Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството очаква 748 милиона лева приходи от приватизацията през 2002 година

0 коментара

Общо 748 493 000 лева са очакваните приходи по договорени плащания от приватизацията на държавни предприятия през 2002 г. според програмата за приватизация одобрена от народното събрание. 618 523 000 са очакваните парични постъпления. Най-големи са очакваните приходи от приватизацията в сферата на търговията - 229 805 000 лева и от единственото предприятие в сферата на съобщенията в списъка на очакваните приватизационни сделки - БТК, от което се очакват приходи 200 000 000 лева.

Планираните разходи са в размер 25 277 000 лева, свързани с изготвянето на приватизационни оценки и правни анализи, разработване на експертни становища, заплащане на консултанти. Очакват се и допълнителни разходи за провеждане на активна маркетингова кампания с цел привличане на сериозен инвеститорски интерес.

Агенцията за приватизацията ще решава след одобрението на Министерския съвет за 40 предприятия, сред които са "Бояна филм", "Булгартабак холдинг", "Вазовските машиностроителни заводи" - Сопот, "Параходство Български морски флот"- Варна, "Параходство речно плаване" - Русе, "Слънчев бряг" АД в Несебър, както и ТЕЦ "Марица Изток" 3, ТЕЦ "Марица Изток 2" ЕАД, ТЕЦ "Бобовдол" ЕАД, както и ТЕЦ "Марица- 3" в Димитровград.

Не се разрешава приватизация в областите на производство на електроенергия в АЕЦ "Козлодуй", електропреносната система в Централното диспечерско управление, в преноса на природен газ, в националната транспортна инфраструктура, на специализираните болнични заведения с национално значение, в областта на териториалния кадастър, геодезията, геозащитата, водоснабдяването и канализацията, в сферата на образованието и научното обслужване и за свободните безмитни зони. Списъкът на тези предприятия ще се определи от Министерския съвет.

349 дружества и обособени части се очаква да бъдат приватизирани през 2002 г,, като от тях 238 са мажоритарни дялове и пакети акции, Предвиждат се продажби на 315 остатъчни дялове и пакети акции от вече приватизирани дружества и на 141 усвоени от заделените за реституционни претенции дялове и пакети от акции.

Депутати от ОДС и Коалиция за България възразиха срещу програмата. Петър Жотев предложи да се променят минималните суми за приватизацията на БТК, да бъде записан "Булгартабак холдинг" към определяните от парламента решения за приватизация.

Благой Димитров коментира, че го смущава определената като минимално очаквана от приватизацията на БТК сума от 200 000 000 лева. Според Димитров компанията ще реализира печалба между 150 и 200 000 000 лева за тази година. Депутатът обвини правителството, че има корпоративни интереси.

Ралица Агайн от НДСВ каза, че всички телекомуникационни компании са в момента на дъното на цената си и БТК се продава точно в такава ситуация. Монополът на БТК изтича в края на 2002 г., след което приходите рязко ще спаднат.

Според нея печалбите на БТК са предимно от международни разговори, а след падането на монопола клиентите ще могат да използват по-изгодни средства за международни разговори. Ако БТК беше продадена преди две години, цената щеше да бъде няколко пъти по - висока, заяви Агайн.

В случая е нужно да се припомни, че при провалената процедура за продажбата на телекомуникационната компания бе постигната цена от 600 млн.щ.долара. За съжаление преговорите продължиха година и половина, като първоначално бяха водени от Евгени Бакърджиев, а след това от Петър Жотев.

Правителството на ОДС пропусна да я осъществи, заради несъгласието си с някои от исканията на купувачите. Жалко бе, че тези изисквания бяха известни още през януари 2000 г., а вицепремиерът Петър Жотев ги използва като мотиви за решението си чак на 1 август същата година.

Изпълнителният директор на Агенцията за приватизация Апостол Апостолов заяви, че посочените очаквани приходи за БТК и "Булгартабак холдинг" са индикативни цифри. Той припомни, че фиксираният минимален очакван приход от 200 млн.лв. е за част от БТК, а и още не е решено дали ще се приватизират 30% от БТК или 75 процента.

Той подчерта, че програмата ще бъде актуализирана след приемането на новия закон за приватизация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.