Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството в Атина се е споразумяло с частните кредитори

Премиерът Пападимос получи пълна подкрепа от трите партии в коалицията

11 коментара
Правителството в Атина се е споразумяло с частните кредитори

Открит е пътят за "подстригване" на гръцкия дълг със 100 милиарда евро, окончателните условия са договорени, те се финализират, така че в понеделник финансовият министър на Гърция Евангелос Венизелос да се яви в Еврогрупата със споразумението, твърдят гръцки медии в петък.

Новината за споразумението дошла след срещата на премиера Лукас Пападимос с политическите лидери и е била съобщена от шефа на Института за международни финанси Чарлз Далара.

Правителствен говорител казал, че гръцката страна и кредиторите са намерили "златното сечение" и са се договорили за лихвите по новите заеми, които ще бъдат предоставени след отписването на дълга. Става дума за плаващи лихви от 3 до 5 процента в зависимост от падежа на облигациите, което според печата означавало, че средно лихвата ще е близо 4 на сто. Твърде вероятно било обаче в окончателното споразумение да падне малко под 4 на сто, за което настоявали МВФ и Германия.

Окончателното споразумение открива пътя за намаляване на гръцкия дълг с около 100 милиарда евро.

Коалиционното правителство на премиера Лукас Пападимос говори за решение от "жизнено значение" за Гърция, което открива пътя, за да започнат още днес и преговорите с тройката по втория спасителен пакет за страната на стойност 130 млрд. евро. Суаповата сделка по гръцкия дълг е условие Гърция да получи тази помощ.

В четвъртък политическите лидери, чиито три партии участват в управляващата коалиция в Гърция, потвърдиха пълната си подкрепа за правителството на премиера Лукас Пападимос, съобщава радио Атина. Гръцкият министър-председател изрази задоволство от подкрепата, като каза, че лидерите на трите партии - ПАСОК, Нова демокрация и ЛАОС, са потвърдили ангажиментите си към правителството то да изпълни до край поставените задачи.

Подкрепата на трите политически сили бе нужна на коалиционното правителство, тъй като преговорите, които то води с кредиторите по суаповата сделка за отписване на дълга, както и разговорите с тройката по сключването на договора за втория заем се намират в решителна фаза.

Заплати, приватизации и суаповата сделка по дълга ще обсъжда от петък в Атина техническият екип на тройката инспектори от ЕС, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ), които от средата на тази седмица са в гръцката столица, за да проверяват финансовото състояние на Гърция. От заключенията им ще зависи отпускането на втория спасителен пакет за страната.

Експертите на трите институции прогнозират, че рецесията в Гърция тази година ще надхвърли 3,5 на сто от БВП. Първоначалната оценка бе за рецесия от 2,9 на сто. По-рано тази седмица инспекторите са осбъждали в Атина три теми - за намаляване на заплатите в частния сектор, за ускоряване на приватизациите, които според тях значително изостават в сравнение с целите, договорени с кредиторите, и финализиране на схемата за отписване на част от дълга.

Наблюдатели в Атина смятат, че констатациите на инспекторите за висок ръст на рецесията и за регистрираното отклонение в бюджета предвещават нови сурови рестрикции, които вероятно ще поискат кредиторите от Гърция. Очаква се размерът на новите мерки за икономии да бъдат уточнени на преговорите с гръцката страна.

Рестрикциите са за следващите три години - 2012-2014 г. Финансовото министерство на Гърция твърди, че дупката в бюджета за миналата година ще бъде около 3 млрд. евро, което означава, че вероятно ще трябват нови ограничителни мерки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Големият дълг на Гърция, наистина дойде от високите лихви на заемите. В България, икономическите затруднения, доведоха до паническо вземане на заеми, и то с големи лихви, продадоха се предприятия и заводи за "жълти стотинки", унищожи се селското стопанство, народа се обрече на още по–голяма мизерия, безработица, и безизходица. В Гърция, никой не искаше и да чуе за продажба на държавна собственост. Гърците си знаят конституционните права, и ги отстояват. Наистина, много от придобивките, на които имат

  2. Анонимен
    #10

    Виждам че част от форума вече е поизтрезнял и дори тези които бяха абсолютно сигурни че частните кредитори няма да се разберат с гърците . Пападимос е човек уважаван и признат като добър финансист и икономист не само в Европа,но и целия свят. Поради тази причина бе назначен и за заместник на Европейската банка. Той не само слуша канцлера какво казва и изпълнява, но и мисли за националните итереси на страната си. За кратко време успя да мобилизира и доведе до консенсус по основните национални въпроси

  3. Анонимен
    #9

    Трябва ли да се създаде европейска кредитна агенция? http://polls.bg/poll/id/trabva_li_da_se_sazdade_evropeyska_kreditna_agentsia-1431

  4. Анонимен
    #8

    Гръцките професори не са били назначавани от ЦК на БКП, а са си истински професори.

  5. Анонимен
    #7

    До обожателите на Гърция: Гърция все пак не е строила 45 години развит цоциализъм.

  6. Анонимен
    #6

    Важното е, че БОКО си има парички! Цецо си има парички и апартаменти, Лъчко.... Цецка....Вежди....Миро....Киро Факиро и тем подобни също не са за оплакване! Кой ти мисли за плебса. В Гърция управлява икономист, професор! А тук мутра пожарникар, прост селянин, недодялан и неук профан! ТОВА Е РАЗЛИКАТА!!

  7. Анонимен
    #5

    Когато Борисов постигне това,което постигна Пападимос, ще го изрисуваме на мястото на Мадарския конник! Така се управлява държава!

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  9. Анонимен
    #3

    Явни ние сме глупави- нашите лихви по външните емисии в евро е 7.50%, а в долари 8.25%......... Интересно е на фона на гръцките 4%, каква ще бъде нашата лихва по новите външни облигации е евро???

  10. Анонимен
    #2

    Те и с това отписване няма да се оправят, така че след няколко месеца им отпишете още 100 милиарда дълг. И така, докато опростите целия - грък пари не връща.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.