Правителството
одобри новата стратегия за приватизация на Булгартабак холдинг,
която предвижда печелившите фабрики да се продават поотделно,
най-губещите дружества да се закрият, а остатъкът от холдинга
- оздравен с постъпленията от приватизацията, да се продаде
в пакет, като държавата си запази контролиращ дял.
Стратегията е внесена съвместно от министъра на икономиката Лидия Шулева и земеделския министър Мехмед Дикме.
Тя предвижда отделните фабрики на Булгартабак да се продават не от Агенцията за приватизация, а от Надзорен съвет на тютюневия холдинг, който ще се създаде и в който ще влизат министри и зам.министри. Надзорът ще одобрява всяка сделка за продажба на акциите на холдинга в отделна фабрика.
Броят на членовете на надзора, както и кои ще бъдат те, още не е определен.
В новата стратегия има промени и по отношение на развитието на задграничните дружества. Много е вероятно да се стигне до тяхното закриване, докато в предишния вариант, приет от парламента, купувачите бяха задължени да развиват чуждестранните пазари и да обявят намеренията си за увеличаване на продажбите. |
Шулева посочи, че това ще се направи по примера на Банковата консолидационна компания, раздържавила финансовия сектор и спести, че така правителството избягва контрола от страна на Върховния административен съд, който създаде проблеми на кабинета при първия му опит да продаде Булгартабак.
В отговор на въпрос земеделският министър Мехмед Дикме уточни, че стратегията не е представена на парламентарно равнище - тоест пред групите на НДСВ и ДПС и има още да се работи по нея.
ДПС бе основният противник досега за продажбата на Булгартабак на парче. Под натиска на движението, в началото на 2002 г. управляващите предприеха опит да раздържавят холдинга като цяло, който се оказа неуспешен.
Днес, часове след решението на правителството, лидерът на движението Ахмед Доган го определи като най-правилното решение и коментира, че приватизацията "на парче" означава привличане на проверени, световни инвеститори.
Вече има индикации за контакти и интереси към българската цигарена индустрия, заяви Доган.
Още в края на 2001 г., преди сегашните управляващи да стартират опита за продажба на холдинга като цяло, на среща с вицепремиера Николай Василев представители на световните цигарени и тютюневи концерни обявиха интерес към отделни дружества на "Булгартабак" и препоръчаха сделки на парче. НДСВ и ДПС обаче решиха да продадат целия холдинг и обявиха, че така сделката ще стане по-бързо, а целта ѝ е новият собственик да поеме определени социални ангажименти към тютюнопроизводителите, електорат на Доган. Предвиждаше се купувачът да обещае да изкупува средно 47 хил.т. тютюн през първите три години след сделката.
Междувременно, Сърбия продаде две свои цигарени фабрики за 600 млн. евро, докато при проваления опит за приватизация на целия "Булгартабак холдинг" бяха предложени 115 млн. евро.
Днес новият министър на икономиката и вицепремиер Лидия Шулева се позова на водещи международни консултанти, които твърдели, че успешна приватизация на Булгартабак може да стане само при самостоятелни сделки за дружествата в него. Според нея приватизацията е необходима, защото държавата не може да осигури развитието на холдинга и за да може той успешно да се конкурира на европейския пазар след 2007 година.
Обявената пред медиите цел на стратегията е да привлече стратегически инвеститори, максимални парични постъпления, дългосрочна социална подкрепа на заетите, запазване на определена степен на заетост, развитие на тютюневия и цигарения сектор в икономиката, развитие на нови пазари, преструктуриране на "Булгартабак", както и подобряване на инвестиционния климат в страната.
По отношение на цените на цигарите, суровия тютюн и митата, стратегията предвижда запазване на средата, в която цигарените фабрики работят, до 2007 година.
Според одобрения днес документ, за самостоятелна продажба ще се изкарат най-атрактивните цигарени фабрики в Благоевград, София, Стара Загора, Пловдив, както и дружеството за производство на опаковки и филтри "Юрий Гагарин", което също е част от холдинга.
С парите от продажбата ще се оздравят онези от останалите дружества в холдинга, за които има шанс. Най-губещите ще се закрият. Новият "оздравен" холдинг ще се предложи в пакет, като при продажбата му - която вече ще извърши Агенцията за приватизация, държавата ще си запази контрол върху корпоративното управление.
С част от средствата от приватизацията на най-печелившите фабрики ще се финансират и социални програми за уволнените работници от закритите губещи дружества.
С новата стратегия ще се гарантира изкупуването на определени количества тютюн, подчерта министърът на икономиката. По думите на Шулева това се прави, за да се изпълнят социалните аспекти на приватизацията и за предсказуемост. В договорите за приватизация ще се уточнява и броя на работните места.
Според министъра на земеделието и горите Мехмед Дикме, най-важният момент в стратегията е прехвърлянето на социалните ангажименти към държавата. Той съобщи, че на следващото заседание на Министерския съвет ще бъде приет проектозакона за тютюна и тютюневите изделия. Забавянето му е било с цел той да бъде синхронизиран със стратегията.
Шулева прогнозира, че от продажбите на фабрики държавата ще получи над 100 млн.щ. долара.
Тя съобщи още, че на 7 октомври ще се свика общо събрание на Булгартабак холдинг, на което стратегията за неговата приватизация ще бъде обсъдена.
Преди да стане факт, стратегията трябва да бъде одобрена и от Народното събрание.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.