Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството отчита мистично изпълнение на стари препоръки на Брюксел

1 коментар
Правителството отчита мистично изпълнение на стари препоръки на Брюксел

За година и три месеца България е успяла да изпълни по-малко от половината препоръки на Европейската комисия, направени с мониторинговия ѝ доклад за правосъдието и вътрешните работи от началото на 2015 година. Това гласи съобщение на правителствената информация служба, публикувано в сряда. В него се казва, че от 63 мерки – 29 са изпълнени, а 32 са в процес на изпълнение. По останалите две мерки се работи, но срокът по тях е постоянен.

Докато страната ни изпълнява старите препоръки, Брюксел публикува в края на януари новия си доклад. В него почти буквално се казва, че България не се бори с корупцията, а Висшият съдебен съвет (ВСС) на практика отказва да си изпълнява задълженията.

Какво отчита като свършено България?

  • Приети бяха промените в конституцията за разделянето на ВСС и даването на правомощия на съдебния инспекторат да прави проверки за почтеност на магистратите. Промените в основния закон не изпълниха международните стандарти за независимост на съда, а инспекторатът няма как да изпълнява новите си правомощия заради липса на пари и експертиза. Поради това институцията се намира в законов вакуум.

  • Избран бе главен инспектор. Избрана беше съдия Теодора Точкова с активното участие на Съюза на съдиите в България. Народното събрание отхвърли без аргументи кандидатурата на съдия Вера Чочкова, също издигната от съдиите. Съдия Чочкова бе откровено по-реформаторски настроеният кандидат.

  • Въведена бе нова система за централизирано случайно разпределение на делата във всички съдилища и е направен анализ в областта на атестирането на магистратите. За това много "помогнаха" тежките и шумни скандали във Софийския градски съд, които направиха новите системи безалтернативни, а ВСС преустанови съпротивата си срещу тях.

  • Създаден бе Съветът по прилагането на Актуализираната стратегия за съдебна реформа. Това стана едва миналия месец. На българските власти им трябваше повече от година, за да изпълнят тази елементарна препоръка.

  • В отговор на препоръките са приети промени в Наказателния кодекс в частта относно борбата с изпирането на пари и финансиране на тероризма. Ако се вярва на главния прокурор, Наказателният кодекс и Наказателно-процесуалният кодекс в момента не вършат никаква работа на разследващите.

  • В областта на борбата с организираната престъпност като изпълнени мерки се отчитат възстановяването на ГДБОП в МВР, създаването на специализирано звено в прокуратурата за борба с корупция. Ако се вярва на главния прокурор, ГДБОП няма ни една разработка за корупция по върховете на властта. Спецзвеното в прокуратурата не върши работа, ако се вярва на новия доклад на Брюксел.

  • За повишаване ефикасността на съдебната система са приети Правила за оценка на натовареността на съдиите. Единствената безспорно изпълнена препоръка заради работата на комисията на ВСС с председател Калин Калпакчиев.

  • Правителството отчита, че за 14 месеца работа в Пътната карта за електронно правосъдие са залегнали и конкретни дейности за изграждане на оперативен капацитет в сектор "Правосъдие". Дори не се разбира ясно какво точно не е изпълнено. Това няма как да е изпълнена препоръка по какъвто и да стандарт, защото е-правосъдие няма.

  • Приемането на Национална стратегия за превенция и противодействие на корупцията и на план за изпълнение на приоритетните ѝ цели са реализирани мерки в областта на борбата с корупцията. Това е поредната стратегия.

  • Като препоръка се посочва изготвянето на проект на закон за предотвратяване на корупцията сред лицата, заемащи висши публични длъжности, и новата законодателна рамка на обществените поръчки. Препоръката бе ПРИЕМАНЕТО на такъв закон. Той бе бламиран в Народното събрание през септември. Сега се прави нов опит. В новия доклад на ЕК България е критикувана по тази точка.

  • Препоръка бе създаването на Специализирано звено в Специализираната прокуратура за работа по престъпления против данъчната система. Това е изпълнено и се чакат удари по сериозни престъпници.

  • Изготвянето на Междуведомствен план в изпълнение на препоръките за противодействие срещу неоправдано забавяне на наказателния процес. Междуведомствен план звучи наистина сериозно.

  • Разработване на промени в Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество. Те може и да са разработени, но не се дебатират в Народното събрание.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Приети текстове, стратегии и планове ,пътни карти и системи.ГДБОП няма ни една разработка за корупция по върховете на властта. Спецзвеното в прокуратурата не върши работа, ако се вярва на новия доклад на Брюксел. Наказателният кодекс и Наказателно-процесуалният кодекс в момента не вършат никаква работа на разследващите. Седят в " законов вакуум", " е-правосъдие няма" и " чакат удари по сериозни престъпници..."!!!?!?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.