Правителството
размрази проекта АЕЦ "Белене", като днес отмени
решение от 1991 г., с което е било преустановено изграждането
на втора Атомна.
Вносителят на решението - министърът на енергетиката Милко Ковачев, не обясни пред медиите нито изчисленията за необходимостта от нова ядрена мощност, нито как ще бъде финансирано строителството. За първи път идеята АЕЦ "Белене" бе възродена от премиера Сакскобургготски преди 8 месеца, в словото му при учредяването на партия НДСВ в началото на април т.г.
До 6 месеца ще бъдат извършени четири изследвания, след което ще се вземе окончателното решение за възобновяване на строежа, съобщи Ковачев. Те ще бъдат финансирани от НЕК, която управлява площадката на АЕЦ "Белене".
Мотивите за спирането на строежа през 1991 г. са били липса на финансиране на обекта. Според Ковачев и преди 91-ва, и оттогава досега са направени редица сеизмични изследвания и се смята, че площадката напълно съответства на изискванията за изграждане на ядрени мощности.
Кабинетът днес взе и окончателното решение за пълното затваряне на 1 и 2 блок на АЕЦ "Козлодуй". Ангажиментът България да затвори първите два малки реактори в Козлодуй до края на 2002 г. е записан в меморандума с Европейската комисия от 1999 г. На тази база предишният български парламент одобрява кредитна споразумение с ЕБВР, за отпускането на заеми за модернизацията на хилядамегаватовите 5 и 6 реактори в Козлодуй.
Оперативният състав, обслужващ работата на първите блока, е 900 души. Спирането на реакторите не е свързано с освобождаване на хора от работа, каза днес Ковачев. В решението си правителството е определило какво и в каква последователност трябва да направят съответните институции за окончателното извеждане от експлоатация на двата блока.
Ковачев посочи като пример, че председателят на Агенцията за ядрено регулиране е ангажиран с безопасното извеждане от експлоатация на реакторите, а министрите на финансите, на външните работи и на европейските въпроси трябва да предложат финансиране на процеса, чрез национални финансови ресурси и други източници.
Като пример за източник за финансиране Ковачев посочи две предприсъединителни еврофондове - програма ИСПА, която е за околна среда и транспорт, и програма ФАР.
Процесът на спирането на 1 и 2 блок ще започне след днешното решение и ще завърши до 31 декември т.г.
Според министъра на енергетиката, няма да има загуби от предсрочното извеждане на двата реактора, които са заредени с гориво за работа до март 2003 г. Горивото ще бъде използвано за блокове 3 и 4, за което има подготвена технологична схема, каза Ковачев.
Извеждането 440-мегаватовите 1 и 2 блок няма да доведе нито до прекъсване на електрозахранването в страната, нито ще постави под съмнение енергийния баланс, каза още Ковачев.
По последни прогнози за 2003 г., и при отсъствието на блокове 1 и 2 България ще остане доминиращ износител на електроенергия в региона, като прогнозните количества, в зависимост от търговската политика, са около 6 млрд.киловатчаса, каза Милко Ковачев.
Специално създадена от премиера междуведомствена работна група, начело с Милко Ковачев, ще оцени разходите от предварителното извеждане от експлоатация на тези блокове.
АЕЦ "Козлодуй" има готовност да спре 1 и 2 блок до определената от правителството дата, заяви днес изпълнителният директор на централата Йордан Костадинов. Той уточни, че цялата схема по спирането на двата реактора е регламентирана и уточнена до най-малките технически подробности.
Пред БТА председателят на Агенцията за ядрено регулиране /АЯР/ Емил Вапирев каза, че ръководството на централата трябва да поиска от агенцията лиценз за експлоатация в състояние без производство на енергия и без гориво в активната зона за 1 и 2 блок. В момента двата блока са с разрешително от агенцията да работят до март 2003 г.
За да издаден лиценз двата блока да останат в неработещо състояние, агенцията ще поиска от централата да представи техническа обосновка на безопасността при спрял реактор. Според Вапирев, атомната централа е подготвила голяма част от необходимата документация.
По думите му, нужният лиценз се издавал за срок от 9 месеца, но ако документите са изрядни, можело да бъде и много по-къс.
Вапирев каза още, че ще се ускори работата по изработването на Национална стратегия за отработеното ядрено гориво, за да има яснота какво ще се случи с горивото на 1 и 2 блок и откъде ще се осигурят необходимите средства.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.