Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Правосъдие за всеки" предлага: Главният прокурор да не командва и закриване на специализираните съдилища

9 коментара
"Правосъдие за всеки" предлага: Главният прокурор да не командва и закриване на специализираните съдилища

Да се ликвидира възможността главният прокурор да разпорежда на всички останали обвинители, да се промени съотношението на квотите във Висшия съдебен съвет и да се закрият специализираните съдилища. Това са идеите за съдебна реформа, предлагани от организацията "Правосъдие за всеки". Оттам не за първи път предлагат идеи за промени, но досега те не са били възприемани от управляващите.

Без командир

От "Правосъдие за всеки" подчертават, че фигурата на главния прокурор винаги е била източник на влияние в съдебната система.

ой е натоварен от Конституцията с абсолютна, безконтролна и неограничена власт, както и със силно институционално лидерство във Висшия съдебен съвет (ВСС)", пишат те.

От организацията посочват, че според основния закон главният прокурор има правомощието да осъществява надзор и ръководство върху работата на всички прокурори. Едновременно с това в Закона за съдебната власт е указано, че структурата на прокуратурите в страната дублира тази на съдилищата, т.е. районен съд – районна прокуратура и така до върховното ниво. Там обаче срещу върховните съдилища – касационен и административен – не стоят съответните прокурори със своя оперативна независимост, а подчинени на главния негови заместници.

"Този алогизъм спрямо водещия конституционен текст е силно доразвит в устройствения Закон за съдебната власт и така се стига до всевластната и безконтролна фигура на главния прокурор, който се явява фактически армейски началник на всички прокурори. Това силно застрашава правосъдието, понеже лишава дори компетентните прокурори от върховните прокуратури от възможността да действат по съвест и вътрешно убеждение, при стриктно спазване на Закона, и ги подчинява на волята и прищевките съответно на евентуалните обвързаности на главния прокурор", посочват от "Правосъдие за всеки".

Според тях правомощието на главния да ръководи всички прокурори трябва да бъде отнето чрез промяна в конституцията. Вместо това начело на двете върховни прокуратури трябва да бъдат назначени ръководители, които не са зависими от него.

Вариант 1 и Вариант 2

Има два варианта за реформа на ВСС, смятат от организацията. В момента съветът се формира от политическа и професионална квота и има две колегии – прокурорска и съдийска. В тях членуват по 11 души, но начинът им на избор е различен. Членовете на съдийската се избират поравно пряко от съдиите и от парламента – по шест души. Такава е ситуацията и в прокурорската колегия – петима се избират от прокурори и следователи и толкова от политическите сили.

По този начин обаче политическата квота в съдийската колегия лесно може да вземе превес над професионалната. Затова от "Правосъдие за всеки" предлагат парламентарната квота в съвета да бъде намалена от 11 на 5 членове общо. Така те биха имали само контролираща функция.

Вторият вариант за реформа предвижда цялостно закриване на прокурорската колегия. Вместо нея трябва да действат два прокурорски съвета към върховните прокуратури, които да отговарят за кадровото развитие на държавните обвинители. За него обаче се изисква свикването на Велико народно събрание, пишат от организацията.

Без спецсъд

Закриване на специализираните съдилища е третата предлагана реформа. В момента те работят основно по дела за организирана престъпност. Там бяха пратени и делата за корупция по високите етажи на властта. Така се получи концентрация на дела с изключителен обществен интерес в един съд и съответно – една прокуратура. Според "Правосъдие за всеки" тези структури трябва да бъдат закрити. Това на практика значи връщане на ситуацията отпреди 2012 г., когато такива дела се гледаха от окръжните съдилища по места.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lindentown
    #9

    Само да припомня, че единственият "остров на свободата" в съдебната система в момента се намира във Върховния касационен съд ( ВКС) - хора като Лозан Панов, Калин Калпакчиев и др. Всички останали-Прокуратура, Специализиран наказателен съд, Апелативен специализиран наказателен съд, дори Върховен адмнистративен съд ( начело с човека на Пеевски Г.Чолаков), са превзети от мафията.

  2. .text
    #8
    Отговор на коментар #6

    Но разбира се, не и хора на ДПС! Нито Доган, нито Пеевски, нито Емил Иванов, нито ТИМ, нито разни цигански барони и мутренски кметчета са за затвора. Те все пак движат политиката и икономиката! Полезни хора!Нали така? BTW: вижда ти се депесарския г.з - вземи си свали малко полата надолу

  3. [email protected]
    #7
    Отговор на коментар #5

    Другарю комунист,като вземете властта сега на изборите,ще правите промени,даже може да би вкарате пак социалистическия строй,за който толкова се борите!

  4. [email protected]
    #6

    Правосъдие за всеки,като вземат властта с БСП,ДБ и ДПС,ще предложи на своите хора от ДБ да променят тогава конституцията.Много искам да видя как ще го направят,и дали няма да облагодетелстват за пореден път богаташите и крадците ,както правят винаги правещите закони адвокати на престъпниците. До тогава Гешев има моята подкрепа да вакрва в арести и затвори хора като Банев,Божков,Ц.Василев,М.Стайков и т.н.!

  5. lindentown
    #5

    Всичко необходими промени относно съдебната система могат да се извършват с Обикновено народно събрания и промяна на Конституцията с мнозинство 2/3 ( 160 човека). Ако се свика ВНС сега, когато Мафията владее всички институции, ще се повтори ситуацията от 1990, когато БКП владееше всички институции и спечели мнозинство във ВНС. Трябва първо да се направят промени в законите и Конституцията с обикновено народно събрание и да се демонтира системата....

  6. бат Ники
    #4
    Отговор на коментар #2

    Грешиш приятелю. Мария-Антоанета е казала прословутата си фраза - "като нямат хляб - да ядат пасти", не от наглост и без всякакъв сарказъм. Просто е била в пълно неведение как живее народът и не е можела да си представи, че има хора, които умират от глад. Докато каскетя, както и повечето изроди инсталирани на ключови постове в държавата, са едни простовати и малограмотни тарикатчета, които обаче, много добре знаят за какво иде реч. Правят се на улави, защото така им е наредено и защото не им се разделя

  7. lindentown
    #3

    Промени в съдебната система без Велико народно събрание

    1. Не е необходимо ВНС, за да има разделение на прокуратурата и съда в рамките на съдебната система. Формират се два съвета - Висш прокурорски съвет за прокурорите ( например 13 човека, като 7 са доказани юристи от гражданския сектор ( преподаватели, независими експерти), избирани от парламента и президента, 4 се избират от общото събрание на прокурорите, плюс председателите на Върховна касационна прокуратура и Върковна административна прокуратура,

  8. Отбелязвам
    #2

    Гешев се държи и говори като Мария-Антоанета по време на глада през 1787/78.

  9. mediaman
    #1

    Да бе, ще махнат спецсъдилищата. И какво, заради някакви наши лигавщини ще оставим само Русия и Сев.Корея да се червят с техните съдебни системи. Абсурд, ние заради едната международна чест можем да се жертваме! Никакъв проблем нямаме....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.