Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правната комисия прие стратегията за съдебна реформа

ДПС и Патриотичният фронт не подкрепят документа с еднакви аргументи

2 коментара
Данаил Кирилов. Снимка: БГНЕС/Архив

Правната комисия в Народното събрание прие в четвъртък ключовата стратегия за съдебната реформа с гласовете основно на ГЕРБ и Реформаторския блок. Документът бе подкрепен и в лично качество от Мая Манолова от БСП, която вече обяви, че ще агитира в своята партия да се подкрепи всеки смислен ход на управляващите за реформа на съдебната система. Социалистите все още нямат обща позиция по документа.

Очаквано ДПС гласуваха “въздържал се”. Изненадата дойде от Патриотичния фронт, чиито депутати гласуваха точно като ДПС. Техните аргументи също напълно съвпаднаха с тези на ДПС. “Против” стратегията бе депутатът от Българския демократичен център Явор Хайтов, защото не виждал смисъл от това да се бърза с нейното приемане.

От края на миналата година лидерът на ДПС Лютви Местан излиза с аргумента, че правителството няма как да направи реформи, ако разчита на подкрепата на Патриотичния фронт. В четвъртък стана ясно, че правителството няма как да разчита за съдебната реформа и на ДПС.

Депутатите направиха двучасова дискусия, която беше продължение на заседанието на правната комисия от вторник. Въпреки многото приказки за стратегическия документ, не се каза нищо ново.

Стратегията за съдебна реформа предвижда децентрализация на прокуратурата и преструктуриране на Висшия съдебен съвет. Идеята на правосъдния министър Христо Иванов е ВСС да бъде разделен на две колегии – съдийска и прокурорска. Целта е представителите на държавното обвинение да не се бъркат в работата на съдиите и обратното.

Предлага се още ВСС да спре да бъде постоянно действащ орган, чиито членове работят само като администратори на съдебната власт. Стратегията предвижда хората във ВСС да бъдат действащи магистрати, за да не се откъсват от проблемите на своите колеги. Точно това предложение събра най-много противници в парламента.

Патриотичният фронт смята, че отнемането на постоянно действащия статут на ВСС повече ще навреди, отколкото да помогне. Големият аргумент срещу тази идея е, че членовете на съвета няма как да смогнат с работата – от една страна те ще трябва да си гледат делата като редови магистрати, а от друга - да гласуват по ключови въпроси за управлението на цялата система. Фронтът смята, че идеите в стратегията не могат да се реализират без промяна в конституцията. ДПС има същите аргументи.

Всички представители на неправителствените организации смятат, че приемането на стратегията няма алтернатива, за да се отпуши реформата. Тя се приема и от Съюза на съдиите в България. Много по-различно мнение имат в Българската съдийска асоциация (БСА), които обикновено защитават статуквото в системата.

В парламента се яви председателят на БСА Богдана Желявска, която има дейно участие в последните скандали, разтърсили Софийския градски съд и от там цялата съдебна система. Желявска дръпна слово в защита на настоящия ВСС, който засега успешно я пази от образуване на дисциплинарно производство. Тя обясни, че съдебната система работи, колкото ѝ позволяват.

Желявска не беше недоволна и защо стратегията е конкретна по отношение на ВСС, а не е конкретна по други въпроси. "То стана като във вица: Защо си зайо с шапка, защо си зайо без шапка?", репликира я шефът на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ).

Стратегията за съдебна реформа е документ, който се подкрепя от Европейската комисия. България очаква критичен мониторингов доклад в края на януари и управляващите се опитват да покажат пред Брюксел, че имат политическа воля за промяна на статуквото в съдебната власт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. илияна
    #2

    Адмирации за председателят на Правната комисия! Кирилов има воля! Браво! Поздравления и за депутатите дали своя положителен глас за приемане на Стратегията.

  2. Sin
    #1

    Не съм юрист, но отдавна ми е ясно, че трябва децентрализация на прокуратурата. Това първо. Второ - районните или областни прокурори трябва да се назначават от НС, а съответните съдии - да се избират на избори. Само това да се направи, вече е много. Успех !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.