Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правната несигурност и корупцията - основни проблеми за германския бизнес у нас

Ниските данъци и евтината работна ръка остават сред малкото предимства на България

2 коментара
Правната несигурност и корупцията - основни проблеми за германския бизнес у нас

България е на дъното на икономическата класация на германските фирми за условията за бизнес в Централна и Източна Европа. Най-големите проблеми на чуждите компании у нас са правната несигурност, корупцията, непрозрачните обществени поръчки, неподготвените кадри.

Сред малкото предимства на България остават ниските данъци и евтината работна ръка. Това показва годишното проучване на Германо-българската търговско-индустриална камара. Освен у нас анкетата е направена в още 15 страни от Централна и Източна Европа.

Според проучването нито един мениджър на германска фирма у нас не е доволен от правната сигурност в страната. Около 76% от анкетираните са много или по-скоро недоволни. "Ние сме на незавидното последно място от всички 16 страни по отношение на критерия "Правна сигурност". Надяваме се с това, което е замислено, с реформите в правната сфера, нещата тук да се подобрят", коментира главният управител на камарата Митко Василев.

България е на опашката и според оценката на мениджърите за борбата с корупцията. 43% от анкетираните са недоволни от усилията в тази посока. Като по-лошо е оценено положението само в Сърбия и в Босна и Херцеговина.

Бизнесмените продължават да дават ниски оценки на прозрачността на обществените поръчки. въпреки многобройните законови промени в тази сфера. И по този въпрос нито един мениджър не е дал положителна оценка. По-скоро недоволни от прозрачността на поръчките са 39% от анкетираните, а 38 на сто са много недоволни. Като по-лошо се оценява положението само в Сърбия и Словакия.

"По отношение на политическата стабилност и социалната стабилност - нещата, независимо че не сме на последно място от тези 16 страни, са също доста критични. Липсата на последователност в политическите решения, честите смени на правителствата през последните две години, всичко това възпрепятства средносрочното планиране в предприятията", коментира Василев.

Оценките за данъчната тежест в страната са сред малкото добри резултати в анкетата. 78 на сто от запитаните мениджъри дават положителна оценка на данъчната тежест, която е сред най-ниските в ЕС. "По отношение на оценките по този въпрос спрямо миналата година не се наблюдава голяма промяна, но на фона на другите по-критични мнения вероятно това като предимство няма да остане достатъчен стимул, ако липсва предвидимост на политическите решения, последователност в работата на държавната администрация, върховенство на закона", прогнозира Василев.

Въпреки предимно лошите оценки голяма част от мениджърите на германски компании у нас планират инвестиции, искат да наемат нови работници и смятат, че бизнесът им ще расте. Близо 90 на сто от тях отговорят положително на въпроса дали биха вложили отново в България. Това обаче е не е повлияло особено на данните за германските вложения в България, които остават отрицателни и за 2014 г. - минус 275 млн. евро. Според камарата това е притеснително, но не става въпрос за масирано напускане на германски компании.

За разлика от инвестициите двустранната търговия между България и Германия през миналата година бележи рекорд от близо 6 млрд. евро. Ръстът е с 11 на сто в сравнение с 2013 г. Притеснително е обаче, че износът от България за Германия намалява с 3 на сто и вносът изпреварва експорта със 700 млн. евро.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Системата работи така, че всеки бизнесмен трябва да образува "затворен цикъл" и всички да са зависими един от друг, за да са сигурни, че ще се разплатят взаимно и ще изпълнят договорите си. Ако вкарат непознат играч, който не знае правилата, всички "изгарят". Това поддържа корупцията. Всички предпочитат да работят с познати фирми, което е различно от западния модел.

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Колко трябва да си зависим, алчен и подкупен, за да се правиш , че няма уредените търгове и началниците в правосъдието не са слуги на КОЙ?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам