Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството забрани вноса на стари боеприпаси за утилизация

Марката ще засегне четири големи компании

2 коментара
Сн.Архив

Правителството забрани вноса, унищожаването и транспортирането на стари боеприпаси у нас от друга страна член на ЕС, съобщи правителствената пресслужба.

Забраната се налага заради зачестилите въпреки контрола, осъществяван от държавата, инциденти, се казва в съобщението. През последните години при обезвреждане на такива боеприпаси са загинали 19 души, а 18 са били ранени.

Досега, според последните известни публични данни, които са за 2012 година, осем фирми са имали разрешения от отдел "Контрол на общоопасните средства" (КОС) в МВР за съхраняване и утилизация на оръжия и боеприпаси. Те разполагааха с 12 склада за утилизация, а други 86 склада се ползват само за съхранение на боеприпаси.

Последният случай с гръмнали боеприпаси бе в склад на ВМЗ "Сопот" край село Иганово на 21 март, като за щастие се размина без жертви. На 3 октомври 2014 г. взрив изравни със земята цеха за обезвреждане на мини на завод "Минджур" в Горни Лом. При инцидента загинаха 15 души.

Русенският завод "Дунарит" на Цветан Василев, "Милитари продакшънс" и "Барета трейдинг" на Десислав Делев, в чиито складове също ставаха инциденти, са другите големи в обезвреждането на боеприпаси.

Въвеждането на забраната за утилизация на боеприпаси е "единствената възможна мярка към настоящия момент, която може да се предприеме за опазване на живота и здравето на гражданите", се казва в съобщението на правителството. В него е посочено още, че "закрилата на живота и здравето на гражданите е от първостепенно значение за всяка правова държава и основополагаща ценност за съвременната демокрация".

В изпълнение на клаузи от Конвенцията за съкращаване на военните сили в Европа, през последните 25 години в Българската армия и в армиите на някои европейски страни са се освобождавали значителни количества боеприпаси, част от които са подлежали на унищожаване.

Утилизацията на излишните боеприпаси в Българската армия се извършва от фирми, получили разрешения за дейности с взривни вещества, огнестрелно оръжие и боеприпаси, съгласно Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия.

Процесът на утилизация е рисков и въпреки утвърдените технологии и мерки за безопасност може да се стигне до непредвидими последствия, ако се извършва в предприятия, които не са производители на самите изделия и не са запознати с технологията за утилизиране, или ако самите изделия са с изтекъл срок на годност, е посочено в съобщението.

Има вероятност с течение на времето и под влияние на различни фактори, взривните вещества в изделията да са станали силно чувствителни на външно въздействие. Друга предпоставка, която може да доведе до непредвидими последици, е съществуващият риск от злоупотреби, свързани с кражби на цели изделия или взривни вещества, извлечени от тях.

Откраднатите взривни вещества или боеприпаси могат да бъдат използвани от престъпни групировки на територията на страната или да бъдат изнесени нелегално в чужбина.

Фактор, който може да доведе до непредвидими последици е и това, че голяма част от лицата, извършващи утилизация, не разполагат с площадки за унищожаване. Изграждането на такива е труден и скъп процес, а приемането им е свързано с изпълнението на тежки екологични норми, се казва в съобщението за днешното правителствено решение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Pilgrim
    #2

    Утилизация- каква красива дума ама гърми и взема жертви.Те и тези които са внесени досега ще ги "утилизират" поне още две години. Абе какво стана с русенският Дунарит- нещо скриха топката.

  2. daskal
    #1

    И все пак... Името на Всевишния се пише с главна буква, неграмотнико мил.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.