Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството засега не приема идеята за преграда по гръцката граница срещу бежанците

ЕК: Потоците на бежанците към България може да се засилят

5 коментара
Димитрис Аврамопулос и Румяна Бъчварова, сн. БГНЕС

България засега не приема исканията на Вишеградската четворка за ревизия на граничния контрол в Европа и създаването на "резервна гранична система" по линията България-Македония, която да предпазва шенгенските страни от проникването на нелегални мигранти. Такъв косвен извод може да се направи от думите на вътрешният министър Румяна Бъчварова, която в четвъртък се срещна в София с европейският комисар за имиграцията Димитрис Аврамопулос.

Страните от Вишеградската четворка ще се съберат на 15 февруари в Прага, за да формират обща позиция за Европейския съвет, посветен на мигрантския поток, няколко дни по-късно. Очаква се във форума да участва и премиерът Бойко Борисов, който бе поканен неотдавна от унгарския премиер Виктор Орбан при посещението му в София. Тогава Борисов влезе в тона на унгарския си колега, който иска ЕС да затвори границите за бежанци.

"В момента тази политика не изглежда приемлива и не отговаря на нашите виждания за справяне с проблема. Трябва да подкрепяме Гърция, защото те са наши партньори и съседи", коментира Бъчварова.

По думите ѝ "решението на един или друг европейски формат може да бъде взето само за сведение, но не и като задължение за България".

Европейският комисар за имиграцията Димитрис Аврамопулос заяви от своя страна, че "България носи голяма отговорност за опазването на външните граници на Европейския съюз и трябва да бъде подкрепена".

"Правата на мигрантите в България се спазват. Сега потоците от бежанци през България са все още ограничени, но знаем, че те могат да се променят. Приветстваме това, че България има план за действие, ако този натиск се увеличи", посочи Димитрис Аврамопулос.

По думите му засилването на нашите външни граници е от изключително значение, а "България е стълб, който подпира основите на Европа".

"ЕК подкрепя и страните от региона, както и Италия и Гърция за изграждането на т. нар. горещи точки, като този процес върви ръка за ръка с борбата с организираната престъпност. Така наречените каналджии са добре организирани престъпни групи, които се възползват от отчаянието на хората. Работим в тясно сътрудничество с българското правителство, но е нужно да се засили обменът на разузнавателна информация и на разследването на криминалните мрежи", посочи еврокомисарят.

По думите му трябва да се идентифицират жертвите на тази престъпност, а полицията активно да работи за разкриване престъпниците.

Румяна Бъчварова добави, че на практика България има "100-процентов контрол на границата с Турция, както и на Гърция, макар че там границата е вътрешна за ЕС и е с друг режим, който няма да бъде променян".

"Ние не само контролираме влизането на мигранти в България, но и правим интервюта с влизащите. Вземаме мерки за борба с нелегалната имиграция, като ефективно задържаме нелегално влезли бежанци не само на границата, а и във вътрешността на страната. Планът за справяне със ситуацията при промени в миграционния поток е готов от лятото на миналата година", заяви Румяна Бъчварова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nick Grigorov
    #5

    Слава Богу, една от малкото разумни позиции на това правителство, особено на фона на скорошната номинация за ООН!

    Погледнете географската карта и вижте от къде трябва да мине абсурдната ограда с Гърция - трудно достъпен планински район. Оградата с Турция вече втора година не можем да я построим, а почти 50% е в полето. Евентуална ограда към Гърция ще е три пъти по-дълга и почти изцяло планинска. При настоящето ниво на корупция, в нея биха потънали десетки милиони.

    Освен технически аргументи срещу,

  2. Kiril Kovatchev
    #4

    По традиция българското правителство пак не е в час. Пак ще се изненадаме, този път когато имигрантския поток се пренасочи през България.

  3. ARROGANT
    #3

    Борисов: "В близки отношения сме с арабския свят, на всеки ъгъл има дюнер..." ––––––––––––––––––––––––––––––––––– Няма нужда от прегради, огради, препятствия... Буда си е решил проблема. Ако е необходимо ще инвестираме в дюнерджийници, ще удвоим количеството и ще режем ленти, ленти, ах, ленти-и-и-и!

  4. И какво от това
    #2

    Правителството се подчинява на чужди тайни интереси, и последното, което го интересува са българските такива!

  5. Nikola Nikolov
    #1

    Според мен, да не се строи преграда, не само по гръцката, а по всички граници е АБСОЛЮТНА ГРЕШКА!!! За съжаление, бъдещето ще докаже това мое твърдение!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.