Парламентарната правна комисия прие и шестте проекта за промени в Закона за местните избори, внесени от депутати от НДСВ, СДС, БСП, ДПС и БЗНС-НС. Бе сформирана работна група, която между първо и второ четене да обедини текстовете и да направи общ проект.
Измененията, внесени от депутати от НДСВ, предвиждат да се избират кметове на населени места с население над 250 души, съобщи БТА. В поправките е предвидено и да се създаде Централна избирателна комисия за местните избори, чийто състав да се избира от парламента. Въвеждат се и пределни суми за предизборна агитация на кандидат-кметовете, в зависимост от броя на жителите на населеното място. Най-малка сума - до 50 000 лв., ще могат да изразходват кандидатите за кмет на община с население до 30 000 жители. Най-много средства - до 1 млн.лв., се разрешават за кандидатите в общини с население над 200 000 жители.
Измененията не предвиждат промени в досегашната уредба, че право да избират общински съветници и кметове имат гражданите, които са адресно регистрирани в съответната община или кметство. Според Закона за гражданската регистрация, адресната регистрация отразява и постоянния, и настоящия адрес. Владимир Дончев от НДСВ обясни, че може да се допусне възможността гражданите да гласуват според желанието си - по настоящ или по постоянен адрес, като се намерят механизми да се избегне двойното гласуване.
Промените в Закона за местните избори на СДС предвиждат изборност на районните кметове и създаване на районни избирателни комисии. Предлага се да се запази гласуването по постоянен адрес, като учащите да бъдат освободени от занятия в дните преди и след изборите. Според Екатерина Михайлова е предвидена и възможност да бъде регламентирана проверка за двойно гласуване. Предвидено е Централната избирателна комисия за местни избори да определя реда и условията за проверка за двойно гласуване и да възлага на експерти нейното извършване.
В проекта на БЗНС-Народен съюз и Демократическата партия се предвижда пряк избор на кмет в населените места с над 100 жители.
И според внесените от Сергей Станишев от БСП промени се предвижда гласуване по постоянен адрес. В него обаче се предвижда ЦИК да се назначава от президента, както и досега. Предлагат се отделни бюлетини за всеки от кандидат- кметовете и за всяка листа за общински съветници, за да бъде намален броят на недействителните бюлетини.
В проекта на Станишев, както и на колегата му Младен Червеняков от БСП ке предлага да се възстанови избора на кметове в населените места с над 100 жители и избора на районни кметове. Проектът на Червеняков включва в адресната регистрация и постоянния, и настоящия адрес.
В проекта си ДПС предлага отделни бели бюлетини за всеки кандидат-кмет и за всяка кандидатска листа за съветници. Промените предвиждат бюлетините на определена партия или коалиция за кмет или за съветници да носят еднакъв номер, за да не се объркат избирателите. Според ДПС, въведените през 1999 г. общи бюлетини за кметове и за съветници е затруднило част от избирателите и довело до много недействителни гласове.
ДПС категорично обвързва адресната регистрация единствено с постоянния адрес - там, където държавните органи търсят едно лице и където то си плаща данъците, посочи Ремзи Осман. Според него не е редно хора, които не са свързани трайно с населено място, да определят кмета му.
И ДПС, както СДС и БСП, предлага пряк избор на районните кметове.
Срещу тази идея се изказа Владимир Дончев от НДСВ. Според него районните кметове нямат достатъчно правомощия, за да се изразходват средства за избора им. Колегата му по група Борислав Цеков обаче застъпи обратното мнение. Той защити и кризисната за ДПС позиция, че трябва да се даде възможност на хората да гласуват по настоящ адрес.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.