Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството с разширени пълномощия за транзитно преминаване на НАТО след 19 април

0 коментара

С това решение правителството се задължава в периода от разпускането на 38-то Народно събрание до свикването на ново да осъществява последващи договорености с НАТО по конкретните параметри на преминаването и престоя на въоръжени сили и личен състав на алианса в изпълнение на споразумението и в съответствие с Конституцията на България. Споразумението бе ратифицирано по-рано днес.

Според първоначалния вариант за решение, одобрен вчера от комисиите по външна и интеграционна политика и по национална сигурност, се предвиждаше парламентът да даде съгласие, а не да задължи правителството да осъществява последващите договорености с НАТО. Тази поправка и уточнението правителството да действа "в изпълнение" на споразумението бяха предложени от депутата Иван Иванов /СДС/.

По предложение на Юнал Лютфи /ДПС/ беше добавен и текстът, че действията на правителството трябва да съответстват на Конституцията.

Татяна Дончева от БСП в хода на разискванията предложи държавният глава да свиква извънредно заседание на Народното събрание след разпускането му, ако е необходима ратификация от парламента на евентуално преминаване на войски на НАТО през България.

По-рано тази седмица БСП и ДПС поискаха не правителството, а Консултативният съвет при президента да бъде упълномощен при изпълнението на споразумението с НАТО.

Народното събрание одобри със значително мнозинство проектозаконът за ратификация на Споразумението между България и НАТО за транзитно преминаване на въоръжени сили и личен състав на НАТО.

На първо четене "за" ратификацията гласуваха 205 депутати, трима бяха

против и трима се въздържаха. На второ четене закона подкрепиха 202-ма народни представители, трима бяха против, един се въздържа

Почти единодушно депутатите отхвърлиха предложенията на Александър Каракачанов ратификацията на споразумението да стане след национален референдум за членството на България в НАТО и че ратификацията не отменя правото на Народното събрание единствено то да дава правото за преминаване и пребиваване на чужди войски през територията на страната. Не бе прието и предложението на Каракачанов законът да влезе в сила след ратифицирането му от страните членки на НАТО и публикация в Държавен вестник.

Позиции

СДС
Днешният дебат отразява точно постигнатото съгласие в българския парламент след 4 години по стратегически въпрос за страната - гарантирането на националната сигурност чрез членството на страната в Североатлантическия алианс, каза председателят на комисията по външна и интеграционна политика Асен Агов. Той припомни, че на първото си заседание преди четири години парламентът е подкрепил само с две трети точката от Декларацията за национално съгласие за приоритетна работа по присъединяването на България към алианса. Агов отбеляза еволюцията на БСП, която със сегашната си позиция по споразумението защитава националните интереси на България.

Председателят на парламентарната Комисия по национална сигурност Йордан Бакалов изрази задоволство, че споразумението се подкрепя от всички парламентарни сили. То дава възможност да покажем, че сме надежден партньор на демократичната общност, че ставаме не консуматор, а източник на сигурност за региона, каза Бакалов.

БСП
Подобно становище изказа и Георги Пирински от Парламентарната група на демократичната левица. Той припомни, че в декларацията на парламента по повод на военния конфликт в Македония България е поискала от ООН, ОССЕ и от НАТО опълнителни ангажименти за опазването на мира в региона. Затова по думите му е естествено сега България да поеме допълнителни ангажименти. Същевременно според неговата оценка при подготовката и подписването на този документ правителството е действало непрофесионално и се опитва да извлече предизборни ползи. Пирински наблегна, че споразумението е сключено без предварителни консултации с парламентарно представените политически сили.

ДПС, Евролевица
Юнал Лютфи от името на ДПС и Александър Томов от името на Евролевицата подкрепиха ратификацията на споразумението и изтъкнаха, че документът приближава България към пълноправно членство в НАТО. По думите на Юнал Лютфи по ратификацията на споразумението има не само политически, но и обществен консенсус.

Според депутата от Евролевицата Иван Тодоров със споразумението отношенията между България и НАТО преминават от приятелски към юридически оформени. Тодоров застъпи становището, че България приближава към финализиране на членството си с НАТО. Споразумението доказва, че геостратегическата и балканската политика на България е ясна, прозрачна, предсказуема и неконюнктурна.

Групата на Бисеров
От името на Парламентарната група за диалог и партньорство Христо Бисеров изрази подкрепа за споразумението. Според него то е израз на важен юридически, политически и държавен акт, който показва последователната политика на България за присъединяване към НАТО.

"Трябва по достойнство да се оценят усилията на правителството и приносът на българския премиер в тази насока", каза Бисеров и допълни, че това, което е добро за България, е добро и за българското правителство. Според Христо Бисеров някои от депутатите надценяват ролята на споразумението за ускоряване на присъединяването на България към алианса. Според неговото становище всяка нова операция на НАТО е свързана с нов договор, а оттук и с нова ратификация.

Независими
Според независимия депутат Христо Иванов идеята за неутралитет е политически атавизъм при "запалена черга у съседите". Неутралитетът според него означава несигурност в региона и отлив на политически и икономически инвестиции.

Аргументите на противниците
Сред аргументите на противниците на споразумението - Александър Каракачанов, Веселин Бончев, Стефан Гайтанджиев и депутатите от левицата Стефан Нешев и Велко Вълканов, беше липсата на икономическа полза за България от споразумението и на защита на нейните национални интереси. Според Стефан Нешев за нуждите на войските на НАТО без мита ще се внасят стоки от чужбина, вместо доставките да стават от български фирми. Не било ясно и за чия сметка ще бъдат евентуални щети, нанесени при престоя на военните части

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.