Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството прие бързо законови промени в наказателния процес

9 коментара
Правителството прие бързо законови промени в наказателния процес

Министерският съвет прие в сряда пакета с проектопромени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и в Закона за съдебната власт, чиято цел бе да отговори на критиките на Брюксел от последния мониторингов доклад.

Основните корекции в НПК са свързани с даването на право на полицаите да свидетелстват пред съда, легитимирането на специалните разузнавателни средства (СРС) като годни доказателства и премахването на нормата, която позволяваше на обвиняемите да поискат прекратяване на делата, ако разследването продължи повече от две години.

При делата от значим обществен интерес се предвижда въвеждането на фигурата на "запасен защитник", който да замества титулярния адвокат, когато той не се явява на съдебни заседания без уважителна причина.

Необходимостта от тези промени бе обоснована още с нуждата от ускоряване на наказателните процеси и премахването на пречките пред разследващите власти.

В Закона за съдебната власт се залага изричната норма, че членовете на Висшия съдебен съвет могат да бъдат освобождавани дисциплинарно, при което няма да имат право да се върнат в магистратурата.

В Наказателния кодекс (НК) пък се завишават драстично наказанията за отвличане с поискан подкуп и за продажба на крадени вещи през заложните къщи.

Правосъдният министър Маргарита Попова коментира, че през следващата седмица ще бъде представен пълният пакет от промени в Закона за съдебната власт.

"Тези изменения са извадени пред скоба в подготвяните промени на Закона за съдебната власт, защото би трябвало да се приемат по-бързо", каза тя.

Министърът отбеляза, че промените в НПК и НК също са изготвени по-бързо от предвиденото, за да могат да влязат в сила преди поредната мисия на европейските експерти в България, която трябва да се проведе през януари.

По отношение на промените в Закона за нотариусите Попова каза, че целта е да се постигнат прозрачни имотни сделки. В този нормативен акт основното изменение е, че от 1 януари 2010 години се забранява плащането на ръка в сделките за имоти. Всяка покупко-продажба, за която няма банков документ, ще се счита за невалидна.

"Искаме да се повиши правната култура на гражданите, което ще позволи да се видят реалните цени по сделките. Това е и рутинна мярка срещу имотните измами, ще се подобрят и позициите на банките и така министърът на финансите ще може да договори с тях по-ниски лихви", каза Маргарита Попова и добави, че новите правила няма да оскъпят сделките.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. жана д`арк
    #10

    И аз това имах предвид, де. Намеквах й да не се изказва неподготвена, ама тя иска прозрачност в гражданските правотношения, досущ като дългогодишен прокурор, ей тъй, по стар навик.

  2. попова
    #9

    Тя не само от това не разбира.... Тъжното е, че като прокурор дори и от наказателен процес не разбира, сестро! Жална й майка на тая система с тя

  3. Да!
    #8

    прилага - това е големият въпрос.

  4. се кава
    #7

    резервен защитник

  5. ДА?
    #5

    са бутафорни. Да си чувал за съкратено съдебно следствие и че е право на обвиняемия и не може да му се откаже и какви стават наказанията след него? Оставят си го, защото и на тях може да им се наложи, защото не разбират или защото е полезно за обществото и наказателното правораздаване? Помислете! За ПТП със смърт от пиян шофьор, където обикновено няма какво да му се оспорва сега е от 3 до 10 години. Като си признае максималното наказание става минимума от 3 години. Ако не е пиян даже няма минимум

  6. наблюдател от ВСС
    #4

    Бързата котка слепи ги ражда. Закъде се бърза, с кой са съгласувани промените, като се приказваше как ще се поставят на широко обсйждане. Какъв е този т.нар. "Магистратски съвет". Да излязат на светло, за да носят отговорност за недоносчетата си... така ли се прави реформа, г-жо ...

  7. Иван Грозни
    #3

    Попова е професионално деформирана личност- прокурор. Юридическо изкопаемо което няма да донесе нищо позитивно. Тя е един поръчков представител, новата гербова порода.

  8. жана д`арк
    #2

    Уважаема г-жо Попова, единственото, което ще постигнете със забраната за плащане в брой по сделките с недвижими имоти, ще е продажби на имоти на цени от 1000, 2000 и т.н. лева. Защото никой не може да забрани на гражданите да си продадат имота и за 1 лв. И точно така ще стане. Много прозрачни ще станат сделките, а банковото лоби да не бърза да потрива доволно ръце за големи комисиони по преводите. Има да превеждат от сметка в сметка по 1-2 лв., защото българинът е хитър и пак ще измисли как да прекара

  9. попова
    #1

    Жана, мила, да не мислиш, че министърката разбира нещо от облигационно право?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.