Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството обяви: Не шпионираме съюзниците

0 коментара

На втората седмица от шпионския скандал с Германия българското правителство излезе с нещо като позиция, съдържаща се в едно изречение от изявлението на правителствения говорител по повод затварянето на глава "Правосъдие и вътрешни работи" в преговорите с ЕС.

Българското правителство или други институции нито са предприемали, нито ще предприемат действия, свързани с шпиониране или нерегламентирано събиране на информация от съюзнически държави, заяви Димитър Цонев пред журналисти. Преди това той каза, че "затварянето на главата е ясен израз на доверие на държавите-членки на ЕС към нашата страна" и че в отношенията си със страните от ЕС и НАТО българското правителство е водело последователна политика на фактически съюзник във всички области, включително и сигурността.

Все още няма официална реакция на Германия по случая с шпионажа, за който стана известно, че е задържан висш служител на германското разузнаване BND, предавал секретна информация на българска агентка, работеща в консулството ни в Мюнхен.

По-рано днес за пръв път и изпълняващият длъжността директор на Националната разузнавателна служба (НРС) Кирчо Киров взе публично отношение по случая, след като влиятелен германски депутат вчера заяви директно, че Западът няма доверие на Киров, който 15 години е работил за комунистическите тайни служби.

Т.нар. "шпионски скандал" не може да възпрепятства добрите отношения между Германия и България, заяви полк. Кирчо Киров и изрази надежда "това недоразумение" скоро да бъде изяснено и отстранено. Той подчерта, че германското разузнаване не е предоставило доказателства в подкрепа на тезата, че служител на НРС ги е шпионирал, а проверката на НРС до този момент не е констатирала актове на шпионаж.

Германският депутат Маркус Мекел, който е и председател на германската делегация в Парламентарната асамблея на НАТО, призова "най-настоятелно българското правителство да се откаже от политиката си на шпиониране на Запада и да започне да провежда нова кадрова политика по отношение на тайните си служби, насочена към повишаване на доверието към тях и към страната."

Днес Киров определи тази оценка като лично мнение, което приема с респект, но предположи, че когато "най-отговорните държавни мъже" в България са спрели избора си на него и заместника му (Людмил Ангелов, също бивш служител на Първо главно управление на ДС) като ръководители на НРС, са знаели добре отношението на партньорите от НАТО и от повечето служби на държавите от ЕС.

"Аз нямам никаква информация срещу мен и срещу моя заместник да е имало каквито и да било възражения. На мен лично никой не ми е казвал нищо по този въпрос", каза Киров в интервюта за предаването "Блиц" на Би Ти Ви и Радио Свободна Европа. Той подчерта, че в многобройните си контакти с колеги от службите на водещите държави в НАТО, единственият критерий, който се е разглеждал, било нивото на професионализъм и защита на националните интереси на всяка една държава.

"Заявявам добронамереност, доброжелателност за контакти на всякакво ниво с нашите германски колеги с оглед изясняване и отстраняване" на недоразумението с т.нар. шпионски скандал, каза Киров.

"Ние сме във финалната фаза на проверката, която обхваща целия период след 1991 г. на дейността на разузнавателна служба в държавите на НАТО и ЕС", подчерта полк. Киров. Той изрази готовност на германските служби да се даде възможност да се убедят в автентичността на направената тук проверка, "в рамките на нормалното, на възможното, дотолкова, доколкото всяка една служба, разбира се, има и своите вътрешни, кухненски неща".

В интервю за РСЕ вчера Маркус Мекел посочи, че София трябва да преосмисли оставането на полк. Киров като шеф на разузнаването. По думите му назначението на Киров не е изолиран случай. В посолствата на Германия, Франция и Испания "са изпратени продължават да бъдат изпращани хора, които най-малкото преди са работили за комунистическите тайни служби, това е сигурен знак за тревога, който повдига въпроса за надеждността на България в един процес, за който тя публично декларира, че е нейна официална политика, т.е. интеграцията в НАТО и ЕС", посочи Мекел.

Вицепремиерът Пламен Панайотов, отговарящ за интеграцията с НАТО и ЕС, вчера отказа коментар на казаното от германския депутат с аргумента, че все още няма официално становище от Германия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.