Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството забрани износа на пшеница и брашно

0 коментара

Правителството реши да забрани износа на пшеница и брашно, докато трае държавната намеса на пазара на зърно, съобщи министърът на земеделието и горите Мехмед Дикме. Той обясни, че от тази мярка няма да пострадат вече сключени договори, защото такива няма. Целта била предлаганите от държавата количества да не бъдат изнесени в чужбина.

Правителството ще се намеси на пазара със 100 хил.т от Държавния резерв, за чието освобождаване днес бе взето решение. Според Дикме тези количества ще се появяват на пазара до две седмици и ще доведат до намаляване на цените, като ще направят невъзможни сегашните котировки от 260-280 лв. на тон.

Земеделският министър бе категоричен, че ще се стигне и до намаляване на сегашните цени на хляба. Освободеното от държавния резерв зърно ще се продава само чрез стоковите борси на мелници, регистрирани по ДДС. Дикме декларира готовност на правителството да продължи интервенцията на пазара и през следващите месеци при нужда.

Според Дикме кабинетът може да се намеси на пазара общо с 450-500 хил.тона, но на този етап ще се ограничи със 100 хиляди.

Днес правителството е разрешило и внос на около 100 хиляди т пшеница, която ще влезе в резерва. Сделката ще се осъществи от Държавния резерв, като кабинетът е поставил ценови диапазон, в който тя трябва да се сключи. През последните седмици заместник-министърът на земеделието Бойко Боев лансираше информацията за сделка със САЩ на цена от 115 щ.долара на тон, но днес министърът не я потвърди. Дикме заяви, че вече има подадени оферти.

Количеството от внос ще се използва за интервенция на зърнения пазар у нас само при необходимост, ако след пуснатите първи 100 хил.т има още заявки от мелниците в страната.

Според министъра, зърното от резерва няма да се продава нито на много ниски, нито на много високи цени. Целта била да се отпуши пазара, защото сега, по думите на Дикме, на него се търгувало само 5 процента от зърното от новата реколта. Земеделският министър каза, че ако очакваният ефект се постигне с продажбата само на 20 хил. т пшеница, правителството ще прекрати намесата си и няма да отпусне цялото количество.

Намерението на правителството било догодина отново да участва на пазара чрез покупки на близо 400 хил. тона пшеница.

Правил съм изявления, каквито със смятал, че са уместни и те са били обективни, каза Дикме в отговор на въпрос за това дали неговите коментира не са допринесли за увеличаване цената на зърното. Той обясни, че намесата на пазара е нещо, което се прилага в ЕС. От 2005 г. в България ще действа интервенционна агенция и държавата ежеседмично ще участва на борсата..

Дикме припомни, че през миналата година държавата е изкупувала зърно и така е увеличила цените от 110 на 160 лв. на тон. Според него проблеми със задоволяването на потребностите на страната не съществуват. Причината за високите цени била и пазарната ситуация в съседните страни и затова било нормално държавата да се намеси на пазара и да защити интересите на гражданите.

Част от приетия днес от правителството пакет от мерки за осигуряване на държавния баланс е и отпускането на 10 милиона лева допълнителна субсидия за есенната сеитба. Така общото подпомагане достига 28 млн.лв., от които 20 млн.лв чиста субсидия и 8 млн.лв. кредити. Дикме каза, че така през кампанията ще бъдат засети достатъчно площи.

Цените на хлебната пшеница продължават да растат, като тази седмица достигнаха 280 лева за тон, според Системата за агропазарна информация (САПИ), съобщи БТА.

Зърното поскъпва в цялата страната, като най-голямо е увеличението на цената във Видин, където стойността му нарасна с 14 % от началото на седмицата. Най-скъпо се търгува хлебното зърно във Велико Търново, Габрово и Ловеч. Там стопаните продават стоката по 280 лева за тон. 270 лева струва тон от зърното в Бургас, Сливен, Търговище и Ямбол.

Увеличават се и цените на брашното, като бялото Тип 500 за хляб "Добруджа" в Плевен вече се продава по 500 лева/тон. До 490 лева/тон достига цената му в Русе, а по 480 лева/тон се продава хлебната суровина във Варна, Добрич, Ловеч, Кюстендил, Пловдив, Разград, Търговище, Хасково и Шумен, показват данните на САПИ.

Бялото брашно Тип 700 за типов хляб поскъпна най-чувствително през седмицата в Монтана, където цената се повиши с 18 процента. Най-скъпо този тип брашно се продава в Ловеч, където мелничарите са обявили цена от 470 лева/тон.

По 450 лева стоката се продава в Бургас, В. Търново, Плевен, Русе и Сливен. Все още под 400 лева то струва единствено във Враца и Кюстендил.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.