на новия блок. Възможно било за бъдещия реактор да се заделят и исканите допълнителни средства от Европейската комисия като компенсация заради предсрочното затваряне на двата ВВЕР-440 в края на 2006 г. като част от договора на България за ЕС.

В края на миналата година енергийният еврокомисар Андрис Пиебалгс каза, че Брюксел ще подкрепи предявени от София претенции за още компенсации, ако те са реалистични. Министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров отказва да назове сумата, която сме поискали, но според експерти България може да се надява на не повече от 550 млн. евро. Толкова е отпуснатото вече обезщетение от ЕК, което чрез Международния фонд "Козлодуй" се разпределя за финансиране на дейности в енергетиката до 2009 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. някой
    #24

    Г.Късчиев не "призна" както пишете!По "Хоризонт" той загатна - това може да се очаква като заден ход на правителството, спрямо проекта Белене.

  2. еколог
    #23

    "България ще загуби до 2050 г. една трета от населението си (2.7 млн. души) и по този показател ще оглави европейската класация. Рекордьор ще бъде Северозападна България, която ще бъде напусната от 40-45% от жителите си"(Източник: в. Сега, 12.06.2008 г., http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2998§ionid=5&id=0000901 ) - казва Европейската статистическа служба Евростат".А аз добавям - изхвърлянията в атмосферата на радиоактивни газове, аерозоли и Йод-131 е хиляди пъти повече при АЕЦ"Козлодуй",

  3. прост читател
    #22

    Няма друга алтернатива освен ядреното гориво.Ако искаш чиста природа яхвай велосипеда и си прави ток с динамо. Това което в момента се опитват разни зависими лица отхвърлени от енергийния бранш да ни внушат съм го слушал, това си е милиционерска хватка. Остава да почнат и да ни бият че консумираме електроенергия. Цялатаработа е че се извиват ръце за да им затворят устите с някое тесте в зелено.

  4. фюри асланов
    #21

    Галина Тошева е марионетка, чиито конци се дърпат от Румен Овчаров. Тази същата марионетка е взела през миналата година от директорски бордове възнаграждение на 100 000лева.

  5. Алпос
    #20

    Не ни е проблем самата ядрена енергетика!Проблемът е,че около такива проекти се събират негодни търгаши и лобита,които бързат да осребряват без да следват технологиите на изграждане на такива проекти!Белене страда именно от такива основни дефекти.Сега завъртяха няколко проучвателни кръга около Козлодуй,то не бе пускане на реактори,то не бе наем,то не бяха кампании.А истината е,че си понапълниха гушите и им се услади.Сега се търси нова формула-нов предлог!А,че поставиха с тази кампания прът в проекта

  6. червени идиоти
    #19

    ,

  7. Stenly
    #18

    какви кьорфишеци да пуска за да си вдигне акциите. Пак така се дуеха, че щели някакъв екшън план да правят да пускат спрените блокове. Мръсна, антибългарска паплач!

  8. Кашчиев
    #17

    и страната ше се оправи!

  9. Румчо
    #16

    Евала на Станишката!

  10. атака
    #15

    Рано е още за такива сметки . Нека първо ни вземат 4 милиарда за АЕЦ Белене и чак тогаз да им дадеме и още /примерно / 1-2 милиарда за Козлодуй . Така ами . Важно е пара да пада . Важно е че са намерили и идиоти да плащат . Първо за строежа , после за реализация на продукцията . Днес Беляне , утре Козлудуй , а по нататък и в Полски Тръмбеш . Защо не . Пара само да пада . Сега стана ли им на всички ясно защо затвориха реакторите в Козлодуй . При действащи 1-4 реактора , как щяха да ни прекарат да ни строят в Беляне , а ??? Мафия , международна енергийна - мафия , от Вашинтгон до Владивосток. А ние ще плащаме .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.