Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството одобри временната забрана за нови университети

0 коментара
Правителството одобри временната забрана за нови университети

Два месеца, след като бяха пуснати за обществено обсъждане, промените в Закона за висшето образование бяха приети от правителството. Те предвиждат едногодишна забрана за откриване на нови частни и държавни университети, както и механизъм за закриване на специалности и висши учебни заведения.

Забраната за откриване на нови висши училища ще важи, докато бъде изработена и приета национална карта, която ще определи териториалната и профилната структура на институционалната мрежа за висше образование. Този документ трябва да е факт до една година от приемането на закона. През това време ще може само да се прави сливане на университети, филиали и факултети.

Промените в Закона за висшето образование ще се разискват в парламента наесен.

В тях е записано още, че откриването на филиали и колежи в структурата на частните висши училища, както и на техни поделения в чужбина, да става с акт на Министерския съвет и след положителна оценка на съответния проект от Националната агенция за оценяване и акредитация.

Възможност за закриване

С промените в закона се създава и механизъм за закриване на специалности, университети и техни звена при влошаване на качеството на образованието. Преди време образователният министър Красимир Вълчев обясни, че не очаква промените да доведат до закриване на висши училища, а по-скоро на специалности, за които няма и достатъчно студенти. Този процес върви и в момента.

Законопроектът предвижда още студентите, които се запишат в защитени специалности, да се обучават безплатно. Техните такси ще се поемат от държавата. Специалностите ще се определят от правителството на база на очаквания или съществуващ недостиг на кадри. "Целта е да се стимулират висшите училища да предлагат и кандидат-студентите да търсят обучение по професионални направления и специалности, водещи до придобиване на квалификация, която да отговаря на съвременните изисквания и на търсенето на реалната икономика", пише в съобщението за приетия закон, изпратено от правителствената пресслужба.

Не е сигурно дали това ще доведе до по-голям интерес към нежелани специалности като математика или природни науки, тъй като и сега някои университети предлагат обучение по тях при много по-ниски такси, но запълването и на малкото бройки за първокурсници остава трудно.

Промени за ръководството

Както се обещава от месеци, законопроектът предлага и ректорите на държавните университети да сключват договор за управление с министъра на образованието. С него ръководителят на университета се задължава да следва политиката за развитие на висшето училище, която пък се утвърждава от министъра.

Промени има в състава на съществуващите и в момента съвети на настоятелите към държавните висши училища. В тях вече ще влиза и представител на общината, в която е седалището на висшето училище. В състава на Академичния съвет на държавните висши училища със съвещателен глас ще участват и членовете на съвета на настоятелите.

Предвижда се също нова форма на държавно финансиране за университетите. Освен пари за обучение на студенти и за научна дейност, те ще получават средства и по национални програми за развитие на държавните висши училища. Тези програми ще се приемат от Министерския съвет. Наскоро стана ясно, че по тези програми ще се финансира и сливането на висши училища.

С промените се прави опит да се спрат и т. нар. летящи преподаватели, като се слага ограничение едно хабилитирано лице да участва при акредитацията на едно висше училище или професионално направление.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.