Правителството очаква до 1 млрд. лева приходи от приватизация, обяви премиерът Бойко Борисов по време на парламентарния контрол в петък.
Той съобщи, че към момента са приватизирани 99.18% от подлежащите на приватизация активи и ресурсът за раздържавяване е значително ограничен. На база на сегашното законодателство, подлежащи на приватизация към настоящия момент са около 20 мажоритарни пакета и около 120 миноритарни пакета акции и дялове, собственост на държавата.
Предстои обаче анализ на дружествата, поставени в забранителния приватизационен списък, след което при изваждането им от него, може да бъде освободен допълнителен ресурс за приватизация. Предстои също промяна в нормативната база, след която ще могат да се приватизират и имоти частна-държавна собственост.
Най-атрактивният актив, който правителството ще приватизира през 2010 година правителството е "Булгаратабак холдинг" АД, посочи Борисов.
В момента се провежда избор на консултант на държавата в подготовката на процедурата за продажба на компанията, в чиито активи са двете цигарени фабрики в София и Благоевград, които покриват около 55-60 на сто от нуждите на вътрешния пазар, преработвателното предприятия в плевенското село Ясен. Най-апетитни всъщност са правата върху най-популярните марки цигари.
Четирима са кандидатите да съветват правителството и очакванията са до две седмици да се избере консултантът и после да се набележат сроковете за придвижване на процедурата по избор на начин на приватизацията на холдинга.
Според Борисов към момента се обсъжда само един вариант - продажба на целия холдинг, а не неясна разпродажба на отделни фабрики.
През годината в сектора на енергетиката се планира пореден опит за приватизация на Топлофикация Шумен АД, чиято продажба досега се проваля няколко пъти.
Предвижда се и продажбата на миноритарните дялове на държавата в трите електроразпределителни дружества, където мажоритарните 67 на сто държат ЕВН, Е.ОН и ЧЕЗ. Очакванията са ад се приватизират и миноритарни акции от системата на “Българския енергиен холдинг“, каза Борисов. Досега дискутираните варианти са на борсата да се пуснат дялове от по 15 на сто от газовия оператор “Булгартрансгаз“ и НЕК, а при интерес – по още 0процента.
В сектора на строителството - "Монтажи" ЕАД и "Промишлено строителство холдинг"
ЕАД. В сферата на специалните производства на приватизация подлежат - НИТИ ЕАД и ВМЗ ЕАД.
Подлежат на приватизация и миноритарни пакети от акции в "Свободна зона - Пловдив" АД, "Транзитна търговска зона - Варна" АД и "Свободна безмитна зона-Бургас".
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
12 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Имам в предвид в кой джоб ще отидат? 50% за Бойко 30%, за Цветанов, 10% за Нанев и 10% за гражданите да хвърлят малко прах в очите. РАЗПРОДАДОХА ДЪРЖАВАТА ТЕЗИ КРАДЦИ!
Защото на частника му дреме за Бойко, а треперят само зависимите държавни мишки
Освен дългове?!Всичко изградено при комунизма е остаряло и нерентабилно още на ниво идеен проект!За какво тогава е този наплив към приватизация?Приватизират се не активи, а МОНОПОЛ !Надявах се конкуренцията да е отвяла вече тези монополисти-преди държавни служители,сега частни собственици,но явно на конкуренцията се пречи.От кои ли?!Тези които ще кажат,че "все пак нещо е имало",ще попитам-да сте чули голяма чужда фирма да си е купила завод за 1(един)лв ?
колкото дойдат, да отидат до последния лев за стабилизиране на пенсионните фонодве!Другото полека лека ще се оправи, макар и мъчително...
Когато продаваха електрически услуги, бетека и прочие, обясняваха, че държавата си запазвала малък дял, за да може да гарантира срещу злоуротреби. И за да може да взима дивиденти от печалбите постигнати от по добрите частни стопани. Всичко се оказа лъжа! И вместо да разтгрогнат договорите с ЕРП поради неспадмането им от купувача, те ще им подарят остатъчните дялове. Браво Бойко, браво подлецо
След 20 години приватизации не ви ли стана ясно, че приватизацията не е панацея и след нея става още по-лошо!
Може да си много окат, но очите ти са най-вероятно на гъза. Другояче не може да се обясни това, че не ти стигнаха 20 години, за да разбереш, че без приватизацията, сега щяхме да завиждаме на Зимбабве. Не помниш ли докъде я докарахме през 1997-ма година, след като се назландисвахме да приватизираме държавните предприятия? Ако не помниш, поразпитай хората около теб. Те със сигурност си спомнят.Какво му е по-лошото сега от това през 1996-та или пък през 1990-та година? Пазарът ли е по-беден, заплатите …
ли са по-ниски, възможностите за учене и пътуване по света ли, перспективите на младите хора ли?Корупцията е рожба на държавната икономика. Във всяка корупционна сделка, поне от едната ѝ страна, стои държавен служител. Това не могат да избегнат и най-уредените страни, а да не говорим за България, в която до 1990-та година, почти пълни 46 години управляваше БСП – най-продажната и най-безродната комунистическа партия от бившия съветски блок.
Вярно е, че сега можехме да сме много по-добре, но вместо още през 1990-та година да изхвърлим тази партия на бунището и да пратим престъпното ѝ и продажно ръководство в затвора, ние я избрахме да ни изгражда демокрацията. Проблемите ни идват не от приватизацията, а от това, че избираме тези, които си даваха награди за борба срещу капитализма и за ДИКТАТУРА на пролетариата (а всъщност на партията им), да ни органицират демокрацията и капитализма. Идват от това, че избираме комунистическите престъпници, …
които до 1990-та година държаха пълния монопол върху организираната престъпна дейност (търговия с наркотици, нелегален износ на оръжие, контрабанда, сътрудничество със и поддръжка на чуждестранни сродни престъпни организации) да ни правят конституцията и законите. Идват от това, че им дадохме възможност да използват ограбените от нас пари, за да установят пълен информационен монопол в България. Идват от това, че много хора не искат да признаят пред себе си, че направиха непростима грешка през 2001-ва година, когато вместо да дадат още един мандат на правителството на ОДС да довърши реформите, които беше започнало, върнаха властта отново в ръцете на тези, от чието управление правим преход към нормално упревление вече 20 години.Лошо е очите на човека да са му на гъза. Така те виждат какво става навън само, когато е в кенефа.
Прав си! Само не съм съгласен държавата да ГАРАНТИРА печалба на компании като например електроразпределителните дружества. Нали това е смисъла на капитализма - да има конкуренция и ограничените ресурсите да се използват по най-ефективния начин.
И аз не съм съгласен, защото това не е изтегляне на държавата от пряка икономическа дейност. Държавата трябва да се грижи само да създава колкото се може по-добри условия за частната дейност, а това включва мерки срещу монополизацията на дадена област от определена фирма, па била тя и частна. А тези електроразпределителни предприятия са си монополи. Сложна е защитата на свободния пазар понякога, но колкото по-добър начин намери една държава да се справи с тези проблеми, толкова по-добре ще живеят …
гражданите и. Това, което е проверено досега е, че трябва да се търси начин да се органицира конкуренция, в която да могат да се включат колкото се може повече участници. Тези, които не знаят и нямат идеи как да направят това, не трябва да бъдат избирани да управляват. Да не говорим пък за тези, които са по принцип против частната дейност и против освобождаването на държавата от пряко участие в икономиката.